Přehled světového dění z uplynulého týdne (8/2020)

[Afrika]

Libye: Mezinárodně uznávaná vláda (GNA) odvolala měsíc staré příměří po pondělním útoku jednotek maršála Chalífy Haftara na přístav v Tripolisu.  Mírová jednání mezi GNA a Haftarem byla následně obnovena ve čtvrtek a pokračují v Ženevě.  Haftar však podmiňuje udržení příměří stažením tureckých vojáků a syrských ozbrojenců z Libye. Minulý týden turecký prezident Recep T. Erdogan poprvé potvrdil přítomnost syrských rebelů na straně GNA. V Libyi působí zhruba dva tisíce Syřanů a desítky tureckých vojenských poradců.

Jižní Súdán: Mírová smlouva podepsána v roce 2018 mezi Salvem Kiirem a Riekem Macharem se konečně naplňuje. Jihosúdánský prezident Kiir jmenoval svého rivala a bývalého vůdce rebelů Machara prvním viceprezidentem země. Oba muži se zároveň dohodli na vytvoření vlády národní jednoty. Oficiálně tak končí občanská válka, která si od roku 2013 vyžádala více jak 400 tisíc obětí a způsobila největší uprchlickou vlnu v Africe od rwandské genocidy v roce 1994. V zemi však nadále působí množství dalších ozbrojených milic, které nejsou součástí mírové smlouvy.

 

[Blízký východ]

Sýrie: Generální tajemník OSN António Guterres v pátek vyzval k okamžitému příměří v Idlíbu pro ukončení humanitární krize. Až 900 tisíc civilistů, většinou žen a dětí, je hnáno vládní ofenzívou směrem na sever k hranicím Turecka. Situaci zhoršuje i nedostatek jídla a zima. Vládní jednotky podporované Ruskem se navzájem ostřelují s tureckými, které se snaží udržet pásmo jižně od svých hranic. Idlíb je již devět let pod kontrolou povstaleckých skupin. Na začátku března se mají kvůli situaci setkat čelní představitelé Francie, Německa, Turecka a Ruska.

Írán: Ve středu úřady oznámily přítomnost koronaviru COVID-19 v zemi. Rozšířil se z města Qom, úřady oznámily 43 nakažených, hovoří se ale o potenciálních tisících případů. V pátek v Íránu zároveň proběhly parlamentní volby s nejnižší účastí od Islámské revoluce v roce 1979 (42,6 %), a to i přes výzvu ajatolláha Sajjida Alího Chameneího, že volit je náboženská povinnost, v Teheránu činila 25,4 %. Vyhráli v nich konzervativci, nicméně tisícům lidí bylo zakázáno ve volbách kandidovat. Lidé nakažení COVID-19 mezitím stihli vycestovat do Libanonu a Spojených arabských emirátů. Irák a Turecko uzavřely s Íránem hranici. Qom je náboženské centrum islámu, pravidelně jej navštěvují tisíce lidí z islámských zemí.

Izrael: Jeruzalém o víkendu oznámil zákaz vstupu do země pro občany Japonska a Jižní Koreje z důvodu šíření COVID-19 v těchto zemích.  Původní oznámení hovořilo o kompletním uzavření hranice, nicméně bylo později staženo. Jak japonská, tak jihokorejská vláda, si kvůli zákazu předvolala izraelského velvyslance. Izrael také umístil do karantény několik desítek vojáků, kteří se nedávno vrátili z Asie z vojenského cvičení.

 

[Euroatlantický prostor]

USA: Minulý týden varovaly americké zpravodajské služby zástupce Sněmovny reprezentantů o snahách Ruska ovlivnit právě probíhající primárky. Podle zpravodajců se Rusko snaží ovlivnit volby ve prospěch současného prezidenta Donalda Trumpa. Zároveň však podle nich zasahují také do demokratických primárek. Zde se podle zpravodajských služeb snaží podporovat jednoho z favoritů, senátora Bernieho Sanderse. Tiskový mluvčí ruského prezidenta toto nařčení popřel.

EU: V pondělí se ministři zahraničí členských států EU dohodli na zasedání Rady EU na vytvoření mise, která má za cíl dohlížet nad dovozem zbraní do Libye. Embargo OSN na dovoz zbraní do Libye je v současné době často porušováno, což jenom zhoršuje bezpečnostní situaci v zemi. Nová mise EU ponese název „Operation Active Surveillance“, během této operace budou lodě členských států EU hlídat pobřeží Libye. Rada EU zároveň ukončila humanitární operaci Sophia, jenž měla za cíl zachraňovat uprchlíky ve Středozemním moři.

 

[Západní Balkán]

Bosna a Hercegovina: Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik zablokoval dohodu s agenturou Frontex, jejímž cílem mělo být omezení nelegální migrace. V kontextu probíhajícího sporu, kdy nález ústavního soudu rozhněval bosenskosrbské politiky, Dodik hlasoval proti všem rozhodnutím, během posledního zasedání předsednictva. Agentura Frontex nabídla, že rozmístí své síly podél bosenské hranice, aby zabránila nedovolené migraci, jako to již udělala v sousedních zemích. Bosenská pohraniční policie postrádá nejméně tisíc strážníků k adekvátní ochraně východní hranice.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Od soboty začalo platit týdenní omezení násilí mezi Tálibánem a USA. Obě strany se také dohodly na výměně vězňů. Podle instrukcí mají povstalci zůstat v defensivě a necestovat do míst pod kontrolou vlády a zahraničních sil a vládní strana se zdrží velkých operací proti Tálibánu, avšak nejde o příměří a boje proti dalším skupinám budou pokračovat. Během víkendu došlo k několika ozbrojeným konfrontacím na různých místech země,  a ačkoli nebyly zaznamenány velké útoky, došlo i k obětem na životech. Pokud bude perioda omezení násilí úspěšná, konečná dohoda bude podepsána 29. února.

Indie: Generální tajemník OSN António Guterres minulý týden nabídl Pákistánu a Indii mediaci jejich sporu o Kašmír, Indie nabídku odmítla. Guterres mediaci nabídl během své třídenní návštěvy Pákistánu, kde se setkal s premiérem Imranem Chánem a mimo jiné ocenil pákistánskou vládu za péči o uprchlíky z Kašmíru. Kašmír je dlouhodobě v latentním stádiu konfliktu. Indie se snaží návštěvami zahraničních diplomatů a politiků v regionu docílit pozitivního image v očích světového společenství. Pákistán se naopak obrací právě na světové společenství o pomoc a odsouzení indických kroků.

 

[Latinská Amerika]

Dominikánska republika: Celoštátne komunálne voľby museli byť len pár hodín po začatí pozastavené z dôvodu narušenia elektronického hlasovacieho systému. Zhruba polovica elektronických hlasovacích lístkov nefungovala správne a veľa lístkov sa nenačítalo. Polícia v stredu zatkla dvoch mužov, ktorí mali so systémom manipulovať a byť spoluúčastníkmi volebnej sabotáže. Incident vzbudzuje obavy najmä pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, naplánovanými na 17. mája.

Kostarika: Polícii sa podarilo zadržať najväčší objem drog v histórii krajiny. Viac než päť ton kokaínu bolo ukrytých v kontajneri plnom okrasných kvetín a pripravených na prepravu do Rotterdamu. Odhaduje sa, že spotrebná cena celej zásielky sa mala na holandskom trhu pohybovať okolo 126 miliónov eur. Vo veci bol zatknutý Kostaričan, ktorý mal kontajner do prístavu priviezť. Autority však nešpecifikovali, kde bol zadržaný kokaín vyprodukovaný.

 

[Východní Asie]

Thajsko: Thajský ústavný súd v piatok rozpustil hlavnú opozičnú stranu Future Forward (FFP). Dôvodom je údajné porušenie zákonom o financovaní volieb. Vláda premiéra Prauyta Chan-ochu obviňovala lídra FFP Thanathorna Juangroongruangkita, že poskytol strane pred minuloročnými voľbami nelegálnu pôžičku vo výške asi 6 mil. USD. Súd teraz nariadil rozpustenie strany a 16 čelným predstaviteľom zakázal pôsobenie v politike na 10 rokov. Poslanci strany majú dva mesiace na zmenu strany, inak stratia mandáty. Juangroongruangkit ohlásil, že chce napriek verdiktu naďalej pôsobiť v thajskej politike.

Južná Kórea: Juhokórejský prezident Mun Če-in v nedeľu v krajine vyhlásil stav najvyššieho nebezpečenstva v snahe zastaviť šírenie nákazy koronavírusu COVID-19. Do nedele bolo potvrdených 5 úmrtí Kórejčanov. V krajine cez týždeň stúpol počet nakazených vírusom zo 123 na 556. Vírus sa potvrdil aj u deviatich kórejských turistov, ktorí navštívili Izrael a Palestínu. V dôsledku čoho Izrael umiestnil do karantény 200 študentov, ktoré sa s nimi stretli.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Pákistán úspěšně otestoval novou střelu s plochou dráhou letu Ra´ad-II. Střela je vypuštěna ze vzduchu a může sloužit jako nosič jaderné hlavice. Její dostřel dosahuje 600 kilometrů a byl tak výrazně vylepšen oproti předchůdci Ra´ad-I. Zvýšený dostřel umožňuje zasažení významných cílů, například Nové Dillí, i za předpokladu vypuštění na pákistánském území. To je klíčové zejména s ohledem na zlepšující se kapacity indické protivzdušné obrany. Nosičem střel je v současnosti víceúčelový Mirage III. Díky změnám v konstrukci střely je očekáváno i nasazení na JF-17 čínské provenience a v delším horizontu i pákistánském letounu páté generace, který je vyvíjen v rámci Projektu Azm.

Kyberbezpečnost: Facebook začne svým uživatelům nabízet možnost přivýdělku, a to za poskytnutí hlasových nahrávek. Ty budou podle společnosti použity ke zlepšení technologie rozpoznávání řeči. Děje se tak poté, co se zjistilo, že Facebook – a spolu s ním i další společnosti jako Amazon, Apple, Google a Microsoft – takto používal nahrávky svých uživatelů bez jejich vědomí. Nová aplikace, skrze kterou se budou moci dobrovolníci zapojit, ponese název Pronunciations. Suma, kterou lidé obdrží, však nebude závratná. Za splnění určitého množství předepsaných nahrávek obdrží uživatel pět amerických dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *