Novinky z Afriky: březen 2015

Přehled bezpečnostního dění z afrického kontinentu za měsíc březen.

Pohamba oceněn

2. 3. 2015: Za dobré vládnutí byl na začátku měsíce března oceněn nadací Mo Ibrahima dosluhující namibijský prezident Hifikepunye Pohamba. Cenu ve výši pěti miliónů amerických dolarů získávají afričtí vůdci, kteří byli demokraticky zvoleni, prokázali mimořádné vůdcovské schopnosti a nepřesluhovali udělený mandát. Právě snaha o udržení se u moci navzdory ústavním zvyklostem či přímé porušování jednotlivých ústav jsou pro mnohé africké činitele charakteristické. Pohamba získal ocenění díky respektování ústavy a práva své země a v neposlední řadě za prosazování genderové rovnosti. Pohamba se stal v pořadí čtvrtým oceněným státníkem, a to po prezidentech Kapverd, Mozambiku a Botswany. Je nutné uvést, že cena udělovaná od roku 2007 nenachází každoročně svého majitele, a to nejčastěji z důvodů nesplnění kritérii.

pohamba

Prezident Pohamba, Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Pronásledování albínů a další novinky z Tanzánie

3. 3. 2015: Od roku 2007 bylo v Tanzánii zabito nejméně 75 albínů. Albinismem, tedy vrozenou absencí enzymu tyrozinázy, který je nezbytný při tvorbě melaninu, trpí v Tanzánii okolo dvou set tisíc jedinců. S albíny je v Africe spojeno mnoho mýtů a polopravd, které sebou přinášejí fatální následky. Albíni jsou tak často doslova loveni a jejich části těl prodávány na černém trhu. Prezident Tanzánie Jakaya Kikwete již po několikáté veřejně odsoudil vraždy a trvá na tvrdém pronásledování viníků. Nejvíce albínů se zdržuje v hlavním městě Dar es Salaam, kde jsou sdruženi pod organizací Tanzanské albínské společnosti (TAS). O týden později policie zatkla 32 šamanů, kteří mají být spojováni s rituálními vraždami albínů.

Právě do hlavního města směřuje tří set miliónová půjčka (USD) Světové banky, která má napomoci dalšímu rozvoji infrastruktury tanzanské metropole. Dar es Salaam vytváří více než 40 % celkového HDP jihoafrické země. O nutnosti modernizace infrastruktury napříč Tanzanií svědčí i nehoda z 11. března, při které se srazil a následně převrátil nákladní vůz na plně obsazený autobus. Při neštěstí zahynulo na 41 osob.

Období dešťů trvající od března do května přineslo povodně do severozápadní oblasti v regionu Shinyanga, při nichž zemřelo minimálně 38 lidí. Další tisíce byly negativně ovlivněny jak povodněmi a krupobitím, tak silným větrem demolujícím obydlí. Taktéž zemědělská úroda byla zničena.

Problém nárůstu drog v Keni

5. 3. 2015: Problematika užívání drog se v Keni za posledních pár let prudce zvýšila. Důvodem je to, že východní Afrika se stala pro mezinárodní drogové kartely hlavním tranzitním místem pro pašování narkotik na trase z Afghánistánu. Většina drog je převážena po moři a část z nich pak zůstává v oblasti západní afriky. Tato oblast se stává snadným trhem pro dealery drog. Jak konstatuje Phylis Mwema, vedoucí rehabilitačního centra v Mombase: „Velká část mladých je nevzdělaná, nezaměstnaná a jejich jedinou životní náplní se stávají drogy.“ Problematika drog se již stala politickým tématem, kvůli strachu samotných Keňanů z nárůstu kriminality, z toho pramenícího strachu o svou bezpečnost a také kvůli ohrožení pro zemi důležitého cestovního ruchu.

Povodně v Angole

14. 3. 2015: Bohužel ani další z jihoafrických států nezůstal ušetřen povodním. Po Mozambiku, Malawi, Madagaskaru, Zimbabwe a Tanzánii zasáhly silné deště také západ Angoly. Minimálně 64 osob, více než polovina byly dětí, přišlo o život v pobřežním městě Lobito, které povodně zasáhly nejsilněji.

Boje mezi jednotkami Islámského státu a milicemi v okolí Sirty

15. 3. 2015: U Libyjského města Sirta propukly boje mezi militanty z organizace Islámský stát (IS) a aliancí milic ze západní části země. Mluvčí aliance uvedl, že při bojích byli zabiti dva jejich bojovníci. Islamističtí bojovníci z IS ovládli minulý měsíc budovy státních úřadů a stanici státního rádia v Sirtě. Hlavní základnou Islámského státu je pak východní část Libye, kde se odehrávají již několik měsíců boje mezi vládními vojáky a islamistickými milicemi. V únoru 2015 uveřejnil IS video, kde bylo podřezáno dvacet jedna příslušníků egyptských koptských křesťanů. Ti byli uneseni právě Islámským státem. Země, je v chaosu od roku 2011, kdy byl svržen tehdejší vládce Muammar Kaddafí. Země je v současnosti rozdělena mezi milice, které mají základny na západě a východě Libye. Ty bojují mezi sebou o kontrolu nad územím a zdroji, jako je například ropa. Zástupci milicí ze západu Libye prohlašují, že bojovníci IS jsou bývalí loajalisté plukovníka Kaddafího.

Pokračující útoky v Keni

16. 3. 2015: Město na hranicích Keni a Somálska se bohužel znovu dostává na titulní strany novin. Během třetího březnového týdne byly somálským hnutím al-Šabab provedeny dva úspěšné útoky, při kterých zemřeli čtyři lidé. Islamisté navázali na listopadový masakr 28 osob ze stejné oblasti. Severní hranice Keni je nejčastějším cílem hnutí, což prokázal i útok z 18. března, při kterém v městě Wajir zahynuli další čtyři lidé. V reakci na útoky oznámila keňská vláda vybudování 700 kilometrů dlouhé zdi podél hranic se Somálskem s jasně specifikovanými a hlídanými hraničními přechody.

Vyrovnané volby v Lesothu

18. 3. 2015: Volebním patem skončily volby v Lesothu. Volby vypsané na poslední únorový den přinesly těsné vítězství bývalého premiéra Thomase Thabaneho a jeho hnutí Úmluva všech Basutů (ABC). Přes vítězství se Thabanemu nepodařilo zformovat vládní koalici. Oproti tomu Pakalitha Mosisili z Lesothského demokratického kongresu (LCD) byl úspěšný ve vyjednávání s menšími stranami a třetí týden po volbách se stal novým lesothským premiérem.

Drony znovu úspěšné

19. 3. 2015: Adnan Garaar, jeden z hlavních strůjců útoku v nairobském obchodním centru z roku 2013, byl zabit. Další ze série úspěšných amerických úderů drony na území Somálska proběhl v polovině měsíce března zhruba 240 kilometrů od Mogadiša, poblíž města Dinsoor.

Nový prezident Namibie

21. 3. 2015: V pořadí třetím prezidentem Namibie se stal Hage Geingob. Geingob vystřídal v čele země Hifikepunye Pohambu vládnoucího od roku 2005. Taktéž Česká republika vyslala na inauguraci svého zástupce, byl jím náměstek ministra zahraničních věcí Lukáš Kaucký. Na jednadvacátý březen také spadá den vyhlášení nezávislosti Namibie, který se letos slavil po pětadvacáté. Ve své inaugurační řeči vyzdvihl Geingob státy, které napomáhaly samostatnosti Namibie, mezi uvedenými zazněly Angola, Tanzanie, Zambie nebo Kuba.

Odsouzení policistů z éry vládnutí Hissene Habreho v Čadu

25. 3. 2015: Soud v Čadu odsoudil sedm policistů na doživotí. Ty byli obviněni z mučení během vládnutí předchozího prezidenta Hissene Habreho. Habré byl svržen a vyhnán ze země. Další tři policisté byli odsouzeni k dvaceti letům těžkého vězení v pracovních táborech. Jednalo se o první soud se spolupracovníky bývalého prezidenta Habrého. Sám Habré čeká na soud ve vazbě v Senegalu. Je obviněn z válečných zločinů. Habré všechna obvinění popírá. Svými kritiky je přezdíván africký Pinochet, podle chilského diktátora. Podle něj nedošlo v době jeho vlády mezi roky 1982 až 1990 k vraždám a mučení tisíců lidí, z čehož je obviňován. Pět ze sedmi obviněných bylo odsouzeno k doživotnímu trestu v nepřítomnosti. Uprchli ze země poté, co byl Hissene Habré svržen v roce 1990. Sám Habré byl odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti v roce 2008, kdy měl plánovat převrat v zemi. Habré má být souzen speciálním soudem ustanoveným Senegalem a organizací Africká unie. Habré žil od svržení v exilu v Senegalu, kde byl v roce 2013 zatčen.

Hrozba pro Nairobi

27. 3. 2015: O bezpečnostní situaci v Keni Vás pravidelně informujeme každý měsíc bez výjimky. V březnu se objevilo varování australské vlády, týkající se možných plánovaných ataků na zalidněná místa v centru keňské metropole. Prohlášení opět rozvířilo debatu o připravenosti keňských složek na možné teroristické útoky. Obdobné prohlášení vydala i Americká ambasáda v Kampale den předem a varovala turisty před možnou hrozbou útoku také v Ugandě.

Noční obléhání hotelu v Mogadišu

27. 3. 2015: Během pátečního odpoledne napadlo hnutí al-Šabab hotel Maka Al Mukaram v somálském hlavním městě. Islamisté si prostříleli cestu dovnitř hotelu, který obléhali po celou noc. Proti opevněným militantům se již v pátek postavila speciální jednotka Gaashaan (Štít), vycvičená americkou armádou, která s nimi bojovala do brzkých ranních hodin. Při útoku al-Šababu zahynulo na 15 lidí, včetně civilistů.

Znovudobytí města Gwoza v Nigérii

27. 3. 2015: Nigerijská armáda prohlásila, že dostala pod svou kontrolu město Gwoza ležící na severovýchodě země. Gwoza bylo považováno za hlavní velitelství islamistické organizace Boko Haram. Povstalci jsou fakticky vytlačováni ze všech území, která měli pod svou kontrolou. Někteří z povstalců se stahují k pohraničním oblastem. Zprávy o znovudobytí města Gwoza přišly den před konáním prezidentských voleb. Ty byly odloženy o šest týdnů v souvislosti s ofenzivou proti Boko Haram. Od roku 2009, kdy začal ozbrojený boj islamistů proti centrální vládě, zemřelo při násilnostech několik tisíc lidí, přes tři miliony opustilo kvůli násilí své domovy. Cílem skupiny je vytvořit islámský stát na severu Nigérie. Gwoza byla obsazena militanty v srpnu 2014. Poté zde vyhlásili chalífát na územích, která Boko Haram ovládala. Islamisté byli zatlačeni zpátky poté, co armády Nigeru, Čadu a Kamerunu vyslaly svá vojska, aby pomohly Nigérii zvládnout situaci. Čad si však stěžoval, že nigerijská armáda nedostatečně kooperovala s ostatními. Čadský prezident Idris Déby rovněž odhadl počet bojovníků Boko Haram na 20 000, z nichž někteří byli trénováni v Libyi jednotkami organizace Islámský stát.

Prodloužení vojenské účasti Jihoafrické republiky na misi MONUSCO

31. 3. 2015: Jihoafrická republika odsouhlasila prodloužení své vojenské přítomnosti v misi Spojených Národů v Demokratické republice Kongo o další rok. V současné době na misi s názvem MONUSCO působí okolo 1400 vojáků Jihoafrické republiky a prodloužení je nyní odsouhlaseno do konce března roku 2016. Jednotky Spojených národu a Konga započali v lednu útoky proti Burundským rebelům na východě země.

MONUSCO_1

Zdroj obrázku: arcrdc.cd

Konec leadera islamistické vlády v Tripolisu

31. 3. 2015: Leader vlády podporované islamistickými milicemi byl odvolán tamním parlamentem. Omar al-Hassi byl zvolen v srpnu 2014 jako šéf alternativní vlády poté, co islamisté dobyli hlavní město Libye, Tripolis. Jako důvod jeho odvolání bylo uvedeno, že mlžil ohledně financí vlády. Jako jeho dosavadní zástupce byl zvolen Khalifa Ghweil. Od srpna 2014, kdy islamisté ovládli Tripolis, má Libye dvě vlády a dva parlamenty. Tehdy islamistické milice ustanovily Všeobecný národní kongres, který právě vedl al-Hassi. Po obsazení Tripolisu se mezinárodně uznaná vláda přesunula do východolibyjského města Tobruk. Soupeřící parlamenty zasedly ke společnému jednání v Maroku, kde probíhají rozhovory pod patronátem Organizace spojených národů. Cílem je snaha ukončit bezpráví v zemi, které nahrává militantům napojeným na organizaci Islámský stát.

Jan Skoch, Tomáš Dvořák a Lukáš Němec, studenti Bezpečnostních a strategických studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *