Novinky z Blízkého východu, listopad, 2010: Nová irácká vláda a smrt íránských jaderných vědců

Odkazové zpravodajství a analýza událostí z Blízkého Východu za měsíc říjen

V Británii existuje síť muslimských škol, ve kterých se děti učí zabíjet lidi

Zahraniční deníky informovaly o existenci síti víkendových muslimských škol v Británii, do kterých rodiče dobrovolně posílají své děti a ve kterých se vyučuje dle platných školních osnov v Saudské Arábii. Přibližně 5000 studentům je vštěpováno například to, že jediným trestem za sodomii je „svržení z útesu“, či že za akt znásilnění většinou nese vinu poškozená žena. Zahraniční deníky na tento fakt upozornily zejména z toho důvodu, že tyto školy podporují separatismus muslimských imigrantů a podkopávají hodnoty liberální demokracie.

http://zpravy.idnes.cz/mali-britsti-muslimove-se-uci-utnout-ruku-zlodeji-a-zabijet-homosexualy-1qc-/zahranicni.asp?c=A101123_160345_zahranicni_btw

 

Izrael schválil zákon znesnadňující navrácení anektovaných území

22. listopadu 2010 přijal izraelský parlament zákon, který znesnadňuje navrácení anektovaných území Izraelem po roce 1967. Týká se to především navrácení Golanských výšin a východního Jeruzaléma. Golanské výšiny představují pro Sýrii významný strategický bod a východní Jeruzalém si nárokují Palestinci jako hlavní město svého budoucího státu, který by měl zahrnovat západní břeh Jordánu a pásmo Gazy. Zákon obsahuje podmínku, že území Izrael postoupí pouze v případě, pokud budou s tímto krokem souhlasit dvě třetiny poslanců nebo většina občanů prostřednictvím referenda, což navrácení těchto oblastí výrazně znesnadňuje.

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/217561-izrael-prijal-zakon-ztezujici-navraceni-anektovanych-uzemi.html

 

V Egyptě panují křesťanské protesty

Demonstranti se s policisty srazili na základě vládního zamítnutí výstavby koptského kostela v káhirské čtvrti. Křesťané v Egyptě tvoří přibližně 10 % ze 79 milionů obyvatel a obviňují majoritní muslimskou společnost z projevů diskriminace, protože jim nejsou dána stejná práva k výstavbám míst ke konání bohoslužeb jako muslimům. Situace byla navíc umocněna blížícími se parlamentními volbami, které se konaly v neděli 28. 11. 2010.

http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/11/20101125145719122133.html

http://english.aljazeera.net/video/middleeast/2010/11/2010112719023235496.html

 

Západ je Íránem obviňován z atentátu na dva vědce zabývající se nukleárním programem

V pondělí 29.11.2010 byl v Teheránu uskutečněn atentát na dva nukleární vědce. Při útoku byl jeden z vědců zabit, druhý poté vážně zraněn. Na událost okamžitě reagoval svým vyjádřením prezident Mahmúm Ahmadínedžád, kdy z útoku obvinil sionistické nepřátele s pomocí západních vlád. Íránský prezident také upozornil na fakt, že atentát v žádném případě nemůže nezastavit Írán ve vyvíjení jaderného programu. Právě zavražděný vědec byl šéfem jaderné agentury a podílel se na významných státních projektech.

http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/11/20101129131235776706.html

 

Kurdové jednají s Turky o miru?

Zadržený vůdce PKK Abdullah Ocelan údajně s Tureckem vyjednává o možném uzavření míru mezi PKK a Tureckem. Je ovšem otázkou nakolik by PKK takovou dohodu respektovala, nemluvě o ostatních kurdských militantních skupinách.

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=681715

 

Hizballáh stále hrozí kvůli smrti Hárírího

Blížící se oznámení o výsledcích vyšetřování vraždy Rafíka Hárírího nepřestává vyvolávat napětí. Vysocí představitelé hnutí Hizballáh nepřestávají hrozit „výbušnou“ situací, která může  nastat, pakliže závěry budou na hnutí přímo poukazovat.

 

http://www.iloubnan.info/politics/actualite/id/51906

 

 

http://www.iloubnan.info/politics/actualite/id/52050/titre/Kerry:-Lebanon-powerless-to-stop-UN-Hariri-tribunal

 

Hamas přiznal vyšší ztráty

Hnutí Hamas, které svedlo s Izraelskými obranými silami zuřivou bitvu počátkem roku 2009, přiznalo, že v tento čas utrpělo mnohem větší ztráty, než původně tvrdilo.

http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/report-hamas-admits-for-first-time-losing-200-300-men-in-gaza-war-1.322249

Izrael zatím Iron Dom nerozmístí

Obranný systém proti střelám krátkého dosahu Iron Dome, jenže je určený proti taktickým raketám krátkého dosahu jimiž disponují zejména Hamas a Hizballáh, má zpoždění. To je zapříčiněné zejména snahou Izraele o co nejefektivnější výcvik obsluhy těchto systémů v málo prozkoumané oblasti protiraketové ochrany.

http://www.defencetalk.com/israel-delays-deployment-of-iron-dome-anti-rocket-system-30000/

http://www.debka.com/article/9164/

 

 

Turecko “nezůstane potichu“ když Izrael napadne Libanon

Rozkol mezi Izraelem a Tureckem se vůbec nezmenšuje, ba právě naopak. Turecký premiér Erdogan prohlásil, že v případě opakování izraelských vojenských akcí v Libanonu tentokrát Turecko „nezůstane potichu“. Současně opět nešetřil kritikou židovského státu.

 

http://www.iloubnan.info/politics/actualite/id/52593/titre/Turkey-%27will-not-remain-silent%27-if-Israel-attacks-Lebanon

 

http://www.yalibnan.com/2010/11/25/turkey-warns-israel-against-attacking-lebanon/

 

Blížící se oznámení výsledků vyšetřování Hárírího smrti

Následující příspěvek v investigativním duchu dává nahlédnout do zákulisí vyšetřování smrti bývalého libanonského premiéra. Ačkoli je nutné brát ho s rezervou, jedná se o zajímavý náhled do současných poměrů v zemi.

http://www.yalibnan.com/2010/11/22/special-report-who-killed-lebanons-rafik-hariri/

 

 

Autoři: Michal Mádl a Lucie Uhlířová, studenti Bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *