Přehled světového dění z uplynulého týdne (45/2021)

[Blízký východ a severní Afrika]

Maroko/Alžírsko: Vzájemné vztahy rychle eskalují poté, co v pondělí došlo k bombovému útoku a zabití tří civilních alžírských řidičů na území Západní Sahary. Alžírská vláda z incidentu obvinila Maroko. Za poslední rok OSN zaznamenalo přes tisíc incidentů mezi Marokem a Alžírskem podporovanou Frontou Polisario. Vztahy mezi oběma zeměmi se začaly zhoršovat poté, co Donald Trump loni uznal marocké nároky na Západní Saharu. Země omezily diplomatické styky a Alžírsko přerušilo ropovod vedoucí do Maroka a Španělska.

Irak: Iracký  premiér Mustafa Kázimí prežil pokus o atentát. Nedeľný útok vedený pomocou trojice dronov, cielil na premiérovu rezidenciu v Bagdade. Počas útoku došlo k zraneniu niekoľkých členov ochranky, ktorým sa však podarilo zostreliť dva stroje. K incidentu sa zatiaľ nikto neprihlásil. Útok prišiel iba dva dni po násilných zrážkach medzi vládnymi silami a proiránskymi skupinami pôsobiacimi v Iraku, ktoré v nedávnych parlamentných voľbách stratili desiatky kresiel.

 

[Euroatlantický prostor]

Polsko: Polské ministerstvo zahraničí protestuje proti vniknutí uniformovaných ozbrojených osob z Běloruska na polské území. Stejně jako Lotyšsko a Litva čelí Polsko náporu migrantů, kteří se do Evropské unie snaží dostat přes Bělorusko, a to i za asistence běloruského státního aparátu. Na hranice tak vyslalo tisíce vojáků, v pohraniční vyhlásilo nouzový stav a postavilo plot z žiletkového drátu, přičemž schválilo výstavbu důkladnější zábrany. Běloruská strana označila obvinění polského ministerstva zahraničí za zinscenované provokace.

Spojené království: Ve skotském Glasgow začala klimatická konference OSN COP26. Cílem summitu je udržet oteplování planety pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím. Na rozdíl od předchozích let byla konference otevřena závazky velkých hráčů mezinárodního dění – USA a Indie. Naproti tomu prezidenti Číny, Ruska a Brazílie se konference nezúčastní. Závazky se týkají zejména omezení emisí oxidu uhličitého a metanu, deforestace, ale také financování tranzice k ekologičtějším technologiím.

 

[Jižní Asie]

Afganistan/USA: V nadväznosti na nezávislé prešetrenie Pentagon vyhlásil, že útok amerického dronu na afganských civilistov bol výsledkom chyby, nie nedbanlivosti, a neporušil žiadne zákony. Nie je preto potrebné začínať disciplinárne konanie, ale velitelia môžu zvážiť administratívne postupy. Útok na vozidlo, pri ktorom zomrelo desať ľudí, vrátane detí, sa odohral 29. augusta tohto roku. V správe sa ďalej uvádza, že incident bol dôsledkom zlého vyhodnotenia dostupných informácií a navrhuje postup, ako takýmto chybám predísť do budúcnosti.

India/Francúzsko: V piatok sa v Paríži uskutočnilo stretnutie strategického dialógu medzi predstaviteľmi krajín, ktorého výsledkom je výrazné posilnenie spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. Dôraz bude kladený obzvlášť na námornú, vesmírnu a cyber doménu. Bilaterálna spolupráca bude spočívať v zdieľaní spravodajských informácií, operačnej spolupráci, podporou vzájomných schopností či organizáciou spoločných cvičení. Tento krok prichádza na pozadí novovzniknutého bezpečnostného zoskupenia AUKUS, ktoré Francúzsko vyhodnotilo ako zradu.

 

[Latinská Amerika]

Venezuela: Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) bude vyšetřovat možné zločiny proti lidskosti. Hlavní žalobce Karim Khan oznámil, že chce zjistit pravdu o událostech v zemi během protivládních protestů v roce 2017, kdy během zásahu proti demonstrantům zemřelo více než 100 lidí. Venezuelská vláda rozhodnutí soudu respektuje, ale nesdílí. Jak vláda, tak i opozice přitom naléhaly na ICC, aby prošetřil údajné zločiny spáchané jejich odpůrci. Předběžné zkoumání ICC bylo zahájeno již v roce 2018, nyní přechází do fáze vyšetřování.

Mexiko/USA: Americké ministerstvo zahraničních věcí vypsalo odměnu ve výši pět milionů dolarů za informace o čtyřech vůdcích drogového kartelu Sinaloa. Ti jsou obžalováni za porušení amerických protidrogových zákonů, včetně mezinárodního spiknutí za účelem distribuce marihuany, kokainu, metamfetaminu a fentanylu. Zároveň byla v Mexiku odhalena jedna buňka Sinaloa kartelu, která měla na starosti výrobu 70 kg fentanylové pasty, což stačí pro asi 70 milionů tabletek.

 

[Postsovětský prostor]

Rusko/Německo: Diplomat napojený na Federální bezpečnostní službu (FSB) byl v pátek nalezen mrtvý před ruskou ambasádou v Berlíně poté, co údajně vypadl z okna v horním patře. Muž byl oficiálně veden jako druhý tajemník velvyslanectví, nicméně německé bezpečnostní agentury ho považovaly za utajeného zaměstnance FSB. Velvyslanectví nesouhlasilo s pitvou a repatriovalo tělo diplomata zpět do Ruska. Německá policie smrt nevyšetřovala kvůli diplomatickému postavení muže.

Rusko/Ukrajina: Nové satelitní snímky potvrzují shromažďování ruských vojáků a techniky ​​na hranici s Ukrajinou. Rozmístění označuje jasnou odchylku od standardního výcvikového modelu 1. gardové tankové armády, která se obvykle nachází poblíž Moskvy. Napětí mezi Moskvou a Západem v posledních několika měsících roste, protože ruský prezident Vladimir Putin znovu vyjádřil obavy z možného vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO, když obě země v říjnu navštívil americký ministr obrany Lloyd Austin.

 

[Subsaharská Afrika]

Etiópia: Obranné sily Tigray vytvorili spolu s ôsmimi protivládnymi skupinami alianciu Spojený front etiópskych federalistických síl, ktorá sa chce po rok trvajúcom vojnovom konflikte usilovať o politický prechod a ukončenie vlády premiéra Abiy Ahmeda. Vláda na čele s premiérom vyhlásila v krajine núdzový stav, ktorý bude trvať 6 mesiacov. Zároveň vyzvala občanov na boj proti rýchlo postupujúcim silám z regiónu Tigraj. Štátne jednotky prehľadávajú domy v hlavnom meste Addis Abeba aby identifikovali etnických Tigrajčanov.

Niger: Násilný incident v prihraničnej oblasti medzi Nigerom, Mali a Burkina Faso si vyžiadal takmer 70 obetí. Oblasť je epicentrom dlhotrvajúceho konfliktu medzi štátnymi silami v západnej časti regiónu Sahel a ozbrojenými skupinami napojenými na ISIL a Al-Káidu. Ťažko ozbrojení členovia Islamského štátu Veľkej Sahary (ISGS) na motocykloch zaútočili na miestne obranné jednotky. Následne zamierili do Mali. Odviezli so sebou aj telá mŕtvych spolubojovníkov.

 

[Západní Pacifik]

Čína/USA: Nové zistenia Pentagónu naznačujú, že Peking opúšťa svoju predchádzajúcu jadrovú doktrínu obmedzeného zastrašovania a súčasne viac investuje a rozširuje počet pozemných, námorných aj vzdušných jadrových platforiem. Rivalita USA a Číny zvýšila obavy z možného stretu oboch veľmocí, predovšetkým v spojení s otázkou Taiwanu. Spojené štáty opakovane vyjadrili záujem o začiatok dialógu s ČĽR o programe nukleárnych zbraní, keďže Peking rozširuje svoj arzenál rýchlejšie, než sa očakávalo.

Tchaj-wan/EU: Ve středu dorazila historicky první oficiální delegace vyslaná Evropským parlamentem do Tchaj-peje. Třídenní návštěva je v době rostoucího napětí mezi ostrovem a Pekingem považována za významný krok k prohloubení vazeb mezi Tchaj-wanem a EU. Diskuse se primárně týkala zkušeností ostrova s řešením hrozeb dezinformací a sofistikovaných kybernetických útoků. Ve čtvrtek delegace uvedla, že doposud diplomaticky izolovaný Tchaj-wan již „není sám“. Čínské ministerstvo zahraničí považuje tento postup za vysílání špatných signálů.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Americké úřady reagují na proběhlé kyberbezpečnostní incidenty. Ministerstvo zahraničí USA vypsalo odměnu 10 milionů dolarů za informace o vedení kyberzločinecké skupiny DarkSide, která stála za útokem na ropovod Colonial Pipeline. Ministerstvo obchodu USA pak přidalo izraelské firmy NSO Group a Candiru  na černý seznam firem, se kterými je zakázáno obchodovat, kvůli jejich spywaru používanému ke špehování vládních představitelů nebo novinářů. Mimo to se na seznam nově dostaly také ruská firma Positive Technologies a singapurská firma Computer Security Initiative Consultancy PTE LTD pro jejich softwary umožňující neautorizovaný přístup do cizích sítí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *