Wikipedia

Přehled světového dění z uplynulého týdne (45/2018)

[Afrika]

Kamerun: Ozbrojenci na severozápadě země unesli 79 školáků. Podle dostupných informací byli muži příslušníci separatistické milice, její mluvčí to ovšem popírá a z únosu viní vládní síly. Armáda začala lokalitu prohledávat a prezident Paul Biya vyzval členy milice k okamžitému složení zbraní. Separatistické hnutí v anglofonní části Kamerunu nabralo na síle poté, co v roce 2017 frankofonní vláda zasáhla proti pokojným demonstracím. Při střetech s vládními silami doposud zemřelo více než 400 civilistů.

Súdán: Jižní Súdán se stane mediátorem v mírových jednáních mezi súdánskou vládou a ozbrojenci v pohraničních regionech. Konkrétně se jedná o regiony Jižní Kordofán, Modrý Nil a také Dárfúr. Súdán dříve obvinil jihosúdánskou vládu z podpory nepokojů v pohraničních oblastech, kde rebelové pokračovali v bojích proti chartúmské vládě i po vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu v roce 2011. Jihosúdánský prezident Salva Kiir již údajně zahájil dialog s rebely z SPLM. Oficiální mírové rozhovory budou probíhat tento týden v Jubě.

 

[Blízký východ]

Jemen: V pátek 9. listopadu vládní jednotky podporované koalicí v čele se Saúdskou Arábií započaly rozsáhlou ofenzívu na dobytí přístavního města Hudajdá, které je od roku 2014 pod kontrolou Íránem podporovaných Hútiů. Jemenské armádě se povedlo převzít kontrolu nad hlavní nemocnicí, přičemž během prvních 24 hodin ofenzívy přišlo o život na 110 Hútiů a 22 provládních jednotek včetně několika civilistů. Přestože město od června opustilo na půl milionu obyvatel, OSN se obává o civilisty, jež se v Hudajdá ocitli „uvězněni“, a také varovalo před možným hladomorem zapříčiněným ofenzívou v přístavním městě, kterým se do země dostává 80 % importu potravin a humanitární pomoci.

Jordánsko: Povodně způsobené přívalovými dešti si vyžádaly již 11 obětí a desítky dalších zraněných. Tisíce turistů a civilistů evakuovaly záchranné složky z postižených oblastí, včetně přibližně 3 700 turistů z historického skalního města Petra a blízkého okolí. V důsledku byl vyhlášen výjimečný stav v přístavním městě Akaba na jihu země, stejně jako byla uzavřena hlavní dálnice spojující hlavní město Ammán s jižními oblastmi. Jedná se o další přívalové povodně v několika posledních týdnech, které zasáhly Jordánsko.

 

[Euroatlantický prostor]

OSN/UNESCO: UNESCO na internete zriadilo informačné Centrum na monitorovanie prípadov zavraždených novinárov (OKJ). V databáze OKJ bude možné vyhľadať si základné informácie o zavraždených novinároch z celého sveta, ale aj sledovať postup vo vyšetrovaní týchto zločinov. UNESCO má informácie až o 1293 zabitých novinároch od roku 1993, z toho viac než 80 ľudí zomrelo násilne počas tohto roka. Uvádza tiež, že v priemere dôjde k vražde novinára, resp. pracovníka médií, raz za štyri dni, pričom 89% prípadov ostáva nepotrestaných.

ČR: Obvodný súd v Prahe poslal do väzby bývalého pražského imáma Samera Shehadeha obvineného z terorizmu, rozhodnutie je právoplatné. Dôvodom väzby je obava z možného úteku, ovplyvňovania svedkov aj prípadného pokračovanie v trestnej činnosti. Shehadeh a ďalší dvaja ľudia sú stíhaní pre podozrenie z pôsobenia v teroristickej skupine a z podpory a propagácie terorizmu, za čo im hrozí až 15 rokov väzenia. Pražského rodáka s palestínskymi koreňmi eskortovali do krajiny z Jordánska, kde sa ukrýval.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Země získala výjimku z obnovených amerických sankcí proti Íránu, jenž je jejím důležitým obchodním partnerem. Týká se íránského přístavu Čábahár, který je klíčový nejen pro obě zmíněné země, ale také pro Indii, která se snaží vyhnout problematické trase přes Pákistán a významně investuje do jeho rozvoje. Z americké strany tak nebude sankcionováno bezproblémové zboží, které je po železnici přepravováno dál do Afghánistánu, ani íránské ropné produkty. Pro Indii platí úplná výjimka ze sankcí, jelikož se Spojené státy snaží respektovat její strategické zájmy v regionu i vzájemné partnerství.

Indie: Indie se zařadila mezi státy vyzbrojené plně funkční jadernou triádou. V pondělí 5. listopadu se ponorka INS Arihant úspěšně vrátila z „odstrašovací mise“ trvající jeden měsíc. Ponorka jako jaderný nosič dává zemi schopnost zasáhnout i cíle hluboko ve vnitrozemí nepřátelského státu. Dle slov premiéra Modiho je dokončení nutným a významným krokem, který zabrání jadernému vyhrožování ze strany nepřátel Indie. Tradiční oponent Indie, Pákistán, testoval svou ponorkovou střelu Babur již v minulém roce. Blíží se tedy také k dokončení jaderné triády, jelikož již disponuje pozemními a ze vzduchu odpalovanými jadernými střelami.

 

[Latinská Amerika]

Brazília: Novozvolený prezident Jair Bolsonaro na svojom Twitteri prezentoval plány premiestniť brazílsku ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema a splniť tak jeden z predvolebných sľubov. Brazília by sa po USA a Guatemale stala treťou krajinou s ambasádou v Jeruzaleme, o ktorého statuse sa neustále diskutuje. Bolsonarov krok s nadšením uvítal izraelský premiér Benjamin Netanyahu, no palestínska strana ho považuje za „provokatívny a nelegálny“, Egypt dokonca presunul oficiálnu návštevu brazílskeho diplomata a obchodnej delegácie.

Venezuela: UNHCR vo štvrtok oznámil, že počet utečencov a migrantov z Venezuely dosiahol tri milióny. Krajina už štvrtým rokom bojuje s enormnými ekonomickými problémami, hyperinfláciou a dvojciferným poklesom HDP. Až 2,4 milióna odídencov ostalo v oblasti Latinskej Ameriky a Karibiku, najmä v Kolumbii a Peru, ktoré voči venezuelským utečencom praktizujú politiku otvorených dverí. Podľa viceprezidentky Venezuely, Delcy Rodríguez, ide len o vykresľovanie „normálneho migračného toku ako humanitárnej krízy s cieľom oprávniť medzinárodnú intervenciu“.

[Post-sovětský prostor]

Rusko/Rakousko: Bývalý rakouský vojenský důstojník byl obviněn rakouskou vládou ze špionáže ve prospěch Ruska v průběhu posledních dvaceti let. Později ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov v rozhovoru se svou rakouskou kolegyní Karin Kneisslovou označil tuto zprávu za „nepodloženou“. Rakousko je označováno za zemi, které se podařilo zachovat relativně pozitivní vztahy s Moskvou po anexi Krymu a kauze Skripal. Ruský prezident Vladimir Putin byl v létě hostem na svatbě Karin Kneisslové, která byla nominována Svobodnou stranou (FPÖ), známou mimo jiné svými přátelskými vztahy s ruskou vládnoucí stranou Jednotné Rusko. Nicméně, rakouská vláda varuje, že kauza může rakousko-ruské vztahy negativně ovlivnit.

Ukrajina: Ve městě Cherson zemřela občanská aktivistka, na kterou před třemi měsíci zaútočili neznámí útočníci s použitím kyseliny sírové. Kateryna Handzjuk byla známa také jako poradkyně starosty města, která aktivně kritizovala masivní korupci v ukrajinské policii. Smrt aktivistky vyvolala hněvnou reakci jiných občanských aktivistů, kteří vyzvali generálního prokurátora Jurije Lucenka a ministra vnitra Arsena Avakova k odchodu z funkcí. Jurij Lucenko později oznámil svou rezignaci, která ale nebyla přijata prezidentem Petrem Porošenkem. Za podezření z účasti na útoku bylo zatčeno pět podezřelých včetně jednoho policisty, motivy k útoku ale stále nebyly pojmenovány.

 

[Východní Asie]

Filipíny/Saudská Arábia: Predstavitelia Filipín a Saudskej Arábie sa stretli, aby jednali o hlbších možnostiach vzájomnej spolupráce. Medzi kľúčové oblasti patria investície, spoločný obchod a bezpečnosť. Štáty sa taktiež zameriavali na bilaterálnu kooperáciu vo sfére vzdelania, turizmu, technológií a obrany. Podľa autorít nemá Saudská Arábia v súčasnosti s Filipínami žiadnu oficiálnu spoluprácu alebo výmenu v obrannej politike. Filipínska vláda je však takýmto možnostiam otvorená. Štáty už v minulosti diskutovali o spoločných bezpečnostných prioritách, najmä čo sa týka boja proti terorizmu. Vzájomné vzťahy medzi Filipínami a Saudskou Arábiou pretrvávajú už skoro päť dekád.

Singapur: Singapurský premiér Lee adresoval prejav, ktorý mnohí interpretujú ako naznačenie predčasných všeobecných volieb. Bol by to viac ako rok od toho, kedy sa má naplniť mandát súčasnej vlády. Lee uznal, že blížiace sa voľby budú úplne iné ako doteraz. Jeho strana, Strana ľudovej akcie (PAP), musí zdolať niekoľko výziev. Prioritne musí pochopiť perspektívy, obavy a záujmy obyvateľov v súčasnej dobe. Zároveň ak niekto zdieľa hodnoty strany, musí v nej nájsť oporu bez ohľadu na svoje názory a perspektívy. PAP dominuje v Singapure od vyhlásenia nezávislosti republiky. I keď zatiaľ nemá reálneho vyzývateľa, špekuluje sa, kto bude schopný nahradiť premiéra Leeho, ktorý už ohlásil ambíciu zostúpiť z postu lídra.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Vědcům ze zařízení DIII-D National Fusion Facility provozovaného koncernem General Atomics v Americkém San Diegu se podařilo učinit pokroky v zvládnutí jaderné fúze. Jaderná fúze je proces, který pohání Slunce a klíčem k téměř neomezené a čisté energii. Pomocí specifickým magnetických impulsů zaznamenali úspěchy pro udržení plasmy v reaktoru pod kontrolou. Pokud by se podařilo jadernou fúzi zvládnout, mělo by to nesmírné geopolitické a bezpečnostní dopady, především díky oslabení závislosti na ropě.

Kyberbezpečnost: Experti z TrendMicro odhalili nový malvér na ťaženie kryptomien, ktorý napáda Linuxové systémy. Do systémov preniká zrejme kompromitovanými alebo nedôveryhodnými pluginmi (napr. softvér na streamovanie médií), vďaka ktorým vie eskalovať svoje práva. Malvér KORKERDS je potom schopný sám seba aktualizovať a skryť svoju aktivitu v monitorovacích nástrojoch, čím sťažuje šance na jeho odhalenie. Užívatelia by mali zbystriť pozornosť, akonáhle má ich počítač pretrvávajúce problémy s výkonnosťou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *