wikimedia

Přehled světového dění z uplynulého týdne (41/2018)

[Afrika]

Kamerun: Kontroverzní prezidentské volby proběhly minulý týden v Kamerunu. Přestože oficiální výsledky stále nebyly ohlášeny, opoziční kandidát Maurice Kamto se již prohlásil vítězem voleb, za což mu nyní hrozí žaloba. Volby měly pouze nízkou účast a byly provázeny násilnými incidenty v anglofonních oblastech. Analytici očekávají vítězství stávajícího prezidenta Paula Biya, jednoho z posledních afrických dlouholetých vládců, který je u moci již 36 let. Kromě násilných povstání v anglofonních regionech se Biyova vláda potýká i s útoky Boko Haram na severu země.

Nigérie: Milice Civilian Joint Task Force (CJTF) bojující na severovýchodě země proti teroristické skupině Boko Haram propustila z vlastních řad 833 dětí. CJTF tak naplňuje akční plán, ke kterému se zavázala v září 2017, na jehož základě usiluje o omezení rekrutování dětí a jejich užívání v konfliktu. Působení dětí v ozbrojených skupinách je nejen na severu Nigérie palčivým problémem. V rukou milic nadále zůstávají řádově tisíce nezletilých.

 

[Blízký východ]

Turecko: Americký evangelický pastor Andrew Brunson byl propuštěn na svobodu a vrátil se do USA. Soud jej v pátek uznal vinným ze špionáže a napomáhání několika teroristickým organizacím včetně hnutí Fethullaha Güllena obviněného z předloňského puče proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Soud Brunsona propustil s tím, že dvouletá vazba se počítá jako odpykání trestu. Možnost propuštění dalších zadržených není známa. Aféra pastora Brunsona vedla administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa k uvalení srpnových sankcí vůči Turecku a k tlaku ze strany amerických kongresmanů na zastavení dodávek letounů F-35 tureckému letectvu.

Turecko/Saúdská Arábie: Zmizení novináře Džamala Khashoggiho předminulý týden na istanbulském zastoupení Rijádu může mít svoji dohru. Turecko předložilo vyšetřovací verzi, podle níž byl Khashoggi zabit a rozřezán při své návštěvě velvyslanectví, Saúdská Arábie tuto verzi odmítá s tím, že Khashoggi velvyslanectví opustil v pořádku. Podle amerických zpravodajských zdrojů se v souladu tureckou verzí dopravil do Istanbulu saúdský tým, operace však měla nést známky únosu. Americký prezident Trump řekl, že pakliže se informace o vraždě potvrdí, je pravděpodobná odveta. Khashoggi byl do svého zmizení aktivním kritikem saúdského režimu, stal se jím po nástupu současného korunního prince Mohammeda bin Salmana, posléze emigroval do USA, kde psal pro deník The Washington Post.

 

[Euroatlantický prostor]

ČR: Valné shromáždění OSN zvolilo Českou republiku do Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) pro roky 2019-2021. Kromě Česka bylo do Rady zvoleno dalších 18 států, jež se o místo v ní ucházely. UNHRC se skládá ze 47 států je nejvýznamnějším orgánem OSN. Mezi její hlavní činnost patří dohlížení na dodržování lidských práv ve světě. Orgán byl v minulosti kritizován za porušení nestrannosti v izraelsko-palestinském konfliktu. Z tohoto důvodu letos v červnu UNHRC opustily Spojené státy. ČR zasedne v Radě již potřetí – členem byla i v letech 2006-2007 a 2011-2014.

Slovensko: Minulou středu se na Slovensku zřítil cvičný vojenský letoun L-39. Na palubě byli dva piloti, kteří se před pádem stihli katapultovat. Letoun spadl do neobydlené oblasti mezi města Sliač a Kováčová. Příčinou havárie bylo selhání motoru. Lehké bojové proudové podzvukové letadlo Aero L-39 Albatros bylo vyrobeno v roce 1989 v Československu a slovenské armádě sloužilo k výcviku pilotů. Armáda má dalších osm letounů tohoto typu, které byly ihned staženy z provozu a čeká je mimořádná kontrola. Letouny L-39 paří mezi nejrozšířenější lehké proudové stroje na světě.

 

[Jižní Asie]

Indie: Hlavní editor a vydavatel vlivného investigativního magazínu byl zatčen a následně propuštěn v reakci na rozsáhlou kritiku. R.R. Gopal byl zadržen na letišti v Čennaí v úterý. K incidentu došlo poté, co jeho magazín Nakkeeran zveřejnil napojení vysokého politického představitele na sexuální skandál na místní univerzitě. Zatčení okamžitě odsoudily desítky novinářů a mnoho protestujících se dostavilo před policejní stanici ve které byl Gopal držen. V reakci na to provinční soud stíhání zrušil. Indie se v aktuálním žebříčku svobody projevu vytvářeném nezávislou organizací Reportéři bez hranic umístila na 138. místě a je kritizována za nedostatečnou ochranu novinářů.

Afghánistán: Tálibán vyhlásil blokování nadcházejících parlamentních voleb. Hnutí považuje hlasování, jež se má uskutečnit 20. října, za zlovolné spiknutí v zahraničním zájmu a plánuje vytvořit překážky, které zabrání v jeho konání. V očekávání teroristických útoků bude nasazeno přes 50 000 příslušníků bezpečnostních složek. Budou hlídat 5 100 volebních místností, o 2 000 méně než bylo původně v plánu. Poslední útok se odehrál v sobotu, kdy vybuchla nálož na předvolebním mítinku v provincii Tachár; zemřelo 22 lidí a zraněno bylo 36. Dosud islamisté zabili 7 kandidátů, dva byli uneseni a čtyři zraněni.

 

[Latinská Amerika]

Brazílie: V Brazílii proběhlo první kolo prezidentských voleb. Krok k tomu stát se prezidentem této jihoamerické země udělal Jair Bolsonaro a Fernando Haddad. Větší šance experti dávají vítězi prvního kola Jairu Bolsonarovi, ten je často označován jako ultrapravicový kandidát. Jeho kandidatura vyvolá ostré reakce kvůli jeho homofobním či sexistickým poznámkám. Přesto je mnohými podporován hlavně pro své návrhy, aby policisté podnikali tvrdší kroky a skončili tak s vzrůstajícím násilím.

Peru: Vedoucí opozice peruánské vlády Keiko Fuimori a dcera bývalého autokrata Alberta Fuimori byla zatčena pro praní špinavých peněz v její prezidentské kampani v roce 2011. Vyšetřující se zabývají několika  pochybnými velkými dotacemi její kampaně od Brazilské firmy Odebrecht, podle deníku the Guardian se jedná o jeden z největších korupčních skandálů Jižní Ameriky. Podle členů její rodiny je její zatčení politická perzekuce, podle státního prokurátora si v rámci své politické strany udělala kriminální organizaci.

 

[Post-sovětský prostor]

Rusko: Skupina Bellingcat odhalila identitu druhého agenta GRU, který se pravděpodobně podílel na otravě S. Skripala. Muž, jehož jméno znělo v novinách jako Alexandr Petrov, se jmenuje Alexandr Miškin, a je vojenským lékařem, který se narodil v roce 1979 v Archangelské oblasti na severu Ruska. Údaje o Miškinovi byly nalezeny díky údajům prvního agenta, A. Čepigy. Čepiga prodal svému kolegovi auto, kvůli čemuž museli oba agenti doložit kopie řidičských průkazů. Ty ovšem byly zaregistrovány na jejich původní jména a byly uloženy do údajů pojišťoven. Svědci a bývalí spolužáci Miškina jeho identitu také potvrdili.

Ukrajina/Maďarsko: Diplomatický konflikt mezi dvěma zeměmi vyvolal tzv. seznam smrti (death list) na webové stránce jednoho z ukrajinských patriotických sdružení. Soubor obsahuje soukromé údaje o ukrajinských úřednicích, kteří jsou držiteli maďarského občanství. Budapešť tvrdí, že jde o záměrné ignorování výhrůžek, kterým čelí maďarské etnikum v Zakarpatské oblasti. Podle ministrua zahraničí středoevropské země je situace velice závažná z toho důvodu, že “seznam smrti” existuje delší dobu a neobsahuje jenom Maďary. Byli na něm i jiní ukrajinští občané, které sdružení Mirotvorec označilo za nepřátele státu, a teď jsou mrtví.

 

[Východní Asie]

Severná Kórea/Južná Kórea/Vatikán: Severokórejský líder Kim Čong-un údajne pozval na návštevu Severnej Kórey pápeža Františka. Informáciu poskytla juhokórejská vláda, ktorá sa zároveň stavia do pozície prostredníka medzi Vatikánom a Pchjongjangom. Juhokórejský prezident Mun sa s hlavou rímskokatolíckej cirkvi čoskoro stretne na dvojdňovej návšteve Vatikánu. Mun zároveň preskúma možnosti cirkvi pri zmierňovaní napätia na Kórejskom polostrove. Prijatie Kimovho pozvania zo strany pápeža je skôr nepravdepodobné. Taktiež to nie je prvý raz, kedy sa severokórejský režim snažil o pozvanie pápeža do krajiny.

Malajzia: Anwar Ibrahim získal kreslo zákonodarcu v doplňujúcich parlamentných voľbách v Malajzii. Víťazstvo dosiahol s prehľadom, so 71% hlasov hladko porazil svojich šiestich protikandidátov. Anwar je doma i v zahraničí vnímaný ako premiérsky nástupca, ktorý v úrade nahradí 93 ročného Mahathira Mohamada. Ten už v minulosti deklaroval, že v úradne pobudne aspoň 2 roky a následne predá moc Anwarovi. Zvolený Anwar išiel do volieb so záväzkom, že sa pričiní o rozvoj, čisté vládnutie a zvýšenie miestneho turizmu. Zároveň vyhlásil, že sa bude zameriavať na parlamentné reformy a nebude zasahovať do Mahathiroveho vládnutia.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Čína potvrdila pokroky v projektu svého nového strategického bombardéru, a odhalila jeho označení. Státní televize odhalila že nový stroj ponese označení „Hong-20“. Fakt, že Čína pracuje na novém bombardéru, odhalil Generál Ma Xiaotiana už v roce 2016, ale od té doby nebyly k dispozici žádné novinky o postupu projektu. Západní experti však odhadují že Čína reálně na projektu pracuje již od konce 90. let a první let prototypu by mohl nastat okolo roku 2020. Ačkoliv design a specifikace bombardéru nejsou známy, očekává se, že se bude jednat o stealth samokřídlo bez ocasních ploch podobné koncepce jako americký B-2 Spirit. Nový bombardér by měl nahradit dnes již velmi zastaralé letouny typu H-6, které jsou čínskou kopií Tupolevu T-16 z počátku 50. let.

Kyberezpečnost: Bezpečnostným analytikom z antivírusovej firmy ESET sa podarilo odhaliť spojitosť medzi malvérmi, ktorými útočníci od roku 2015 systematicky napádajú rôzne finančné a priemyselné ciele na Ukrajine. Dopomohol k tomu kód novoobjaveného backdooru Exaramel, ktorý sa nápadne podobá na doteraz známe malvéry Industroyer a NotPetya. Exaramel umožňuje na počítači spúšťať rôzne procesy, kopírovať súbory či vykonávať príkazy skrze príkazový riadok. Menšou kuriozitou je, že domény C2 serverov tohto backdooru kopírujú názov práve tejto spoločnosti. Skupina, ktorá ma za týmito útokmi stáť, dostala označenie TeleBots.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *