Novinky z euroatlantického prostoru: únor 2012

Přehled a stručná analýza událostí z euroatlantického prostoru za měsíc únor.

Obměna švédských stíhacích letounů

Podle nové zprávy švédského ministerstva obrany bude muset království tří zlatých korunek začít nahrazovat svou pomalu stárnoucí letku stíhacích letounů v roce 2020. Tato transformace leteckých sil by měl trvat 10 let a země bude potřebovat kolem 60 až 80 nových strojů Gripen.

http://www.defensenews.com/article/20120229/DEFREG01/302290012/Sweden-Needs-Up-80-New-Gripen-Fighter-Jets-Military

Francouzský zákon o arménské genocidě zastaven

Francouzská ústavní rada zrušila navrhovaný zákon o arménské genocidě, který byl již schválen oběma komorami francouzského parlamentu a který v poslední době ostřě vyhrotil vztahy mezi Pařížem a Ankarou. Důvodem bylo jeho znení, které údajně porušovalo svobodu slova a přesvědčení. Prezident Sarkozy oznámil úmysl zákon přeformulovat a opět navrhnout.

http://www.nytimes.com/2012/02/29/world/europe/french-bill-on-armenian-genocide-is-struck-down.html?_r=1&ref=world

Protesty napříč EU

Den před prvním březnovým summitem EU zasáhly některé hlavní evropské metropole rozsáhlé protesty proti úsporným opatřením. Nejvíce lidí protestovalo pochopitelně ve Španělsku, které trpí nejvyšší nezaměstnaností v EU vůbec. Lidé se vybrali do ulic ale také v Paříži, Aténách, Lisabonu a Bruselu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17210178

Zatčeno 25 členů Anonymous

Interpol zadržel v různých zemích Evropy a Jižní Ameriky na 25 údajných členů hackerského hnutí Anonymous.

http://www.nytimes.com/2012/02/29/world/europe/25-suspected-hackers-arrested-in-international-raids.html?_r=2&ref=world

WikiLeaks zveřejnilo e-maily Stratforu

Server WikiLeaks začal zveřejňovat první z 5 milionů e-mailových adres zákazníků amerického soukromého zpravodajského a analytického think-tanku Stratfor, jehož servery byly napadeny hackery v prosinci loňského roku.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-17176602

NATO se stahuje z afghánských úřadů

NATO se rozhodlo stáhnout veškerý svůj personál z afghánských ministerstev po tom, co byli chladnokrevně zastřeleni dva jeho američtí důstojníci na ministerstvu vnitra, jedné z nejstřeženějších budov v Kábulu vůbec. Tento čin je dáván do souvislosti s několikadenními demonstracemi po celé zemi, jež byly vyvolány pálením Koránu na letecké základně Bagram. Rozhodnutí Aliance bude mít nepochybně vliv na koordinaci a spolupráci jednotek ISAF s afghánskou vládou v mnoha oblastech – od technické podpory a sdílení zpravodajských informací až po bojové operace.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-17165410
http://www.defensenews.com/article/20120229/DEFREG02/302290013/NATO-Urges-Afghanistan-Sign-U-S-Deal-Karzai

Americká armáda by mohla mít 32 brigád

Náčelník štábu armády USA, gen. Raymond T. Odierno, prohlásil, že americká armáda by mohla zredukovat svůj současný stav ze 45 až na 32 brigád, což je ještě více než požaduje nová strategie Pentagonu. Ta počítá se redukcí početního stavu Armády ze současných 570 000 vojáků v aktivní službě na 490 000, což znamená zrušení 8 brigád. TRADOC (Army Training and Doctrine Command) ale právě vypracovává studii, která navrhuje rozšíření jednotlivých brigád o třetí batalion a další změny vedoucí k jejich větší flexibilitě. V závěrečném výsledku by tedy mohla americká armáda disponovat sice menším počtem brigád, než se původně počítalo, ale ty budou silnější a flexibilnější.

http://www.defensenews.com/article/20120224/DEFREG02/302240001

Londýnská konference o Somálsku

23. února proběhla v Londýně mezinárodní konference věnující se budoucnosti a bezpečnostní stabilitě Somálska. Více detailů na přiložených odkazech:

http://www.fco.gov.uk/en/global-issues/london-conference-somalia/
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-17131208

Britsko-francouzské dokumenty o UAV odcizeny

Kufřík s dokumenty o společném britsko-francouzském projektu bezpilotních letounů byl odcizen neznámým pachatelem na nádraží Gare du Nord v Paříži. Podle francouzské firmy Dassault Aviation se ale nejedná o žádné utajené informace a bezpečnost projektu tím není nijak ohrožena. Společný vývoj bezpilotních letounů byl také jedním z témat rozhovoru na společném setkání Camerona a Sarkozyho dříve tenhle měsíc.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/9099410/British-drone-secrets-stolen-from-Paris-train-station.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17129978

Druhý záchranný balík pro Řecko

13. února schválila řecká vláda novou sérii úsporných opatření, které od ní požaduje MMF a EU výměnnou za druhý záchranný balík ve výšce 130 mld. eur. Mezitím ulice Atén a dalších měst zaplavili tisícky protestantů, kteří se dostali do tvrdých střetů s policií zanechávajíce za sebou řadu zraněných na obou stranách. Desítky budov, včetně několika historických památek, se staly obětí žhářů.
I přes přijatá opatření se ale někteří evropští lídři zdráhali poslat do Atén další peníze vyvolávajíce tak spekulace o možném tlaku na vyloučení země z euro-zóny. V noci z 20. na 21. února se ale nakonec evropští lídři na setkání v Bruselu domluvili na poskytnutí druhého balíku Řecku a odepsání dalších 107 mld. ze státního dluhu. Řecko se na oplátku zavázalo zredukovat svůj dluh ze 160 % HDP na 120,5 % do roku 2020, akceptovat permanentní dohled expertů EU, pozměnit ústavu tak, aby bylo prioritou splácení dluhu a ne financování veřejných služeb a vytvořit speciální účet odděleně od státního rozpočtu, který musí obsahovat dostatek peněz k splácení státního dluhu na 3 měsíce dopředu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17007761
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17116021

Rozdělení britské Border Agency

Britská Border Agency, zodpovědná za ochranu britských hranic a kontrolu migrantů, bude kvůli své neefektivitě a odhaleným chybám a „trhlinám“ reorganizována, přičemž z ní bude vyčleněna Border Force jako nezávislá „law-enforcement“ instituce.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-17099143

Íránské válečné lodě opět ve Středozemním moři

18. února vstoupily dvě íránské válečné lodě přes Suezský průplav do Středozemního moře. Po loňské únorové misi, která byla první svého druhu od íránské revoluce v roce 1979, se jedná již o druhou podobnou operaci. Cíl plavby není známý, ale předpokládá se, že jím bude tak jako loni Sýrie. Krize kolem íránského jaderného programu zatím dál pokračuje. Den před vstupem íránských plavidel do vod Středozemního moře obdržely údajně EU a USA list od íránských představitelů signalizující možnou ochotu režimu opět usednout k jednacímu stolu. 19. února ale íránské Ministerstvo ropného průmyslu oznámilo pozastavení exportu ropy do Velké Británie a Francie. Tento krok je vnímán jako odplata za ropné embargo EU, které začne platit od 1. července. Jedná se ale spíše o symbolický krok, protože obě země dovážejí jen zlomek íránské ropy (v případě Francie tvoří íránská ropa asi jen 3% importu a u Británie ještě méně). Britský ministr zahraničí Hague vyjádřil v rozhovoru pro Daily Telegraph obavy z možné nové „studené války“.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-17083791
http://articles.cnn.com/2012-02-18/middleeast/world_meast_iran-warships_1_habibollah-sayyari-semi-official-mehr-news-agency-nuclear-weapons?_s=PM:MIDDLEEAST
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-17089953
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-17082433
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/iran/9089995/Iran-risks-nuclear-Cold-War.html

Další zmařený teroristický útok na americký Kapitol

FBI zadržela muže připravujícího sebevražedný bombový útok na Kapitol – sídlo amerického Kongresu. Zatčeným je 29letý ilegální imigrant Amine El Khalifi původem z Maroka. Pachatele se podařilo dopadnout na základě úspěšné sting operace utajeného agenta FBI. K podobnému případu došlo naposledy v záři loňského roku, kdy byl zatčen na základě obdobné sting operace americký občan plánující bombové útoky na Kapitol a Pentagon modely letadel.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-17080940

EU ruší některé sankce proti Zimbabwe

EU povolila některé sankce uvalené na Mugabeho režim v Zimbabwe jako „odměnu“ za významný pokrok, který vláda prokázala v boji proti ekonomické krizi v zemi. Již minulý rok zrušila EU 35 sankcí vůči Zimbabwe. Samotný Mugabe a jeho nejbližší spolupracovníci ale zůstávají předmětem restrikcí, které mj. zahrnují zákaz cestování do členských států či zmražení jakýchkoli aktiv v EU.

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-17075267

Rezignace německého prezidenta

Německý prezident Christian Wulff rezignoval 17. února na svou funkci kvůli obviněním z korupce. Za jeho nástupce byl vybrán kandidát opozičních sociálních demokratů a zelených, Joachim Gauck, který získal také podporu premiérky Merkelové a vládních křesťanských demokratů. Prezidentské volby proběhnou v parlamentu příští měsíc, ale vzhledem k všeobecnému konsenzu se bude jednat pouze o formalitu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17072479
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17092633

Setkání Sarkozyho a Camerona

17. února se sešli britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Hlavním tématem rozhovorů byla společná vojenská a bezpečnostní spolupráce (především pak obranný pakt podepsaný v listopadu 2010) včetně zahraniční politiky (krize ohledně Sýrie a Íránu). Na setkání byla také podepsaná nová dohoda o posílení spolupráce v oblasti civilního jaderného programu a oznámen úmysl obou zemí spolupracovat společně na projektu vývoje bezpilotních letounů. Setkání bylo první po britském odmítnutí finančního paktu EU v prosinci loňského roku, které mírně pošramotilo vztahy mezi Spojeným královstvím a Francouzskem a Německem. Tohle téma ale zůstalo na únorovém setkání mimo debatu.

http://www.defensenews.com/article/20120215/DEFREG01/302150004/Sarkozy-Cameron-Hold-Talks-Defense-Nuclear-Ties
http://www.bbc.co.uk/news/business-17069455
http://www.defensenews.com/article/20120216/DEFREG01/302160005/France-U-K-Collaborate-Drone-Project-Report

Obavy z redukce amerického nukleárního arzenálu

34 republikánských členů dolní komory amerického Kongresu poslalo prezidentu Obamovy list, ve kterém vyjadřují své obavy z redukce amerického nukleárního arzenálu a požadují, aby administrativa zapojila do svých úmyslů ohledně budoucnosti jaderného deterentu také Kongres. Tento krok přišel po informaci, že prezident nařídil Národní bezpečnostní radě (NSC) vypracování studie ohledně implementace cílů stanovených v dokumentu Nuclear Posture Review, který počítá v té „nejsilnější“ variantě s možnou redukcí až 80%.

http://www.defensenews.com/article/20120217/DEFREG02/302170004/34-House-Republicans-Oppose-Nuke-Reductions
http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/02/17/fumbling_the_nuclear_football
http://www.foreignaffairs.com/articles/137075/joseph-cirincione/obamas-turn-on-nuclear-weapons?cid=nlc—link26-20120203

Turecko proti sdílení zpravodajských informací NATO s třetími stranami

Turecký ministr zahraničí se silně ohradil proti využívání zpravodajských informací NATO jakýmkoli nečlenským státem, zejména pak Izraelem. Tato vyjádření přišly po tom, co některé média přinesly zprávy o údajném americko-izraelském raketovém testu využívajícím zpravodajské informace získané radarovým systémem NATO umístěným ve východním Turecku.

http://www.defensenews.com/article/20120217/DEFREG01/302170003/Turkey-Won-8217-t-Allow-NATO-Share-Intel-Israel

Komentář věnující se motivům skotských snah o nezávislost

http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/02/15/freedom

Sarkozy oficiálně oznámil svou kandidaturu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy oficiálně oznámil svou opětovnou kandidaturu na post prezidenta v nadcházejících volbách, které proběhnou 22. dubna. Tento krok byl všeobecně očekáván a není tedy žádným překvapením. Sarkozyho hlavním vyzyvatelem je kandidát socialistů Francois Hollande, který má podle všech volebních průzkumů zatím silně na vrch.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17050819

Itálie škrtá ve výdajích na obranu

Kvůli úsporným opatřením a škrtům v rozpočtu oznámil italský ministr obrany Giampaolo Di Paola rozhodnutí vlády zredukovat svou objednávku 131 nových F-35 o 41 strojů na 90. Škrty se netýkají pouze letectva, ale také dalších složek ozbrojených sil, včetně dělostřelectva, námořnictva, tankových či vrtulníkových sil. V rámci armády by měly být kompletně zrušeny dvě brigády.

http://www.defensenews.com/article/20120215/DEFREG01/302150002/Italy-Reduces-F-35-Order-Amid-Military-Cuts

Kanadská základna v Německu

14. února oznámili kanadský ministr obrany Peter MacKay a jeho německý protějšek Thomas de Maiziere podepsání dohody, která umožní kanadským silám využívat německou leteckou základnu Koln-Bonn. Toto nové operační zázemí, společně s dalšími, jež mají být zřízeny po celém světě, umožní kanadským ozbrojeným silám mnohem rychlejší reakci a alokaci jednotek a zásob do „horkých“ zón. MacKay zároveň oznámil, že kanadská ponorková flotila (sestávající ze 4 ponorek třídy Victoria získaných od britského královského námořnictva v roce 1998) by měla být po řadě technických problémů a nehod zpátky ve službě v příštím roce.

http://www.defensenews.com/article/20120214/DEFREG02/302140005/Canada-Military-Extends-Reach-German-Supply-Hub

Zajímavá debata ohledně vzestupu a pádu amerického impéria

http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/02/14/the_rise_or_fall_of_the_american_empire

Vlna protestů proti ACTA

Evropu zasáhla vlna koordinovaných protestů proti mezinárodní obchodní dohodě ACTA, která obsahuje trestně-právní prvky a má chránit duševní vlastnictví, mj. i na Internetu. Oponenti se ale obávají státní cenzury a omezení svobody slova. Největší demonstrace se odehrály v Německu, Polsku a Nizozemí. Několik evropských zemí už ratifikaci smlouvy pozastavilo. Evropská komise se nejnověji rozhodla vyžádat si posudek Evropského soudního dvoru k tomu, zda smlouva není v rozporu se základními evropskými právy na svobodu. Z členských zemí EU podepsalo ACTA zatím 22 států.

http://www.bbc.co.uk/news/technology-16999497
http://www.bbc.co.uk/news/technology-17125469

Demonstrace na Slovensku

10. února se na Slovensku konala již třetí rozsáhlá demonstrace proti kauze „Gorila“. Do ulic vyšli opět tisíce lidí, aby tak vyjádřili své rozhořčení z rozsáhlé korupce politických elit především druhé Dzurindovy vlády (2002-2006) investiční skupinou Penta, na kterou poukazuje spis slovenské tajné služby Gorila. Tentokrát předstoupili organizátoři protestů se čtyřmi jasnými požadavky, z nichž hlavním je především změna volebního systému. Podle volebních průzkumů na kauzu doplácí nejvíce vládní SDKÚ-DS, která zažívá největší propad ve své historii a ztratila pozici lídra slovenské pravice.

http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/slovaci-znovu-vysli-do-ulic-na-protest-proti-korupci-v-politice/753578
http://zpravy.idnes.cz/gorila-zene-slovaky-opet-do-ulic-zemi-mohou-spasit-volby-224-la-cesko-1fr-/zahranicni.aspx?c=A120210_1730675_zahranicni_kot

Prodloužení mise Baltic Air Policing

NATO se rozhodlo prodloužit svou misi střežení pobaltského vzdušného prostoru až do roku 2018. Mise byla spuštěna v roce 2004, kdy se všechny tři země staly členy Aliance. Ani jedna z pobaltských republik nedisponuje vlastním stíhacím letectvem. Mise funguje na rotační bázi a zapojeno do ní bylo již 12 členských států (mj. i ČR).

http://www.defensenews.com/article/20120208/DEFREG01/302080010/NATO-Extends-Baltic-Air-Policing-Mission-2018

Boj Saab a Dassault o švýcarskou zakázku

Švédský výrobce Gripenů Saab oznámil úmysl snížit cenu za své stíhačky, aby si zajistil kontrakt se švýcarskou vládou, která se rozhodla obměnit svou zastaralou letku stíhacích letounů F-5. Tento krok přišel jako reakce na krok francouzského výrobce letounů Rafale Dassault, že sníží cenu u své nabídky. Saab je zatím ve výhodnější pozici, protože za jeho nabídku hlasovala švýcarská Federální rada. Nabídka musí být ale ještě schválena bezpečnostní komisí švýcarského parlamentu, kterou také kontaktoval s novou lákavou nabídkou Dassault. Připomeňme, že minulý měsíc získal Dassault významnou zakázku od Indie na 126 stíhaček Rafale za více než 9 mld. eur.

http://www.defensenews.com/article/20120208/DEFREG01/302080001/Saab-Cut-Price-Jet-Fighter-Swiss-Report

Kanadský premiér na čtyřdenní návštěvě Číny

Kanadský premiér Stephen Harper se od 8. února nachází na 4denní návštěvě Číny, kde se setká se všemi vrcholnými představiteli země. Hlavním tématem je především prodej ropy a vzájemné ekonomické vztahy. Tento krok přichází krátce po tom, co Obamova administrativa minulý měsíc smetla ze stolu projekt na vybudování hlavního ropovodu Keyston XL, který by spojil kanadská ropná naleziště s rafineriemi na jihu USA. Hlavním důvodem byly především obavy z možného dopadu na životní prostředí. Podle Harpera rozhodnutí Obamovy administrativy jenom potvrdilo potřebu Kanady expandovat i na další trhy.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-16933243
http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/02/03/keystone_kops

Kanada akceptuje informace získané mučením

Na veřejnost pronikla informace, že kanadská zpravodajská služba dostala od vlády povolení využívat informace získané mučením, pokud dojde k závažnému ohrožení veřejné bezpečnosti. Zmiňované nařízení bylo vydané v prosinci 2010 a na veřejnost nedávno proniklo díky zákonu o svobodě informací. Přestože se má podle direktivy jednat pouze o výjimečné případy a v žádném případě nepovoluje tajné službě přehlížet nebo se podílet na takovýchto praktikách, vysloužila si tato skutečnost ostrou kritiku jak ze strany opozice tak ochránců lidských práv.

http://www.bbc.co.uk/news/16943268

Rezignace rumunského premiéra

Kvůli rozsáhlým nepokojům a demonstracím proti úsporným opatřením vlády a její dosavadní politice, které zachvátily zemi na tři týdny, podal rumunský premiér Emil Bloc 6. února rezignaci na svou funkci. Dosavadním premiérem byl jmenován ředitel zpravodajské služby Mihai Razvan Ungureanu. Volby by měly proběhnout v listopadu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16905151

Velitelství protiraketového systému v Německu

Členové NATO se dohodly na umístění velitelského centra společné protiraketové obrany na základně NATO v německém Ramsteinu. Centrum by mělo být zprovozněno po dubnovém summitu v Chicagu. Již dříve NATO oznámilo také umístění dalších prvků tohoto systému: americké lodě s interoceptory by měly kotvit ve Španělsku a radarový systém včasného varování v Turecku.

http://www.defensenews.com/article/20120202/DEFREG01/302020004/NATO-Base-Missile-Shield-Command-Germany

Soudní procesy s teroristy v Británii

Britský soud uznal 4 muže obžalované z plánování a připravování teroristického bombového útoku na London Stock Exchange za vinné. Podezřelí byli zadržení v prosinci 2010 a ke svým úmyslům se před soudem přiznali. Jedná se o britské občany muslimského původu z Londýna a Cardiffu, kteří byli inspirování ideologií nedávno zabitého Anwara al-Awlákího. Za zločiny terorismu bylo odsouzeno také dalších 5 mužů. Všech devět rozsudků bude oznámeno příští týden.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-16833032

Odejdou Američané z Afghánistánu již v roce 2013?

Americký ministr obrany Leon E. Panetta 1. února prohlásil, že americké jednotky by se z bojových misí v Afghánistánu mohli stáhnout již v polovině roku 2013. Poskytl tak poprvé jasnější představu o roli amerických sil v zemi, protože žádné přesné plány a termíny (s výjimkou konce roku 2014, kdy by měly USA z Afghánistánu úplně odejít) známé nejsou. Modelem pro stažení z Afghánistánu bude nejspíš obdobná zkušenost z Iráku, který Američané opustili koncem loňského roku.

http://www.nytimes.com/2012/02/02/world/asia/panetta-moves-up-end-to-us-combat-role-in-afghanistan.html?_r=3&ref=world
http://www.defensenews.com/article/20120201/DEFREG02/302010013/U-S-Shift-Training-Role-Next-Year-Afghanistan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *