Přehled světového dění z uplynulého týdne (1/2023)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Írán: Dva muži byli oběšeni 7. ledna poté, co byli íránským nejvyšším soudem odsouzeni za zabití člena paramilitární organizace Basij. Ten zemřel při listopadových protivládních protestech. Basij je dobrovolnická větev Íránských revolučních gard a pod jejím velením se taktéž podílí na potlačování protestů. Podle protivládních kritiků i mnoha lidskoprávních aktérů se jednalo o rychlé, neveřejné soudní procesy, zřejmě bez řádného vyšetření. Celkem byli od začátku protestů v zemi popraveni již čtyři lidé. V souvislosti se situací v zemi už ovšem zřejmě zemřelo více než 500 lidí a přes 19 000 jich bylo zatčeno.

Izrael/Palestina: V úterý 3. ledna navštívil nový izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir Chrámovou horu, což vyvolalo pobouření mezi Palestinci. Akci odsoudily také Egypt, Jordánsko a další blízkovýchodní země a byla projednávána i na mimořádném jednání Rady bezpečnosti OSN. Tam chování ministra verbálně odsoudili všichni přítomní členové, včetně Spojených států. Ben Gvir byl v minulosti souzen za rasismus a je také předsedou krajně pravicové strany Židovská síla. Poslední návštěva Chrámové hory izraelským ministrem Arielem Šaronem v roce 2000 byla vnímána jako spouštěč druhé intifády.

 

[Euroatlantický prostor]

Francúzsko/Nemecko/USA: Západné krajiny dodajú Ukrajine bojové vozidlá a ďalšiu vojenskú techniku. Francúzsko ako prvé oznámilo poskytnutie ľahkých tankov AMX-10 RC. Spojené štáty dodajú 50 bojových vozidiel pechoty Bradley a Nemecko poskytne približne 40 bojových vozidiel pechoty Marder a systémy protivzdušnej obrany Patriot. Po nemeckom dlhodobom váhaní o dodávkach zbraní na Ukrajinu je tento krok istým precedensom. Kyjev naďalej tlačí na dodanie účinnejších zbraní vrátane amerických tankov Abrams či nemeckých Leopard 2.

Veľká Británia: V Londýne sa uskutoční medzinárodné stretnutie ministrov spravodlivosti ohľadom údajných vojnových zločinov páchaných ruskými silami na Ukrajine. Ministri sa stretnú v marci s cieľom zaistiť potrebnú finančnú a praktickú podporu Medzinárodnému trestnému súdu. Medzinárodný trestný súd začal vyšetrovanie možných zločinov na Ukrajine minulý rok. V júli podpísalo deklaráciu o spolupráci pri ich vyšetrovaní a stíhaní viac než štyridsať štátov sveta.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Osm lidí bylo zabito a sedm zatčeno během středečních razií na úkryty takzvaného Islámského státu (IS). Podle tálibánského mluvčího Zabíhulláha Mudžáhida se jednalo o členy IS, kteří se minulý měsíc podíleli na útoku na čínský hotel v Kábulu. Děje se tak poté, co se IS přihlásil k nedělnímu výbuchu u vojenského letiště, který měl za následek 20 obětí a 30 zraněných. V posledních týdnech rostou útoky ze strany IS na klíčová střediska v Kábulu, především na ruskou a pákistánskou ambasádu a úřad bývalého premiéra.

Pákistán: Dva členové pákistánské zpravodajské služby ISI byli v úterý zastřeleni v provincii Paňdžáb. K incidentu se přihlásila militantní skupina Tahríke Tálibán Pákistán (TTP). Jedná se o další z vlny teroristických útoků v posledních pár týdnech poté, co v listopadu ukončila TTP příměří s pákistánskou vládou. V pondělí vyzval ministr obrany Chavadža Ásif tálibánské vůdce, aby zabránili útočníkům využívat afghánské území. Mluvčí Talibánu Zabíhulláh Mudžáhid obvinění odmítl a označil to za provokaci.

 

[Latinská Amerika]

Kuba: Po pěti letech americká ambasáda v Havaně obnovuje plné poskytování víz pro přistěhovalce. Obnovení služby přichází uprostřed rekordní migrace z Kuby do USA. Kuba se navíc ocitá v hluboké ekonomické krizi. Konzulární služby byly uzavřeny v roce 2017 po zprávách o nevysvětlených zdravotních incidentech mezi zaměstnanci ambasády, které jsou nyní známé jako „havanský syndrom“. Předpokládá se, že s obnovením služeb bude vydáno nejméně 20 000 víz ročně, a to především Kubáncům, kteří se snaží zkontaktovat rodinné příslušníky v USA.

Mexiko: Nejméně 29 lidí, včetně 10 vojáků, bylo zabito při zatčení syna vězněného mexického drogového krále Joaquina „El Chapa“ Guzmána. Ovidio Guzman, přezdívaný „El Raton“, byl zadržen ve čtvrtek brzy ráno ve státě Sinaloa a vojenským letadlem převezen do federální věznice v Mexico City. Jeho zatčení vyvolalo vlnu násilí ze strany gangu Sinaloa, v jehož čele je právě El Raton. Členové gangu se střetli s ozbrojenými silami, zapálili desítky aut a blokovali silnice a letiště.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federace: Ruský prezident Vladimir Putin vyslal víceúčelovou fregatu Admirál Gorškov, vyzbrojenou nejnovějšími hypersonickými střelami Zircon, do Atlantického oceánu. Podle Kremlu má vést tento krok k posílení ruské bezpečnosti. Dle slov ruského ministra obrany Sergeje Šojgu dokáže střela Zirkon penetrovat obranu jakýchkoliv západních protivzdušných systémů, protože údajně letí až devítinásobnou rychlostí zvuku. V současné chvíli je Ruská federace jediným aktérem na světě, který disponuje hypersonickými zbraněmi v operačním stavu.

Ruská federace/Ukrajina: Ruský prezident Vladimir Putin nařídil 36hodinové příměří během pravoslavných Vánoc. Kyjev příměří odmítl a ruská i ukrajinská strana si v pátek vyměnily dělostřeleckou palbu na frontové linii. Mělo se jednat o první velké příměří od začátku ruské invaze 24. února loňského roku, které bylo přerušeno palbou ve frontovém městě Bachmut. Podle ukrajinské prezidentské administrativy Rusové ostřelovali také Kramatorsk a Kurachove, kde byly poškozeny i některé obytné budovy a zdravotnická zařízení. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že příměří dodržuje, a obvinilo z jeho porušení Ukrajinu.

 

[Subsaharská Afrika]

Čad: Podle čadské přechodné vlády se podařilo zastavit pokus o státní převrat. Měla za ním stát skupina jedenácti důstojníků, které vedl Baradine Berdei Targuio, předseda Čadské organizace pro lidská práva. Všichni členové skupiny byli ve čtvrtek 5. ledna zatčeni a čelí obvinění z podrývání ústavního pořádku, zločinného konspirování a nelegálního přechovávání zbraní. Čad se potýká s protesty proti vojenské juntě, která převzala v zemi moc po úmrtí prezidenta Idrisse Déby Itno na jaře roku 2021. V čele země nyní stojí jeho syn, generál Mahamat Déby. Uspořádání řádných voleb bylo již několikrát odloženo, údajně v souvislosti s bezpečnostní situací v regionu.

Jižní Súdán: Podle mezinárodní Komise pro ochranu novinářů bylo v pátek 6. ledna zatčeno šest jihosúdánských novinářů, a to Národní bezpečnostní službou. Důvodem k jejich zatčení bylo pořízení a především šíření předem neschválené nahrávky prezidenta země Salva Kiira. Ten je na zveřejněném videu zaznamenán, jak se během oficiální akce pomočil ve chvíli, kdy byla pouštěna národní hymna. Kiir vede zemi od roku 2011, kdy stál v čele bojů za nezávislost na Súdánu, a od jeho nástupu do funkce prezidenta stále nebyly uskutečněny řádné volby.

 

[Západní Pacifik]

Japonsko: Autoritářské země nashromáždily podstatnou ekonomickou a vojenskou sílu v období po konci studené války díky volnému obchodu a globální obchodní závislosti. Prohlásil tak Yasutoshi Nishimura, japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu, ve čtvrtek 5. ledna během své řeči adresující Rusko, Severní Koreu a Čínu v Centru pro strategická a mezinárodní studia v americkém Washingtonu. Zároveň zdůraznil potřebu přebudování světového pořádku, který by měl být postaven na svobodě, demokracii, lidských právech a právním státě.

Myanmar: Vládnoucí vojenská junta udělila milost více než sedmi tisícům uvězněných, mezi kterými mělo být kolem tří stovek politických vězňů, a to u příležitosti 75. výročí myanmarské nezávislosti. Uvedla to Organizace spojených národů na svých internetových stránkách na základě zprávy lokální monitorovací skupiny Assistance Association for Political Prisoners, která doposud identifikovala 223 z nich. Podle oficiálních odhadů zůstává v zemi přes 13 000 lidí stále uvězněno.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Společnost Twitter čelí jednomu z největších úniků dat v historii. Údaje o zhruba 235 milionech účtů byly volně zpřístupněny na hackerském fóru Breach Forum. Záznamy, obsahující mimo jiné názvy účtů či e-mailové adresy, pravděpodobně pochází z datasetu, který byl nabídnut k prodeji již v prosinci. K získání dat byla použita technika data scraping, která patrně využila zranitelnosti v API předtím, než byla opravena. Bezpečnostní experti varují před možnou hrozbou propojení anonymních účtů s reálnými identitami a zvýšením počtu pokusů o podvod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *