Přehled světového dění z uplynulého týdne (47/2021)

[Blízký východ a severní Afrika]

Katar/Egypt: Zástupci obou zemí podepsali dohodu o dodávkách surovin do oblasti pásma Gazy. Stalo se tak v Oslu na zasedání ad hoc skupiny Liaison Committee for Coordination of International Aid to the Palestinian People. Dodávky mají zahrnovat především palivo a stavební materiál. Smlouva o další pomoci Palestině je reakcí na boje mezi Izraelem a hnutím Hamás z letošního května, kdy izraelská armáda během odvety zničila či poškodila tisíce domů. Dodávky základních surovin byly klíčovým požadavkem Hamásu během jednání o příměří.

Západní Sahara: Polisario varovalo Španělsko před možnými útoky na jeho subjekty v oblasti. Taleb Ammi Deh bývalý vůdce Polisaria varoval španělské firmy a občany, aby opustili oblast jižního Maroka. Uvedl, že je jen otázkou času, než hnutí zahájí útok proti Maroku v oblasti Guerguerat. V takovém případě bude považovat všechny cíle v prostoru za legitimní. Varování přichází v době zhoršujících se vztahů Maroka s Alžírskem, které eskalovalo napětí, když v nedávné době označilo smrt několika svých občanů za akt marockého terorismu a slíbilo odvetu. OSN však Alžírskou verzi události i přes vyšetřováni nepotvrdilo.

 

[Euroatlantický prostor]

USA/Čína: Pondělní virtuální summit mezi Joem Bidenem a Si Ťin-pchingem skončil optimističtěji, než se očekávalo. Lídři se shodli na posílení komunikace a ochotě vyřešit neshody způsobem, který zabrání případnému konfliktu a zajistí vzájemné vycházení mocností. Nedošlo ovšem k odstranění obav z nárůstu napětí mezi velmocemi. Prezident Spojených států amerických během střetnutí vyjádřil znepokojení nad agresí Číny vůči Tchaj-wanu, obchodními otázkami a nad nedodržováním lidských práv v regionu.

Nemecko: Nemecké úrady rozhodli, že plynovod Nord Stream 2 nebude uvedený do prevádzky. Úrady tvrdia, že si majitelia plynovodu, ktorý mal po severnej trase privádzať ruský plyn do Nemecka, nesplnili administratívne povinnosti. Plynovod je naplno vlastnený ruskou spoločnosťou Gazprom, ktorá by na jeho operáciu potrebovala nemeckú dcérsku spoločnosť. Ku oponentom projektu Nord Stream 2 patria Spojené štáty, ale napr. aj Poľsko. V dôsledku tohto rozhodnutia vzrástla cena zemného plynu v EÚ aj Británii o 17%.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán:  Produkce opia podle zprávy UNODC stále roste. Za poslední rok to bylo o 8 procent na 6800 tun opia, což je podle odhadu příjem v hodnotě mezi 1,6 a 2,7 miliardami dolarů. Afghánská ekonomika je na obchodu s touto ilegální komoditou závislá asi z 10 procent. Ceny opia se navíc za letní měsíce až zdvojnásobily a farmáře k pěstování máku žene i neudržitelná ekonomická situace. Ta se stále zhoršuje, takže je pravděpodobné, že tuto alternativu zvolí další lidé, na jejichž zdroje obživy tvrdě dopadla politická situace a sucho. Sít se začíná právě v listopadu.

Indie/Kašmír: Policie po protestech vydala rodinám těla dvou civilistů zabitých při přestřelce s rebely. K incidentu došlo v úterý v Šrínagaru, kde policie podle svědků vzala majitele obchodního centra Mohammada Altáfa Bhata a zubního chirurga Mudasira Ahmeda Gula jako živé štíty a následně v přestřelce zabila Pákistánce a údajného separatistu. Poté byli všichni pohřbeni ve vesnici daleko od metropole, což je podle úřadů strategie zabraňující šíření koronaviru a předcházející nepokojům na pohřbech. Po několikadenních protestech byla těla obou mužů předána rodinám a začalo vyšetřování události.

 

[Latinská Amerika]

Mexiko: Bezpečnostní složky zatkly manželku vůdce kartelu Jalisco (CJNG) „El Mencha“. Rosalinda González Valencia se podle prokuratury dlouhodobě podílela na nezákonném financování organizovaného zločinu v kartelu. Poprvé byla zatčena již v květnu 2018, ale později ji úřady propustily na kauci, zatímco čekala na soudní proces kvůli obvinění z praní špinavých peněz. Zatčení „královny narkotik“ představuje významný zásah finanční struktury kartelu a bezpečnostní složky očekávají, že jej neponechá bez odvety.

Nikaragua: Americký prezident Joe Biden v reakci na manipulace s volbami ve prospěch prezidenta Daniela Ortegy zakázal členům vlády vstup do Spojených států amerických. K opatřením přistoupil poté, co byl Ortega počtvrté za sebou nedemokraticky znovuzvolen do funkce prezidenta. Organizace amerických států (OAS) tento týden taktéž přijala rezoluci, podle níž volby v Nikaragui postrádají „demokratickou legitimitu“. Pro rezoluci hlasovalo 25 zemí, avšak sedm se zdrželo (Mexiko, Honduras nebo Bolívie).

 

[Postsovětský prostor]

Arménsko/ Azerbajdžan: Arménsko potvrdilo smrť 15 vojakov, ktorí prišli o život v utorok 16. novembra pri najzávažnejšom ozbrojenom strete od minuloročného konca vojny v Náhornom Karabachu. Arménsky parlament ďalej ohlásil, že 12 vojakov bolo zajatých azerbajdžanskými ozbrojenými zložkami. Azerbajdžanské ministerstvo obrany v stredu potvrdilo 7 obetí. Situácia sa vyostrovala v priebehu posledných týždňov najmä kvôli novým kontrolným miestam, ktorými Azerbajdžan sťažil prístup arménskeho obyvateľstva do Náhorného Karabachu. K de-eskalácii násilia došlo po tom, čo arménsky minister obrany v utorok večer oznámil, že Moskve sa podarilo obnoviť prímerie medzi oboma stranami.

Rusko/ Ukrajina: Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok 19. novembra potvrdil, že NATO intenzívne monitoruje zvýšenú koncentráciu ruských ozbrojených zložiek na hraniciach s Ukrajinou. Stoltenberg ďalej uviedol, že NATO už v minulosti videlo podobný druh vojenskej aktivity pred ruskou inváziou do Gruzínska a na Ukrajinu. Minulý týždeň však Putinov hovorca Dimitrij Peskov trval na tom, že Rusko nie je hrozbou a obvinil NATO z provokácie. Najnovšie čísla zverejnené Kyjevom hovoria o nasadení 114 000 ruských vojakov na severe, východe aj juhu krajiny.

 

[Subsaharská Afrika]

Uganda: Čtyři sebevražední atentátníci zaútočili v hlavním městě Kampale. Jeden z atentátníků odpálil svou vestu před policejním velitelstvím, druzí dva pak před vstupem do budovy parlamentu, čtvrtý sebevražedný útočník byl zneškodněn dříve, než se stihl odpálit. Při útoku byli zabiti další čtyři lidé a 37 zraněno. Dle vyjádření ugandského prezidenta Yoweri Museveniho byli útočníci napojeni na skupinu Sjednocené demokratické síly, která je spřízněna s Islámským státem. Od října se tak jedná o pokračující řadu sebevražedných útoků v zemi.

Mali: Francouzská armáda opustila další vojenskou základnu na severu Mali. Jedná se o základnu v oblasti obce Tessalit regionu Kidal, kterou francouzské síly předaly malijské armádě, následuje tak po vojenské základně ve městě Kidalu, která byla Francouzi evakuována v říjnu. Třetí základnu ve městě Timbuktu plánují Francouzi předat do rukou malijských sil na konci roku. Stahování z vojenských základen na severu Mali je součástí reorganizace operace Barkhane, v rámci níž bude působit ze současných 5 100 již pouze 3 000 francouzských vojáků.

 

[Západní Pacifik]

Indonésie: Protiteroristické jednotky ve středu zatkly Ahmada Zaina An-Najaha, člena nejvyššího orgánu islámských učenců, tzv. Indonéské rady Ulema. Muslimský duchovní byl obviněn ze získávání finančních prostředků pro organizaci Džamá islámíja. Teroristická skupina přímo napojená na al-Káidu bývá spojována s bombovými útoky na Bali, při nichž v roce 2002 zemřelo více než dvě stě osob včetně desítek zahraničních turistů.

Thajsko: Bangkok se rozhodl navýšit počet povolení vstupu zahraničním pracovníkům. Snaží se tak vyplnit nedostatek pracovní síly především v polnohospodářském a výrobním sektoru, jakožto odvětvích atraktivních pro migrující zaměstnance. Deficit představuje riziko pro ekonomiku, která minulý rok následkem pandemie klesla o 6,1 %. Vláda zároveň vyhradila pro přicházející pracovníky 50 tisíc dávek vakcíny proti onemocnění Covid-19.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnosť: Ve svém úvodním projevu v rámci summitu Ibec Global 2021 zaměřeném na kybernetickou bezpečnost Mircea Geoana, náměstek generálního tajemníka NATO, zdůraznil důležitost NATO spojit se se severoamerickým a evropským soukromým sektorem v boji proti kybernetickým hrozbám. Podle Geoana by se NATO mělo především zaměřit na spolupráci s firmami z obranného a technologického sektoru. Ve zmiňované řeči zdůraznil, že technologická výhoda západu není samozřejmostí, a že se NATO musí více zasadit o udržení této výhody. Summitu se tradičně účastní reprezentanti technologických, farmaceutických a pojišťovacích firem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *