Přehled světového dění z uplynulého týdne (5/2020)

[Afrika]

Mosambik: Těžařské koncerny ExxonMobil a Total žádají místní vládu, aby posílila vojenskou přítomnost na severu země. Obě společnosti tak reagují na zhoršující se bezpečnostní situaci v oblasti, v níž operují islamističtí povstalci. Islamistická skupina Ahlu Sunnah Wal Jammah (ASWJ), která je součástí středoafrické provincie Islámského státu, působí v severním Mosambiku od října 2017. Útoky připsané ASWJ si prozatím vyžádaly přes 600 obětí z řad civilistů a státních ozbrojených složek.

Západní Afrika/Turecko: Prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týden navštívil Alžírsko, Gambii a Senegal. Následoval tak svou ministryni obchodu, která zamířila do Nigérie a Maroka. Cílem Turecka pro rok 2020 je uzavřít obchodní smlouvu s ekonomickým blokem ECOWAS sdružující západoafrické státy. Erdogan zároveň využívá jednání s africkými představiteli k posílení pozice v libyjském konfliktu, v němž se Turecko aktivně zapojuje na straně mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu.

 

[Blízký východ]

Izrael: Americký prezident Donald Trump v úterý představil nový mírový plán pro izraelsko-palestinský konflikt, který sám označuje za „šanci století“.  Plán se soustředí na vytvoření nezávislé Palestiny po boku Izraele, která by byla ovšem menší, než by si sami Palestinci přáli. Hlavní změnou oproti předchozím mírovým plánům je to, že palestinský stát vznikne celém území Západního břehu. Na druhou stranu Palestinci budou muset uznat některé izraelské osady na svém území. Rozdílem oproti předchozím plánům je odlišná geopolitická situace v regionu, kdy izraelsko-palestinský konflikt již není takovou bezpečnostní výzvou.

Turecko/Sýrie: V sobotu turecká armáda vyslala tanky k syrským hranicím, aby ochránila civilisty a předešla případnému exodu obyvatel. Kromě tanků Turecko rozmístilo na hranici se Sýrii obrněná vozidla a vojáky. Syrská armáda v úterý vstoupila do Ma’arat an-Numán, jednoho z prvních měst, které se postavilo proti syrskému režimu. Vzhledem k těmto úspěchům syrské armády podporované ruskou armádou, se Turecko obává další uprchlické krize, kdy by se z provincie Idlíb mohlo pokusit dostat do Turecka až několik set tisíc lidí. Také další postup syrské armády proti rebelům může zvyšovat napětí mezi oběma státy.

 

[Euroatlantický prostor]

Spojené královstvo/Francúzsko/Spojené štáty/Česká republika: Štáty transatlantického priestoru prijímajú bezpečnostné opatrenia v snahe zabrániť šíreniu nebezpečného vírusu, ktorý v Číne usmrtil už viac jako 250 ľudí. Veľká Británia, Francúzsko a ďalšie štáty doporučili alebo nariadili aerolinkám zrušiť lety do pevninskej Číny. Americký prezident Donald Trump vyhlásil v piatok 31. januára stav verejnej zdravotnej núdze a obmedzil vstup na územie USA občanom štátov, ktoré predstavujú ohniská nákazy. Český premiér Andrej Babiš navrhne v pondelok zastavenie letov z Číny na územie Českej republiky.

Poľsko: Minister obrany Mariusz Blaszczak podpísal kontrakt za 4,6 miliard dolárov na nákup 32 viacúčelových stíhačiek F-35 Lightning II od amerického zbrojného koncernu Lokcheed Martin. S plánovaným dátumom dodania v roku 2024 sa tak Poľsko stane prvým štátom v strednej Európe, ktorý bude disponovať stíhacími lietadlami piatej generácie. O lietadlách F-35 sa diskutuje aj v súvislosti s Českou republikou – mohli by nahradiť súčasné lietadlá JAS-39 Gripen, ktorým vyprší prenajímacia zmluva.

 

[Západní Balkán]

Chorvatsko/Slovinsko: Evropský soud zamítl žádost na převzetí jurisdikce ve sporu o námořní hranice. V pátek Evropský soud uvedl, že nemá pravomoci se zabývat Slovinskou žalobou směřující na Chorvatsko, které selhalo implementovat výnos o arbitráži hranic v Jadranském moři. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat. Slovinsko rovněž obvinilo Chorvatsko z porušení společné rybářské politiky tím, že vyslalo policejní doprovod, aby hlídal své rybářské lodě ve sporných vodách, a tak bránil slovinským inspektorům v naloďování se na plavidla.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: V pondělí 27. ledna se v provincii Ghazní zřítilo americké vojenské komunikační letadlo Bombardier E-11A. Distrikt Deh Yak je kontrolován Tálibánem a k sestřelení stroje se přihlásili povstalci s tím, že bylo na špionážní misi a mezi oběťmi jsou vysoce postavení důstojníci. Americká armáda však nemá žádné důkazy, které by potvrzovaly, že by k pádu vedla nepřátelská palba. Potvrdila pouze přítomnost dvou příslušníků letectva na palubě. Afghánská armáda si musela cestu k ohořelému vraku probojovat. Podle policejního velitele provincie Ghazní byly na místě 4 těla a 2 přeživší jsou pohřešovaní.

Indie: V sobotu 25. ledna se v Novém Dillí setkali brazilský prezident Jair Bolsonaro a indický premiér Narendra Modí. Během návštěvy zástupci obou zemí podepsali 15 smluv o spolupráci v různých odvětvích. Jednalo se například o oblasti obrany, IT nebo těžby. Obě strany také zdůrazňovaly bezpečnostní spolupráci, především v oblasti boje proti terorismu. Brazílie i Indie usilují o zisk stálého členství v Radě Bezpečnosti OSN, v čemž se navzájem podporují. Vzájemná obchodní výměna dosáhla v roce 2018/2019 osmi miliard dolarů, nově si strany stanovily cíl 15 miliard dolarů do roku 2022.

 

[Latinská Amerika]

Brazílie: Brazilská vláda se bude snažit po nedávno platném Brexitu o uzavření obchodní dohody mezi latinskoamerickou organizací Mercosur a Velkou Británií. Největším zájmem je uzavřít podobnou dohodu jako uzavřel Mercosur s Evropskou unií. V současné době je největším obchodním partnerem Brazílie Čína. Země se tak obává dopadů na ekonomiku kvůli čínskému koronaviru. Obavy z koronaviru mají i další země Jižní a Střední Ameriky, proto i zde byla zavedena cestovní opatření.

Mexiko: Z věznice v Mexico City uprchli ve středu 29. ledna tři vězni. Jeden z nich byl údajně napojený na syny uvězněného drogového lorda Joaqína Guzmána a na Sinalojský kartel. Všichni tři měli být vydáni do Spojených států. V souvislosti s jejich útěkem je vyslýcháno 10 vězeňských strážců, přičemž údajně již tři se doznali k napomáhání vězňům při útěku. Vězni prošli přes pět vězeňských bezpečnostních bran se středním a vysokým stupněm zabezpečení, a poté nasedli do přichystaného auta.

 

[Východní Asie]

Filipíny: V Manile v nedeľu zomrel muž na koronavírus 2019-nCoV. Ide o prvý prípad úmrtia na nový vírus mimo územia pevninskej Číny, odkiaľ sa nákaza šíri. Spolu si už ochorenie vyžiadalo k nedeli 304 obetí a vyše 14 000 nakazených. Muž s partnerkou prileteli minulý mesiac z epicentra nákazy, mesta Wu-chan, a boli vyše týždňa hospitalizovaní. Známky toho, že by sa vírus prenášal z človeka na človeka aj na Filipínach, sa zatiaľ nepotvrdili. Vo štvrtok vyhlásila v súvislosti s koronavírusom WHO stav globálnej zdravotnej núdze.

Japonsko/Rusko: Rusko priznalo, že ešte koncom minulého roka vyhostilo japonského reportéra za údajnú vojenskú špionáž. Reportér pracujúci pre Kyodo News sa mal zaujímať o ruské vojenské zariadenia v oblasti Vladivostoku. Rusko v tejto súvislosti doručilo Japonsku protestnú nótu, japonský rezort zahraničia však udalosť odmietol komentovať. Kyodo News vyhlásilo, že reportér sa venoval bežnej novinárskej práci. Súčasne v sobotu japonská polícia zatkla bývalého zamestnanca konglomerátu SoftBank Corp. Ten je obvinený z toho, že za peniaze predával obchodné tajomstvá japonského operátora ruskej obchodnej misii v Tokiu.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Tajemník pro námořnictvo amerického ministerstva obrany v týdenním memorandu naznačil výrazný přesun zájmu námořnictva k hypersonickým zbraním. Ve vývoji hypersonických zbraní, které se vyznačují svou více než pětinásobnou rychlostí zvuku, Spojené státy totiž zaostávají za Čínou a Ruskem. Tajemník přirovnal současný vývoj v této oblasti k vypuštění umělé družice Sputnik v roce 1957, na což Spojené státy reagovaly značným zvýšením výdajů na výzkum a vývoj balistických střel.

Kyberbezpečnost: Facebook na konci minulého týdne oznámil, že bude aktivně mazat dezinformace o novém koronaviru 2019-nCoV. Konkrétně se má jednat o příspěvky obsahující teorie ohledně šíření a původu viru nebo informace odporující oficiálním prohlášením mezinárodních zdravotnických organizací. V případě Facebooku se jedná o neobvyklé rozhodnutí, jelikož tato sociální síť se k mazání příspěvků uchyluje jen vzácně a většinou pouze omezuje u zavádějících informací dosah. Twitter ani Reddit se zatím k podobnému kroku nechystají. Naopak čínské sítě jako TikTok a Pinterest příspěvky aktivně regulují a mažou od počátku šíření viru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *