Působení PMCs v ukrajinském konfliktu

Přehled zpravodajství zahraničních agentur a serverů o možném působení soukormých vojenských kontraktorů v ukrajinském konfliktu.

Diskuse o ukrajinském konfliktu, který v současnosti trvá již více než půl roku, je do velké míry ukázkou informační války dnešního věku. Zatímco obě dvě strany se navzájem osočují z propagandistických lží, nelze už zcela přesvědčivě rozlišit fakta od záměrné nebo nezáměrné fikce. Jedním z široce diskutovaných témat v médiích v souvislosti s ukrajinským konfliktem je otázka působení soukromých vojenských společností[i] (PMC) na území této východoevropské země. Cílem tohoto článku je předložit stručný přehled zpravodajství ze zahraničních agentur a serverů o údajném působení PMC na Ukrajině od začátku února do konce května letošního roku a současně tak na tomto příkladu demonstrovat fenomén probíhající informační války. Tento text se v žádném ohledu nesnaží hodnotit pravdivost či nepravdivost předkládaných informací.

Únor 2014: PMC najatá ruskou stranou při obsazování Krymu?

V únoru letošního roku se objevily první informace mluvící o přítomnosti soukromých kontraktorů na území Ukrajiny. Podle amerického zpravodajského portálu The Daily Beast se na vojenském obsazování krymského poloostrova nepodílely jednotky pravidelné ruské armády, nýbrž příslušníci PMC Vněvědomstvenaja Ochrana spadající pod ruské ministerstvo vnitra, kteří byli vyzbrojeni útočnými puškami AK-74 a lehkými kulomety PKM. Jiné informace hovořily o tom, že se operací na Krymu zúčastnili elitní ruští výsadkáři z kubinského 45. průzkumného pluku speciálních sil a pskovského 76. výsadkového pluku. Dimitri Simes, ředitel washingtonského think-tanku Center for the National Interest, se však vyjádřil, že ozbrojenci objevivší se na Ukrajině nejsou oblečeni do typických ruských uniforem vzoru „digital flora“, ani se k nim do té doby nepřihlásili moskevští vládní představitelé, kteří naopak prohlašovali, že se nejedná o příslušníky ruských ozbrojených sil. V tomto ohledu je nicméně nutné zmínit, že v polovině dubna ruský prezident Vladimír Putin oficiálně přiznal, že na obsazování Krymu se podíleli příslušníci ruských ozbrojených sil.

2014_pro-Russian_unrest_in_Ukraine
Východoukrajinské regiony (Zdroj: Wikimedia.org).

Březen 2014: PMC najaté kyjevskou vládou?

Na počátku března se objevilo několik nových informací ohledně možného působení zahraničních kontraktorů na Ukrajině. Ruská nevládní agentura Interfax informovala, že podle nejmenovaného ruského diplomata působícího v Kyjevě mělo 2. března na zdejší mezinárodní letiště Boryspil přiletět zhruba 300 zaměstnanců americké PMC Greystone, které si měla přímo najmout kyjevská vláda. Mělo se jednat o zkušené bojovníky, kteří prošli boji v Iráku i Afghánistánu. Tito kontraktoři měli pocházet z celé řady států, většinu z nich však měli tvořit občané USA. Se stejnými informacemi posléze přišla i ruská státní televize. Zanedlouho poté se však ukázalo, že zdrojem těchto informací byl s největší pravděpodobností Alexandr Dugin, Putinova pravá ruka v oblasti ideologie a propagandy a člověk notoricky známý svými protizápadními projevy.

Od 3. března se na YouTube začalo objevovat video z východoukrajinského Doněcku, na němž bylo možné spatřit muže vyzbrojené ruskými útočnými puškami vzoru AK a americkými karabinami M4A1 bez jakýchkoli insignií pobíhající po ulici. Toto video opět rozvířilo spekulace okolo přítomnosti americké PMC Academi na východě Ukrajiny (Academi byla dříve známá jako Xe Services a ještě dřívěji jako Blackwater), poněvadž podle některých televizí a zpravodajských agentur údajně šlo zaslechnout obyvatele Doněcku křičící na vojáky právě slovo „Blackwater“. Objevily se však i názory, že lidé ve skutečnosti křičelirabótaj“ (rusky „pracuj, najdi si práci“).

Podle bezpečnostního experta Nafíze Ahmeda pracujícího pro londýnský think-tank Institute for Policy Research & Development ozbrojenci na videu po stránce vybavení nevypadají jako ruští kontraktoři, nýbrž spíše jako jejich kolegové z USA. Ahmed však na druhou stranu uvedl, že soukromí kontraktoři většinou operují v tajnosti, takže mu přijde nepochopitelné, proč by se ukazovali takto na veřejnosti. Otázkou pak podle něj zůstává, zda jedno nejasné video může být dostačujícím důkazem pro vyvolání alespoň trochu duchaplné debaty o přítomnosti PMCs na Ukrajině. Nakonec dodal, že teoreticky se také může jednat o účinnou propagandu ze strany Moskvy.

Později se objevily informace potvrzené ukrajinskými médii, že se ve skutečnosti jednalo o příslušníky elitní jednotky SPECNAZ Alpha, ukrajinské civilní kontrarozvědky SBU, kteří ochraňovali bývalého gubernátora Doněcké oblasti Andreje Šišatského, kterého měli 3. března napadnout proruští separatisté. Video z incidentu bylo ještě ten den nahráno na YouTube, přičemž již o desítky hodin později se na této stránce objevilo znovu ve velkém množství kopií, ale s úplně jiným titulem, popisem i účelem.

Zástupci společnosti Academi veškeré spekulace a zprávy o působení svých zaměstnanců na Ukrajině dementovali.

Duben 2014: osočování z ruské strany

Na začátku dubna ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov ve svém prohlášení oznámil, že asi 150 příslušníků americké PMC Greystone operuje na východě Ukrajiny v uniformách ukrajinské speciální policejní jednotky Sokol, přičemž tito kontraktoři mají za úkol potlačovat případná povstání a proruské demonstrace. Mluvčí společnosti Greystone tato tvrzení popřela s tím, že na Ukrajině nepůsobí žádní její zaměstnanci. Následně firma vydala oficiální prohlášení, v němž se rozhodla vůči těmto ruským nařčením zaujmout stanovisko „no comment“.

Květen 2014: německé rozvědka a její informace

V první polovině května německá Spolková zpravodajská služba BND informovala německou kancléřku Angelu Merkelovou, že na východě Ukrajiny bojují stovky výborně vybavených amerických kontraktorů proti místním proruským separatistům. Podle tvrzení Bild am Sonntag by se mělo jednat o 400 zaměstnanců americké PMC Academi. Podle BND se žoldáci dostali na Ukrajinu v utajení v průběhu dubna, přičemž asi stovka z nich si založila opevněný tábor na východě Ukrajiny přímo u hranic s Ruskem, aby zde mohli lépe a účinněji bojovat s ruskými silami zásobujícími proruské separatisty v Luhanské a Doněcké oblasti. Veškeré tyto informace ihned převzaly hlavní ruské zpravodajské agentury. Viceprezidentka společnosti Academi Suzanne Kellyová však všechna tato dementovala s tím, že Academi není na Ukrajině aktivní a nemá tam žádné své zaměstnance. Zároveň také vyvrátila jakoukoli spojitost mezi Academi a Blackwater.

Závěr

Předkládané informace není možné bez přítomnosti v terénu a za současných podmínek probíhajícího ozbrojeného konfliktu objektivně ověřit. Působení PMCs na Ukrajině tedy nelze potvrdit ani vyvrátit. Cílem tohoto článku bylo pouze poskytnout na základě informací vybraných zpravodajských agentur a serverů stručný přehled o možném působení PMCs na území Ukrajiny a demonstrovat tak na konkrétním případě podobu informační války, jež tento konflikt doprovází. Autor tohoto článku se osobně domnívá, že využívání vojenských kontraktorů ať už jednou či všemi stranami ukrajinského konfliktu je v podmínkách moderních ozbrojených konfliktů docela pravděpodobné. Privatizace bezpečnosti je dnes globální fenomén týkající se do větší či menší míry téměř všech zemí světa a není důvod domnívat se, že by Ukrajina byla v tomto ohledu výjimkou. Nicméně vzhledem k faktu, že PMCs se nikdy svými kontrakty veřejně nechlubí, a žádná ze stran konfliktu by z pochopitelných politických důvodů najímání kontraktorů nepřiznala, není možné očekávat, že se působení PMCs na Ukrajině v dohledné budoucnosti podaří s jistotou potvrdit či vyvrátit.


[i] PMC –  private military company – soukromá společnost nabízející své zaměstnance-kontraktory pro plnění ozbrojených služeb ve sféře vojenství a bezpečnosti (mezi nejznámější firmy lze zařadit britskou Aegis, ruskou RSB, nebo americké Academi a DynCorp).

Autor: Vojtěch Kyselý, student bakalářských oborů Bezpečnostní a strategická studia a Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

 

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *