Novinky z euroatlatického prostoru: duben 2012

Přehled a stručná analýza událostí z euroatlantickém prostoru za měsíc duben.

Nová zpravodajská agentura v USA

Pentagon oznámil úmysl vytvořit novou vojenskou zpravodajskou agenturu – Defense Clandestine Service – která má věnovat dodatečnou pozornost některým globálním potenciálním hrozbám (primárně Íránu a Číně). Motivem pro tenhle krok je skutečnost, že hlavní vojenská zpravodajská služba, Defense Intelligence Agency (DIA), je v současnosti primárně zaměřena na tradiční vojenské hrozby v souvislosti s působením USA ve válečných zónách (Irák, Afghánistán). Potřeba zaměřit pozornost na Tichomoří a Írán tak má být vyřešena zřízením nové agentury, do níž má přejít 15 procent personálu DIA. Kritici ale poukazují na to, že tyhle hrozby jsou nepochybně velmi detailně rozpracovány hlavní americkou zahraniční výzvědnou službou, CIA, a vytvoření nové služby je jenom zbytečnou duplikací (což ale není v americké zpravodajské komunitě sestávající z 16 vládních a desítek soukromých agentur nic překvapivého). Nepochybným faktorem je tady tradiční rivalita mezi CIA a DIA. Tohle oznámení zároveň přišlo pouze týden po tom, co byl do čela DIA nominován Lt.Gen. Michael Flynn, který předtím působil ve Spojeném velitelství speciálních operací (JSOC) a byl známým kritikem vojenského zpravodajství v Afghánistánu. Právě tahle nominace je podle mnohých komentátorů potvrzením dominance speciálních sil a operací v rámci transformace amerických ozbrojených sil.

http://www.defensenews.com/article/20120424/DEFREG02/304240003/New-Pentagon-Spy-Agency-Focus-Iran-China

Stop britskému vojenskému exportu do Argentiny

Kvůli vyostřování sporů o Falklandské ostrovy se britská vláda rozhodla zastavit export vojenského materiálu a techniky do Argentiny. Od roku 1998 ale britské firmy neprodaly tomuto jiho-americkému státu žádný produkt, který by posílil jeho ozbrojené síly a vzájemný obchod za posledních pět let dosáhl hodnoty pouhých 3 mil. liber. V praxi se tedy nejedná o nijak výrazný krok, ale v souvislosti s Falklandským sporem má jasný symbolický význam.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-17858361

Posílení operací bezpilotních letounů nad Jemenem

Bílý dům se rozhodl posílit pravomoci CIA a Joint Special Operations Command (JSOC) v nasazování bezpilotních letounů nad Jemenem. Konkrétně se jedná o povolení tzv. „signature strikes“, tedy pravomoc zaútočit na podezřelý cíl bez jasného potvrzení identity pouze na základě nepřímých zpravodajských důkazů (podobnou pravomocí disponuje CIA a JSOC v Pákistánu). Doposud se útoky „dronů“ v Jemenu omezovaly pouze na teroristy nacházející se na tajných seznamech CIA a JSO, a jejichž lokace a identita mohla být při útoku jednoznačně potvrzena. Tenhle krok tak povede jednoznačně k posílení kampaně bezpilotních letounů nad Jemenem a nejspíš i k vyššímu počtu zabitých teroristických lídrů. Otázkou je ale dopad na popularitu Al-Kájdy v Jemenu (již dnes je patrný nárůst) a samotný vnitrostátní regionální konflikt.

http://www.washingtonpost.com/world/national-security/white-house-approves-broader-yemen-drone-campaign/2012/04/25/gIQA82U6hT_story.html
http://www.nytimes.com/2012/04/26/world/middleeast/us-to-step-up-drone-strikes-inside-yemen.html?_r=1&ref=middleeast&cid=nlc-dailybrief-daily_news_brief-link13-20120426

Pád rumunské vlády

Pouze dva měsíce po svém nástupu byla rumunská středo-pravá koaliční vláda sesazena po úspěšném parlamentním hlasování o nedůvěře. To bylo vyvoláno velmi nepopulárními úspornými opatřeními. Prezident Traian Basescu teď pověřil sestavením nového kabinetu opozičního levicového lídra Viktora Pontu. Parlamentní volby se mají uskutečnit v listopadu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17870304

První kolo francouzských prezidentských voleb

První kolo francouzských prezidentských voleb skončilo vítězstvím opozičního socialistického kandidáta Francoise Hollanda, který získal 28,6 % hlasů. Současný prezident Sarkozy skončil na druhém místě s 27,1 % a za ním se umístila populistická krajně-pravicová kandidátka Marine Le Pen s 18,1 % (přes 6 milionů hlasů). Na čtvrté příčce pak skončil kandidát komunistů Melenchon s 11 %. Účast na volbách přesáhla 80 %. Do druhého kola, které se uskuteční 6. května, tak postupuje Holland a Sarkozy.
Tyto prezidentské volby jsou mnohými označovány za jedny z nejdůležitějších v posledních dekádách. Po prvé v historii V. republiky neobhájil úřadující prezident svou vedoucí pozici. Mnohé ale daleko víc znepokojuje velký úspěch krajní pravice, která signalizuje rostoucí xenofobní a proti-muslimské nálady ve francouzské společnosti. Právě hlasy těchto voličů budou klíčové pro současného prezidenta. Zatímco Holland má téměř jistou podporu voličů Melenchoma, Sarkozy si voliči Le Penové Národní fronty nemůže být až tak jistý. Podle průzkumu má podporu asi 60 % z nich, přičemž samotná Le Penová ho otevřeně s velkou pravděpodobností nepodpoří, neboť právě její strana aspiruje na post hlavní opozice vůči levici. Porážka Sarkozyho by mohla vést k oslabení pozice jeho Unie pro lidové hnutí (UMP), jež je doposud hlavní pravicovou sílou v zemi, což by hrálo do karet Národní frontě. Také podle průzkumů je favoritem na příštího francouzského prezidenta Hollande, který by mohl v druhém kole získat 56 %. Síly jsou ale poměrně vyrovnané a nic ještě není jisté.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17814785

Vládní krize v Nizozemí

Nizozemský premiér Mark Rutte odevzdal královně Beatrix rezignaci svého kabinetu po tom, co se parlamentní strany nedokázaly dohodnout na dodatečných škrtech v rozpočtu, které jsou zapotřebí k splnění podmínek nedávno přijatého evropského finančního paktu. Dodatečné škrty odmítla podpořit Strana svobody (PVV) populistického politika Geerta Wilderse, jejíž podpora v parlamentu byla pro menšinovou vládu klíčová. Země teď směřuje k předčasným parlamentním volbám.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17811509
http://www.nytimes.com/2012/04/23/world/europe/netherlands-expected-to-press-ahead-on-austerity-cuts.html?ref=world

Další modernizace norských ozbrojených sil

Norské ministerstvo obrany oznámilo plán investovat 1,74 mld. dolarů do modernizace a nákupu nových obrněných vozidel, bezpilotních průzkumných letounů a dalších průzkumných pozemních systémů. Minulý měsíc byl zvěřejněn dokument nastiňující dlouhodobou obrannou politiku země, který počítá se 7 % nárustem výdajů na obranu. Velká část těchto peněz sice poputuje na akvizici nových F-35 JSF, ale pozemní síly získají také část prostředků.

http://www.defensenews.com/article/20120423/DEFREG01/304230006/Norway-Plans-1-74B-Procurement-Upgrades

USA získaly přístup k datům evropských aerolinek

Evropský parlament schválil kontroverzní zákon umožňující přístup amerických úřadů k osobním informacím pasažérů aerolinek operujících v rámci EU. Zastánci zákona vidí toto rozhodnutí jako důležitý krok v boji proti terorismu, jeho oponenti se obávají možného zneužití informací.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17764365

Setkání NATO  v Bruselu

18. dubna se v Bruselu setkali představitelé NATO, aby prodiskutovali plán postupného stahování jednotek z Afghánistánu v příštích dvou letech a doladili agendu pro nadcházející květnový summit v Chicagu. Francie, Německo a Nizozemí se zároveň domluvily na posílení schopností a kapacit evropských členských států pro tankování za letu, jejichž slabiny odhalila kampaň v Libyi. Zároveň bylo oznámeno, že sedm členských států se společně s USA zúčastní historicky první válečné hry „Schriever Wargame 2012 International“ zaměřené na obranu vesmírného a kybernetického prostoru, jež má probíhat 19. až 26. dubna.

http://www.defensenews.com/article/20120418/DEFREG02/304180005/NATO-Allies-Discuss-Afghan-Withdrawal-Plan-Summit
http://www.defensenews.com/article/20120418/DEFREG01/304180013/NATO-Trio-Team-Up-Boost-Air-Refueling-Capacity
http://www.defensenews.com/article/20120418/DEFREG02/304180009/7-NATO-Countries-Join-U-S-Schriever-Wargame
http://www.act.nato.int/index.php/activities/seminars-symposia/schriever-wargame-2012

Začátek soudního procesu s Breivikem

16. dubna byl v norském Oslu zahájen ostře sledovaný soudní proces s pachatelem loňských teroristických útoků Andersem Breivikem. Obviněný se k útokům přiznal, ale odmítá svou vinu a své činy hájí jako akt sebe-obrany. Soud má za úkol posoudit trestní odpovědnost pachatele, přičemž má k dispozici dva protichůdné psychiatrické posudky. Pokud bude Breivik shledán vinným, hrozí mu 21 let za mřížemi (s možností pozdějšího prodloužení). V opačném případě skončí na psychiatrické léčebně. Proces by měl trvat 10 týdnů.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17724535

Soud s teroristy v Dánsku

V Dánsku byl zahájen soudní proces se čtyřmi muži obviněními z plánování bombového útoku na noviny Jyllands-Posten, které v roce 2005 zveřejnily karikaturu proroka Mohameda. Útok byl plánován na den, kdy měl budovu redakce navštívit korunní princ Frederik. Tři podezřelí se švédským občanstvím a Tunisan byli zadrženi v prosinci 2010, ale svou vinu popírají. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim 14 až 16 let ve vězení.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17698436

Cameron na návštěvě Myanmaru

13. dubna podnikl David Cameron jako první britský premiér v dějinách státní návštěvu Myanmaru (Barmy). Je tak prvním západním lídrem, který zemi navštívil po nedávných demokratických parlamentních volbách. 19. dubna se evropští diplomaté domluvili na pozastavení většiny sankcí vůči režimu (s výjimkou zbrojního embarga). Někteří komentátoři se ale obávají, že tento krok přišel příliš brzy a není vůbec jisté, zda se reformní proces nezastaví.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-17698526?cid=nlc-dailybrief-daily_news_brief-link10-20120413
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-17769063?cid=nlc-dailybrief-daily_news_brief-link9-20120419

Nový protiteroristický zákon ve Francii

Francouzská vláda schválila návrh nového protiteroristického zákona, který prosadil prezident Sarkozy po sérii útoků na jihu země z minulého měsíce. Pokud bude schválen, stane se podněcování a propagování terorismu trestným činem. Trestným činem bude rovněž účast na výcvikových kempech v zahraničí či pravidelné sledování podezřelých internetových stránek propagujících terorismus. Podezřelý by tak mohli být souzeni ještě před tím, než spáchají jakýkoli útok. Část komentátorů ale soudí, že protiteroristický legislativní arzenál je dost silný a obviňuje Sarkozyho z politického využívání této situace v nadcházejících volbách. Někteří analytici a soudci navíc pochybují o uplatňování některých jeho navrhovaných opatření v praxi. Návrhem se teď bude zabývat parlament.

http://online.wsj.com/article/SB10001424052702304444604577337922157228262.html?mod=googlenews_wsj

Evropský soudní dvůr podpořil vydání Abú Hamzy

Evropský soud pro lidská práva potvrdil legálnost rozhodnutí britských úřadů vydat radikálního duchovního Abú Hamzy Masrího a dalších čtyř podezřelých teroristů do USA. Američané viní Masrího z podpory Al-Káidy a Tálibánu. Rozhodnutí soudu je jedno z nejdůležitějších od 09/11, protože uznává dodržování lidských práv v amerických věznicích s maximálním zabezpečením. Britové ale budou muset počkat s jeho vydáním až do doby, kdy bude rozsudek konečný. Očekává se totiž, že obvinění se odvolají.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-17657814

Plán modernizace polského námořnictva

Polské ministerstvo obrany zveřejnilo dokument nastiňující program modernizace námořnictva na léta 2012 až 2030. Na základě tohoto konceptu by mělo být ročně vynaloženo 900 mil. zlotých na modernizaci stávající flotily a pořízeny by měly být mj. tři nové ponorky či tři nové lodě. V současnosti disponuje polské námořnictvo flotilou 86 plavidel, z nichž ale zůstane po roce 2022 podle odhadů ministerstva obrany bojeschopných pouze 22.

http://www.defensenews.com/article/20120411/DEFREG01/304110008

Santorum odstupuje z boje

Rick Santorum, druhý nejsilnější favorit republikánských primárek, oznámil 10. dubna pozastavení své kampaně a stažení své kandidatury na prezidenta. Santorovo rozhodnutí přišlo nedlouho po tom, co Romney zvítězil ve Wisconsinu, Marylandu a Washingtonu. Podle nejnovějších průzkumů hrozila Santorovi také porážka v jeho domovském státě, Pensylvánii. Přestože Santorum už neměl šanci Romneyho dohnat, díky jeho silné podpoře reálně hrozilo, že Romney nezíská dostatečný počet delegátů, což nahrávalo do karet prezidentu Obamovi. V kampani tak už setrvávají jenom Ron Paul a Newt Gingrich. Nikdo už ale nepochybuje o tom, že hlavním kandidátem republikánů v nadcházejících prezidentských volbách bude Mitt Romney. Santorum se nicméně nechal slyšet, že jeho boj ještě zdaleka nekončí a je velmi pravděpodobné, že za čtyři roky o něm uslyšíme znovu.

http://www.nytimes.com/2012/04/11/us/politics/rick-santorum-withdraws-from-republican-race.html?hp

Ratifikují USA CTBT?

V USA se opět rozpoutala debata o ratifikaci mezinárodní smlouvy CTBT (Comprehensive Nuclear Test-Ban Treaty) zakazující jaderné exploze pro civilní či vojenské účely. Tu v roce 1996 podepsal tehdejší prezident Clinton, ale v roce 1999 neprošla její ratifikace Senátem. Obnovení debaty rozproudila nejnovější studie Národní akademie věd, podle které si můžou USA udržet bezpečný a efektivní jaderný arzenál i bez jakéhokoli testování. Poslední test jaderné zbraně proběhl v USA v roce 1992.

http://www.defensenews.com/article/20120410/DEFREG02/304100009/U-S-Renews-Debate-Over-Comprehensive-Nuclear-Test-Ban-Treaty

Druhá psychologická studie Breivika

Druhý psychologický posudek shledal pachatele loňských teroristických útoků v Norsku, Anderse Breivika, duševně zdravým a příčetným. Tato studie je v rozporu s prvním posudkem zveřejněným v listopadu, podle kterého trpí Breivik paranoidní schizofrenií a v době spáchání útoků byl nepříčetný. Soudní proces bude zahájen 16. dubna a porota bude při svém rozhodování brát do úvahy oba posudky. Breivik skončí buď v psychiatrické léčebně nebo ve vězení, přičemž maximální možný trest je 21 let.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17663958

Výročí bosenské války

6. dubna uplynulo přesně 20 let od vypuknutí bosenské války, která si vyžádala na 100 000 životů a byla nejkrutějším konfliktem v Evropě od konce druhé světové války.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17636640

Rezignace srbského prezidenta

4. dubna oznámil srbský prezident Boris Tadic svou rezignaci. Tento krok mu umožní opětovně kandidovat ve volbách 6. května a zároveň je vnímán jako taktický manévr k posílení jeho vládní Demokratické strany. Ve stejný den totiž proběhnou také parlamentní volby a Tadicova popularita by měla pomoct Demokratické straně snížit náskok opoziční Srbské progresivní strany. Tadic a jeho demokraté jsou hlavní pro-západně a pro-EU orientovanou srbskou politickou stranou a také díky jejich reformnímu úsilí získala země minulý měsíc statut kandidátské země.

http://www.reuters.com/article/2012/04/04/us-serbia-president-idUSBRE8330BV20120404
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17609266

Soudní proces s tvůrci 9/11

USA oficiálně zahájily soudní proces s pěti údajnými organizátory teroristických útoků z 11. září (včetně hlavního „mozku“ útoků, Khalika Shejka Mohammeda), kteří jsou drženi již několik let na základně Guantanámo. Obžalování stanou před vojenskou komisí a hrozí jim trest smrti.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-17617956

Další zatýkání islamistů ve Francii

V reakci na nedávné březnové teroristické útoky spáchané Mohammedem Merahem proběhla ve Francii další vlna zatýkání islamistických radikálů. Zatčeno bylo 10 vytypovaných jedinců s podobným profilem, jaký měl Merah a vyhoštěno ze země dalších pět. Z prvního velkého zátahu zorganizovaného koncem minulého měsíce, kdy bylo zadrženo 19 podezřelých radikálů, bylo již 13 obžalováno z úmyslu spáchat teroristické akty ve Francii. Všichni obžalování jsou členy organizace Forsane Alizza. Přestože podle prezidenta Sarkozyho nemají tyto zátahy nic společného s Merahovými útoky či prezidentskou kampaní, nezní tato tvrzení velmi přesvědčivě.

http://www.nytimes.com/2012/04/05/world/europe/france-arrest-suspected-islamic-militants-marseille-roubaix.html?_r=1&ref=world
http://online.wsj.com/article/SB10001424052702303299604577322873021367092.html?cid=nlc-dailybrief-daily_news_brief-link19-20120404
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17592569

30. výročí války o Falklandské ostrovy

2. dubna si svět připomenul 30. výročí války o Falklandské ostrovy mezi Argentinou a Spojeným královstvím, která si vyžádala životy 255 britských a 650 argentinských vojáků. Poslední měsíce se téma Falkland dostalo opět do pozornosti obou vlád a světových médií. O příčinách nové eskalace konfliktu se můžete dočíst více v našem nedávno publikovaném komentáři.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-17580449
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/southamerica/falklandislands/9179887/Falklands-30-year-anniversary-David-Cameron-Argentinas-invasion-a-profound-wrong.html?cid=nlc-dailybrief-daily_news_brief-link22-20120402
http://www.bbc.co.uk/news/uk-17542097

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *