Transatlantický prostor, červen 2010

Evropská služba vnější akce a jednotné evropské krizové centrum

Evropské „ministryni zahraničí“ baronce Ashtonové se podařilo dosáhnout shody o podobě nového evropského diplomatického sboru, tak jak jej předjímala již Lisabonská smlouva. Služba by dle optimistických odhadů měla začít fungovat na přelomu listopadu a prosince. EEAS by měla přispět k sjednocení hlasu EU v celosvětovém měřítku, ačkoli zahraniční politika zůstává stále v rukou členských států reprezentovaných Radou. Rozhodujícím faktorem tedy bude kolik autonomie členské státy nové službě a její čelní představitelce poskytnou. Jen několik málo dní po dojednání podoby EEAS se objevily i informace o budoucím sjednoceném krizovém centru EU, které by podléhalo také Ashtonové a představovalo místo, kde by se měly v krizových situacích slévat informace ze všech zdrojů EU a umožňovaly by tak adekvátně reagovat na vzniklou situaci.

http://euobserver.com/?aid=30330

http://euobserver.com/?aid=30342

http://www.euroskop.cz/46/15928/clanek/vsichni-baroncini-muzi/

http://www.euractiv.cz/evropske-instituce/clanek/bod-pro-spanelske-predsednictvi-diplomaticka-sluzba-eu-uz-na-podzim-007647

http://euobserver.com/?aid=30356

NATO v „červených číslech“

Finanční krize a následné škrty v rozpočtech členských států se výrazně podepsaly i na fungování Severoatlantické aliance. Státy kromě tradičních problémů s udržením výdajů na obranu na úrovni 2% HDP (v roce 2009 toto kritérium splnilo pouze pět členských států) měly problém i při skládání rozpočtu Aliance ve výši zhruba dvou miliard eur. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen však krizi označil jako šanci k zeštíhlení a zefektivnění celé organizace. V tomto duchu již došlo například ke snížení počtu výborů na jednu čtvrtinu. Snižování obranných rozpočtů členských států se projevuje i v rámci společných aliančních projektů.

http://www.nato.int/cps/en/natolive/news_64303.htm

http://euobserver.com/9/30269

http://www.natoaktual.cz/krize-zasahla-nato-nektere-zeme-couvaji-z-obrannych-projektu-pt5-/na_zpravy.asp?c=A100629_142508_na_zpravy_m02

Volební Benelux

Během června proběhly v Belgii a Nizozemí dlouho očekávané parlamentní volby. Nejzajímavějšími aspekty se staly výrazný úspěch pravicového anti-islamistického populisty Gerta Wilderse v Nizozemsku a vítězství vlámských separatistů v Belgii. Wilders oproti volebním předpokladům, které mu přisuzovaly maximálně 18%, získal 24% a umístil se na třetím místě. Ve vládě však s největší pravděpodobností nezasedne. V Belgii vítězství vlámské N-VA dále ztíží tradičně zdlouhavá koaliční vyjednávání. „Bezvládí“ by však vzhledem ke zkušenostem a kapacitám Belgie nemělo negativně ovlivnit výkon belgického předsednictví Rady EU.

http://euobserver.com/843/30249

http://euobserver.com/843/30319

http://blog.foreignpolicy.com/posts/2010/06/10/was_the_bradley_effect_at_work_in_geert_wilders_big_night

http://euobserver.com/9/30276

Rozšiřování EU

Během června také došlo k několika zajímavým událostem vážícím se k rozšiřování EU. Americký ministr obrany označil stagnující vyjednávání o členství Turecka v EU za příčinu zhoršujících se vztahů Ankary a Západu. Makedonie přišla s možností změnit název státu na Vardarská Makedonie, čímž by splnila požadavky Řecka na geografické upřesnění názvu státu a teoreticky by se jí tak měly otevřít dveře k potenciálnímu vstupu do EU i NATO. Nizozemí přestalo blokovat přijetí Asociační a stabilizační dohody mezi EU a Srbskem. Uzavření této dohody je považováno za jeden z důležitých kroků k budoucímu členství.

http://www.euroskop.cz/38/16616/clanek/robert-gates-vytkl-eu-ze-vzdaluje-turecko-od-zapadu/

http://www.euractiv.cz/rozsirovani-eu/clanek/makedonie-prisla-s-novou-moznosti—dat-do-nazvu-vardar-007623

McChrystal skončil v čele ISAF

Americký generál Stanley McChrystal byl odvolán (oficiálně podal demisi) z vedení mise v Afghánistánu po zveřejnění článku v magazínu Rolling Stone, ve kterém se on a jeho členové nelichotivě vyjadřují o vysokých členech administrativy včetně viceprezidenta Bidena. Obavy z narušení vazby mezi v článku kritizovaným civilním a vojenským vedením mise nakonec vyústily v nahrazení gen. McChrystala generálem Petraeusem, dosavadním velitem CENTCOM.

http://www.rollingstone.com/politics/news/17390/119236

http://edition.cnn.com/2010/POLITICS/06/22/general.mcchrystal.obama.apology/index.html?hpt=T2

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/06/23/AR2010062300689.html?hpid=topnews&sid=ST2010062202674

Ukrajina nebude usilovat o členství v NATO.

Ukrajinský parlament přijal zákon, který zapovídá Ukrajině vstup do Severoatlantické aliance či jiných euro-atlantických bezpečnostních struktur a politicko-vojenských aliancí obecně. Tento krok je Západem a ukrajinskou opozicí chápán jako další ústupek nového prezidenta Janukoviče Moskvě.

http://euobserver.com/13/30212

Komorowski polským prezidentem

I přes náhlý vzestup popularity Jaroslawa Kaczynského po tragické smrti jeho bratra, prezidenta Lecha Kaczynského, zvítězil jeho protikandidát Bronislav Komorowski a Občanská platforma tak získala kromě většiny v parlamentu i křeslo prezidenta. Výsledek voleb vyvolal příznivou reakci zejména v Bruselu a Berlíně, neboť Jaroslaw Kaczynski, stejně jako jeho zesnulý bratr, je znám svým euroskepticismem a podezřívavým postojem k Německu.

http://www.warsawvoice.pl/WVpage/pages/article.php/13115/news

http://www.guardian.co.uk/world/2010/jul/05/bronislaw-komorowski-polish-presidential-election

Ruští agenti zadrženi v USA

Skupina deseti agentů ruské rozvědky SVR byla zadržena FBI. Agenti žili dlouhodobě a navíc v párech v USA pod vykonstruovanou identitou (tzv. nelegálové). Dle dosavadních informací se nedostali k utajovaným informacím. Jejich cílem bylo zejména získávat kontakty a kultivovat potenciální spolupracovníky v zájmovém prostředí (zejména oblast policy-makingu). Agenti však nebyli obviněni přímo ze špionáže, nýbrž z praní špinavých peněz či neregistrace dle Foreign Agents Registration Act.

http://www.stratfor.com/analysis/20100629_dispatch_us_espionage_arrests

http://www.newsweek.com/blogs/declassified/2010/06/29/russian-spy-case-why-now-and-what-it-s-about.html

http://www.newsweek.com/blogs/declassified/2010/06/29/russian-spy-case-part-john-le-carre-part-austin-powers.html

Německo má nového prezidenta

Novým německým prezidentem se stal kandidát kancléřky Merkelové Christian Wulf. Ačkoli vládní koalice má ve Spolkovém shromáždění volícím prezidenta pohodlnou většinu, podařilo se Wulfa zvolit až ve třetím kole. „Neposlušnost“ reprezentantů vládní koalice dále potvrzuje oslabenou pozici kancléřky Merkelové.

http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,703932,00.html

Autor:

Ondřej Urbánek, student bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *