Novinky ze světa – Blízký východ: leden 2010

Kompilace odkazovaného zpravodajství z Blízkého východu.

Egyptský soud podpořil zákaz nošení niqábu při zkouškách

Egyptský soud rozhodl ve prospěch vládního nařízení zakazujícího nošení niqábu (šátku zahalujícího obličej) v průběhu skládání univerzitních zkoušek. Některé studentky s tímto nařízením nesouhlasí a hodlají se odvolávat k soudu vyšší instance. Tvrdí, že je to porušování jejich svobody a náboženské tradice. Vláda a zástupci univerzit se hájí tím, že díky niqábu je u písemné zkoušky možné jednoduše podvádět, aniž by si toho vyučující měl šanci všimnout. Více informací poskytne článek a videoreportáž serveru Al Jazeera.

http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/01/201013195657854466.html

V Dubaji byla slavnostně otevřena nejvyšší budova světa

V pondělí 4. ledna 2010 se v Dubaji otevřela nejvyšší budova světa Burdž Dubaj (Dubajská věž). Stavba se tyčí do výšky 818 metrů a má 162 pater. Podlahová plocha činí 334 000 metrů čtverečních. Pozemní práce byly zahájeny v září 2004. Náklady na samotnou věž dosáhly více než čtyř miliard dolarů (asi 75 miliard korun). Hlavním architektem je Američan Adrian Smith. Další podrobnosti naleznete v následujících dvou článcích.

http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/01/20101416252573608.html

Jemen se úspěšně pustil do boje proti al-Kaidě

Jemen vyslal tisíce vojáků do tří procincií na severu země, aby bojovali proti stoupencům al-Kajdy, které podezírají z plánování lokálních útoků. Nejméně šest podezřelých příslušníků teroristické organizace bylo zabito v průběhu náletů. Vojenská akce je však jen začátkem, do budoucna je třeba boj proti al-Kaidě vést jako boj proti myšlenkám a ideologii. O Jemenské honbě za jednou z buňek celosvětové teroristické organizace čtěte níže.

http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/01/201015132832598600.html

http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/01/2010115141954305381.html

Izrael se chystá oplotit hranici s Egyptem

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu nařídil výstavbu plotu podél dvou úseků hranic s Egyptem. Bariéra by měla pomoci k regulaci přílivu afrických imigrantů a ke snížení počtu přicházejících teroristických živlů do Izraele. Egypt se nijak neznepokojuje a říká, že dokud bude plot budován pouze na Izraelském území, netýká se ho to.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/1141570.html

http://www.haaretz.com/hasen/spages/1141875.html

Nová religiozita v Izraeli

V Tel Avivu byl zatčen muž, který žil se 17 ženami a 38 dětmi, které se svými „manželkami“ zplodil. Izraelská policie se domnívá, že muž byl vůdcem sekty, oběti zmanipuloval a ty s ním poté žily dobrovolně. Goel Ratzon je podezřelý ze zotročování a sexuálního zneužívání žen i dětí.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/1142653.html

Avatar a židovská mystika

Jste-li fanoušky nového filmu Jamese Camerona Avatar, jistě vás bude zajímat, co může či nemůže mít společného s židovstvím. Na to vám ve svém článku odpoví Jay Michaelson, spisovatel, vědec a aktivista zabývající se judaismem, sexualitou, spiritualitou a právem.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/1142939.html

Íránci demonstrovali proti vládě na pohřbu ajatolláha Montazerího

Statisíce lidí se v pondělí 21. prosince sešly v íránském městě Kóm na pohřbu nejvýznamnějšího opozičního klerika ajatolláha Hosejna Alího Montazerího. Pohřeb přerostl v demonstraci a došlo ke střetu s policií. Co to pro Írán znamená se dovíte ze zprávy BBC.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8423794.stm

Usáma bin Ládin naživu či po smrti?

Intenzita boje proti terorismu ani několik let po 11. září nepolevuje. Přes veškerou snahu západních spravodajských služeb dnes nemáme o hlavě Al-Kájdy žádné relevantní zprávy a o jeho dopadení si můžeme nechat zdát. Nedostatek informací je vždy dobrý základ pro konspirační teorie, jako jsou ty o ztělesněném symbolu terorismu. Co může být pravda a co je jen výplod bujné fantazie? Čtěte níže.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8444069.stm

Možnosti bízkovýchodního kyberterorismu v praxi

Nejoblíbenější čínský vyhledávač, Baidu, se stal cílem skupiny hackerů, která se považuje za Íránskou kyberarmádu. Stránka byla nefunkční po dobu nejméně 4 hodin, stejnou dobu se uživatelům na monitorech místo vyhledavače zobrazoval politickým vzkazem.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8453718.stm

„Hummus wars“

Blízký východ je dobře známý pro dlouhodobý nepoddajný politicko-náboženský konflikt. Je také proslulý množstvím kulinářských specialit. Co vznikne, když zkombinujeme obojí? „Hummusové války“.

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/meast/01/07/hummus.wars/index.html

Autorka: Radka Valová, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *