Novinky Blízký východ: květen 2012 – 26. květen: Prezidentské volby v Egyptě

Prezidentské volby v Egyptě

V Egyptě se  23. a 24. května uskutečnilo první kolo prezidentských voleb. Jedná se o první volbu nové hlavy státu od svrhnutí bývalého prezidenta Husního Mubáraka na začátku roku 2011. Občané mohli volit ve více než 13 000 volebních místnostech. O post prezidenta se ucházelo celkem 13 kandidátů, mezi nimiž jsou rovněž osobnosti z bývalé vlády prezidenta Mubáraka, jako například bývalý premiér Ahmad Šafík, či bývalý ministr zahraničí a předseda Ligy arabských států Amr Músá. Nesilnější kandidát Muslimského bratrstva je poté Muhammad Mursí.

Dle předběžných sčítání však nadpoloviční většinu  nezískal žádný z kandidátů, tudíž se bude muset pořádat druhé kolo voleb. Nejvíce hlasů získal Mursí z Muslimského bratrstva – přibližně 25% odevzdaných hlasů, přičemž druhý Šafík získal kolem 23% volební podpory. Šance obou kandidátů jsou tedy vyrovnané. Druhé kolo by se mělo konat v červnu, přičemž výsledky by měly být známy 21. června

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-18205786

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-18210700

Parlamentní volby v Sýrii

V Sýrii se 7. května uskutečnily parlamentní volby, které by měly být jedním z reformních kroků současného politického vedení země. Až do večerních hodin mohli Syřané vybírat své kandidáty ve více než 12 tisících volebních místnostech. Občané mohli vybírat z více než 7000 kandidátů a na volební lístky pak mohli napsat až 29 jmen, které by do 250 členného zastupitelstva zvolili. Tak jak je na Blízkém východě zvykem, voliči si máčeli ukazováčky do inkoustu, aby se tak zamezilo vícenásobné účasti.

V úterý 15. května pak byly oznámeny výsledky parlamentních voleb. Dle předsedy výboru dosáhla volební účast 51,26%, přičemž se k volbám dostavilo celkem 5,186 milionů, z celkových 10,118 milionů oprávněných voličů. Syrská opozice se voleb z důvodu stále se zhoršující vnitropolitické situace nezúčastnila a volby bojkotovala. Množství Syřanů se rovněž obávalo, že i přes sliby ze strany vládních elit budou volby zfalšované.

Do zastupitelstva se však dostalo množství kontroverzních osob z oblasti obchodu, což důvěru výsledků určitým způsobem snižuje. Zvoleno bylo rovněž 30 žen, jelikož je v Sýrii zvykem, že jsou ženy pravidelně zastoupeny ve vládě, parlamentu, či jiných orgánech a institucích. K novým volbám se vyjádřil i současný prezident Bašár al-Asad, který je označil za významný krok pro budoucnost syrského státu.

http://www.guardian.co.uk/world/2012/may/07/syrians-vote-parliamentary-elections

http://www.nytimes.com/2012/05/08/world/middleeast/syrians-vote-in-parliamentary-elections.html?pagewanted=all

http://www.blizkyvychod.eu/krajiny/syria/pochybnosti-nad-vysledky-voleb/

http://www.blizkyvychod.eu/krajiny/syria/den-modrych-prstu/

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *