Novinky z postsovětského prostoru: srpen 2012

Trest pro Pussy Riot

Ostře sledovaný proces se třemi členkami ruského feministického uskupení Pussy Riot dospěl k vynesení rozsudku – Aljochinová, Samucevičová a Tolokonnikovová byly odsouzeny ke dvěma letům vězení za předvedení „punkové modlitby“ v moskevském chrámu Krista Spasitele, v jejímž textu kritizovaly propojení Kremlu s ruskou pravoslavnou církví. Dle soudu se tím dopustily výtržnictví motivovaného náboženskou nenávistí. Právníci odsouzených žen se již proti verdiktu odvolali, mezitím z Ruska uprchly další dvě členky Pussy Riot hledané policií. Ve stínu medializované kauzy, široce odsuzované zahraničními politiky i celebritami za přemrštěnost uděleného trestu, se odehrávají další případy poukazující na trend utahování šroubů a tvrdého postupu režimu proti opozici. Její představitel a slavný šachista Kasparov byl zadržen, obviněn z účasti na ilegálním shromáždění na podporu punkerek a nařčen z napadení policisty, nakonec byl ale propuštěn. Došlo také k opětovnému otevření případu s opozičním blogerem Navalnym, v němž čelí obvinění ze zpronevěry a až desetiletému trestu. Stejný trest hrozí i více než desítce zadržených účastníků květnové, režimem schválené protestní akce, za údajné podněcování k nepokojům.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19297373

http://www.rferl.org/content/russia-antigovernment-protesters-jail-time-pussy-riot/24677862.html

http://www.rferl.org/content/podcast-bastrykins-crusade-navalnys-resistance/24666077.html

http://www.rferl.org/content/russia-court-acquits-kasparov-unauthorized-rally/24687398.html

 

Janukovyč podepisuje kontroverzní jazykový zákon

Ukrajinský prezident Janukovyč podepsal kontroverzní jazykový zákon, v jehož důsledku dojde k posílení postavení ruského jazyka v zemi. Na základě přijaté normy získává ruština (spolu s dalšími menšinovými jazyky) status regionálního jazyka v těch oblastech, kde ji alespoň 10% místní populace považuje za svou mateřštinu, a může tak být následně oficiálně užívána ve státních institucích, školách apod. Tento krok vyvolal řadu protestů napříč ukrajinskými městy. Odpůrci se obávají jazykového rozštěpení země a silnějšího příklonu rusofonních oblastí na východě a jihu k Rusku. Analytici pak obecně považují přijetí zákona za snahu Janukovyče posílit svou pozici u své tradiční východoukrajinské voličské základny před blížícími se parlamentními volbami.

http://www.rferl.org/content/ukrainian-president-signs-elevating-status-of-russian-/24670768.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-18702759

http://www.brookings.edu/blogs/up-front/posts/2012/08/21-ukraine-language-pifer-thoburn

 

Uzbekistán volí neutralitu

Uzbecký parlament schválil novou zahraničně-politickou strategii prezidenta Karimova, jež nepřipouští členství země v jakékoliv vojenské alianci, zakazuje umístění zahraničních vojenských základen na uzbeckém území a taktéž účast uzbeckých vojáků v zahraničních peacekeepingových misích. Tento krok následuje poté, co země v červnu pozastavila své členství v Ruskem vedené Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Uzbekistán se z organizace již jednou stáhl, a to v roce 1999). Akt parlamentu tak do jisté míry rozptýlil obavy Ruska, že se Uzbekistán po vystoupení z bezpečnostního paktu stane centrem pro americké operace, jež budou následovat stažení z Afghánistánu. Nová uzbecká zahraničně-politická strategie je tak spíše ztělesněním pokračujícího pragmatického lavírování země mezi východem a západem.

http://en.beta.rian.ru/mlitary_news/20120830/175513788.html

http://www.todayszaman.com/columnist-290018-uzbekistans-foreign-policy-positive-neutrality-or-zigzagging.html

 

Běloruská dohra „špionážní akce plyšových medvídků“

Na počátku července dva představitelé švédské reklamní agentury Studio Total v malém letadle ilegálně vnikli do běloruského vzdušného prostoru, načež nedaleko od Minsku nad městečkem Ivjanec shodili na 1000 plyšových medvídků, vybavených malými padáky a nesoucích politické slogany. Cílem bylo podpořit běloruské opoziční skupiny a jejich protest proti omezování svobody slova v zemi. Troufalá akce, běloruskými úřady nejprve popíraná a později označená za špionážní provokaci, má nicméně vážnou dohru a vyústila až v diplomatický skandál. Vyhazovu dvou vysokých běloruských vojenských představitelů (velitelů protivzdušné obrany a pohraniční stráže) následovalo na počátku srpna vykázání švédského velvyslance z Minsku, doprovázené pozdějším stažením běloruských zástupců ze stockholmské ambasády. Tři švédští organizátoři akce obdrželi předvolání k výslechu od běloruské KGB, zatímco dva běloruští občané byli dokonce zatčeni (za zveřejnění fotek medvídků na internetu a údajné napomáhání organizátorům) a obviněni. V polovině srpna byli sice propuštěni na kauci, nicméně oběma nadále hrozí až sedmiletý trest za mřížemi.

http://www.amnesty.org/en/library/asset/EUR49/015/2012/en/ae2bdb20-2fd1-4de3-8a47-21d4b7ce3d39/eur490152012en.html

http://belarusdigest.com/story/swedes-bomb-belarus-toys-9997

http://www.rferl.org/content/belarus-kgb-summons-swedish-teddy-bear-activists/24673701.html

http://www.youtube.com/watch?v=UNWQgJCbuJY

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *