Novinky ze světa: Afrika, říjen 2010

Boj o moc v somálském hlavním městě

Již po dobu dvaceti let nemá Somálsko funkční vládu a nejrůznější frakce, vymezující se na klanovém či náboženském základě bojují o moc nad tímto státem. V současnosti čelí prezident Sharif Sheikh Ahmed, slabá vláda, podporovaná mezinárodním společenství, a peacekeepeři Africké unie v hlavním městě Mogadishu ofenzivě islamistických skupin al-Šábab a Hizbu l-Islam, kterým se kromě podstatné části tohoto města dosud podařilo obsadit i celý jih Somálska, na kterém striktně uplatňují právo Šaría. Obě zmíněné milice přitom vzešly z radikálního křídla tzv. Unie islámských soudů, která v Somálsku usilovala o moc do roku 2006, kdy byla „rozprášena“ etiopskou intervencí. Vrcholným představitelem Unie islámských soudů byl přitom paradoxně sám prezident Ahmed, jehož ozbrojené složky se nyní soustředí především na obranu okolí prezidentského paláce a letiště.

 

V posledních dnech však vláda posílila svoje pozice a islamisty v Mogadishu tlačí zpět k tržišti Bakara – hlavní državě al-Šábab, což lze vysvětlit především nejednotností rebelů. Ti se vyznačují rozdílnou interpretací práva Šaría, přičemž pouze al-Šábab lze považovat v jeho prosazování za velmi striktní. Společně by islámští radikálové měli potenciál Mogadishu dobýt, k čemuž ovšem nedojde, pokud budou i nadále válčit sami mezi sebou, jako například v přístavu Kismayo na jihu země.

 

Jak je vůbec možné, že islamisté zbrojí v případě Somálska proti vládě, v jejímž čele stojí rovněž muslim, a která právo Šaría ctí? Vražda muslima je přece podle islámského práva snad nejhorším hříchem. Vysvětlení by bylo možné najít v díle fundamentalisty Sajjida Qutba – představitele Muslimského bratrstva popraveného egyptským režimem. Somálsko by totiž dle jeho textů nepředstavovalo pravý islámský stát, ale takzvanou džahíliji – sekulární stát, jehož podoba se z morálního hlediska vzdaluje od představ islámského státu zakotvených v pramenech islámského práva. Právě od takového “barbarského a ignorantského“ režimu se zřejmě snaží islamisté Somálsko „očistit“. Faktem ovšem zůstává, že nejvíc těmito snahami trpí obyčejní civilisté.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8284958.stm

http://www.voanews.com/english/news/Somali-Government-Claims-Advances-in-Mogadishu-104275379.html

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/10/2010104343488992.html

 

 

Výsledky dlouho očekávaných voleb v Pobřeží slonoviny

V únoru tohoto roku jsme vás informovali o šestém odložení prezidentských voleb. Vyvolalo to v zemi nepokoje a protesty. Mnozí obyvatelé pochybovali o uskutečnění voleb. Ty nakonec proběhly 31. října. Během prvního kola nezískal žádný kandidát nadpoloviční většinu, a proto bude 28. listopadu kolo druhé. Do druhého kola postoupil současný prezident Laurent Gbagbo s 38 % hlasů a vůdce opozice Alassane Ouattara s 32 % hlasů. Obyvatelé doufají, že volby znovu sjednotí zemi a obnoví stabilitu. Voleb se zúčastnilo 80 % obyvatel, což je nejvíce v historii afrického kontinentu.

 

Novodobá historie země

Po osamostatnění země vládl více než tři desetiletí pevnou železnou rukou Felix Houphouet-Boigny. Pobřeží slonoviny bylo známé pro svou náboženskou a etnickou harmonii a také jako země s dobře se rozvíjející ekonomikou. To vše skončilo roku 1999, kdy Robert Guei zorganizoval vojenský převrat, který svrhl následovníka Houphouet-Boigny Henriho Bedie. Ve zmanipulovaných volbách roku 2000 se vůdce junty R. Guei prohlásil za vítěze a právoplatného prezidenta. V tomto období byla posílena etnická nenávist a politický tlak z muslimského severu, jehož hlavní osobností je Alassane Ouattara. Občanská válka roku 2002 rozdělila zemi na dvě části – severní, v držení rebelů a jižní, kontrolovanou vládou. Do čela státu se prosadil Laurent Gbagbo. Roku 2007 prezident Gbagbo a dřívější vůdce rebelů Guillaume Soro podepsali „Ouagadougou Political Agreement“. Soro se stal premiérem a byly iniciovány snahy o znovusjednocení země. Dle dohody také došlo k integraci rebelských jednotek do národní armády a k přípravě voleb. Několik tisíc jednotek OSN a vojáků Francie zůstává v zemi, aby pomohly realizovat dohodu a podpořili mírový proces v Pobřeží slonoviny.

 

Doufejme, že druhé kolo prezidentských voleb mezi Gbagbou a Outtarou ukončí politické turbulence v zemi, která kraluje produkci a exportu kakaových bobů, a navrátí stabilitu doby prezidenta Felixe Houphouet-Boignyho.

 

http://news.yahoo.com/s/ap/20101031/ap_on_re_af/af_ivory_coast_election

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-11681134

http://news.bbc.co.uk/2/hi/country_profiles/1043014.stm

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/iv.html

http://www.africanews.com/site/Ivory_Coast_on_red_alert/list_messages/35680

 

 

Etiopie: ONLF podepsala mírovou dohodu s vládou

Po 18 letech bojů podepsala Ogaden National Liberation Front mírovou dohodu s Etiopskou vládou 12. října v Addis Abeba. Etiopský ministr Shiferaw prohlásil, že jednání o míru se zintenzivnila poté, co se obě strany konfliktu sešly v srpnu ve Washingtonu. ONLF bojovala za samostatnost jihovýchodního území Ogaden, které je bohatým nalezištěm ropy. Předtím Etiopie o Ogaden vedla regulérní mezistátní válku se Somálskem na konci sedmdesátých let. Podle dohody získají členové ONLF imunitu a reformují se v politickou stranu.

http://www.newsdire.com/news/1352-onlf-signs-a-peace-pact-with-ethiopia.html

http://www.africanews.com/site/Ethiopia_Rebels_sign_peace_pact/list_messages/35295

 

 

Bašír varuje před novou občanskou válkou

Dle prezidenta Bašíra čelit by mohl Súdan čelit nebezpečí občanské války, pokud před referendem o nezávislosti jihu země nedojde k vyřešení dosavadních sporů vlády a SPLM. Bašírova rétorika v tomto pouze dává za pravdu obavám z toho, že se súdánský prezident bude za každou cenu snažit uskutečnění referenda zabránit.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/10/2010101091233114892.html

 

JAR členem Rady bezpečnosti OSN

JAR bude po dobu příštích 2 let zastávat důležitý post nestálého člena Rady bezpečnosti. Spolu s Kolumbií, Indií, Německem a Portugalskem byla zvolena Valným shromážděním. Tyto státy obmění současné složení Rady, kde vystřídají Rakousko, Japonsko, Mexiko, Turecko a Ugandu. JAR byla zvolena hned v prvním kole. Nejdelší volba v historii proběhla r. 1979 mezi Kolumbií, Kubou a Mexikem. Vítězem se stalo Mexiko, zvolené až po 155. kole.

http://www.africanews.com/site/South_Africa_grabs_UN_Council_seat/list_messages/35330

 

 

Západní Afriku zasáhly další povodně

Západní Afrika se dosud stále vyrovnává s prázdninovými následky povodní a už je tu další rána. Tentokrát ničivé povodně zasáhly severní část Ghany – oblast Gonja. Bez střechy nad hlavou se ocitlo neuvěřitelných 700 000 obyvatel. Ministr vnitra Martin Amidu popsal situaci jako národní katastrofu a prosí o mezinárodní pomoc. Mnoho zasažených oblastí je stále nepřístupných a situaci nepomáhá ani nepřestávající silný déšť. Další vážně zasaženou zemí je Benin, kde již začala humanitární pomoc OSN.

http://www.ghanaweb.com/GhanaHomePage/NewsArchive/artikel.php?ID=196417

http://www.africanews.com/site/Benin_UN_starts_emergency_airlift/list_messages/35567

 

 

Rusesabaginovo obvinění Rwandou

Hrdina rwandské genocidy Paul Rusesabagina nyní odmítá obvinění ze strany vlády Rwandy z financování rebelského hnutí FDLR, které se krom aktivní účasti na genocidě v roku 1994 později dopustilo mnoha zločinů v Demokratické republice Kongo. Rusesabagina popírá jakékoli styky s FDLR a obvinění označuje za holé lži.

http://www.voanews.com/english/news/africa/Rusesabagina-Denies-Supporting-Rwanda-Hutu-Rebels–105921088.html

 

Autoři: Alena Hrušková a Viktor Vodák, studenti bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *