Přehled světového dění z uplynulého týdne (11/2023)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Egypt/Turecko: Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu během sobotní návštěvy v Káhiře promluvil o možnosti obnovení vztahů mezi zeměmi na úrovni velvyslanců. Také zmínil plánované setkání na prezidentské úrovni. Diplomatické vazby se dlouhodobě zhoršily od svržení egyptského prezidenta Mohammeda Mursího, který byl spojencem prezidenta Erdogana. V regionu Turecko a Egypt mnohdy stojí na opačných stranách konfliktu – například v Libyi. Kromě toho mezi oběma zeměmi dochází k napětí kvůli nárokům ve Středozemním moři.

Libye: Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve středu oznámila, že v jižní části země zmizely dvě a půl tuny urania.  O několik hodin později ovšem část Libyjské národní armády pod velením Chalífy Haftara ubezpečila mezinárodní společenství, že uranium bylo nalezeno. Objeveno bylo poblíž hranic s Čadem, nedaleko od původního místa skladování. Tuto část země pašeráci využívají k pašování zbraní do sousedních zemí. Oblast se dlouhodobě nachází ve stavu bezvládí, ztráta kontroly nad jaderným materiálem představuje značné bezpečnostní riziko.

 

[Euroatlantický prostor]

Finsko/Turecko: Recep Tayyip Erdoğan, prezident Turecka, dal souhlas k zahájení procesu ratifikace vstupu Finska do NATO. Po setkání hlav obou států v Ankaře Erdoğan oznámil, že ratifikaci postoupí parlamentu, který by tak měl učinit do května. Erdoğan blokoval přístup Finska a Švédska do NATO kvůli tomu, že země měly podporovat skupiny, které Ankara považuje za teroristické. Turecké námitky vůči Švédsku však trvají, Stockholm tak bude muset ještě počkat, přestože obě země chtěly při vstupu do NATO postupovat společně.

Polsko/Slovensko: Varšava oznámila, že Ukrajině dodá kolem dvanácti stíhaček MiG-29. Polsko se tak stane vůbec prvním členem NATO, který Ukrajině poskytne stíhačky v rámci její obrany vůči ruské invazi. První čtyři kusy této techniky by na Ukrajinu měly dorazit v průběhu několika dnů, zbytek potřebuje projít servisem. Den na to se k Polsku připojilo Slovensko s oznámením, že Ukrajině pošle třináct stíhaček stejného typu, které nedávno vyřadilo z provozu.

 

[Jižní Asie]

Indie: Policie se v sobotu ve státě Paňdžáb neúspěšně pokusila zadržet radikálního lídra sikhských separatistů Amritpala Singha. Při operaci, kterou provázelo plošné vypnutí signálu a internetu na 24 hodin, bylo zadrženo šest funkcionářů organizace Waris Punjab De (Dědicové Paňdžábu). Singh znovu zpopularizoval ideu vytvoření Chálistánu – samostatného státu sikhů v oblasti provincií Paňdžáb v Indii a Pákistánu, která v 70. a 80. letech vedla k ozbrojenému povstání. Jeho příznivci v únoru napadli policejní stanici, kde byl jeden z nich zadržován.

Pákistán: Na bývalého premiéra a lídra opozice Imrana Chána byl vystaven zatykač, který jej přiměl se dostavit k soudu. Čelí obvinění z nezákonného prodeje darů, které jako premiér obdržel, korupce a skrývání svého majetku. Policie se jej pokusila zatknout již v úterý v jeho láhaurské rezidenci, což vedlo k potyčkám s jeho příznivci, při kterých bylo zraněno přes 30 lidí. Chán svá obvinění označuje za politický komplot současné vlády premiéra Šáhbáze Šarífa a armády. Prohlašuje, že se bojí o život, a varuje, že jeho odsouzení může vyvolat nepokoje, protože by mu znemožnilo kandidaturu ve volbách.

 

[Latinská Amerika]

Brazília: Vyčíňanie gangov na severovýchode krajiny pokračuje už tretiu noc a doposiaľ si vyžiadalo tri mŕtve telá. Väčšina násilností sa od pondelkovej noci odohrala v štáte Rio Grande do Norte. Došlo tam k útokom strelnou zbraňou na verejné budovy a k podpaľačským útokom na autobusy a čerpacie stanice. Predpokladá sa, že útoky boli vyvolané nevyhovujúcimi podmienkami vo väzniciach, v ktorých sú zadržiavaní členovia gangov. Brazílsky minister spravodlivosti Flávio Dino v stredu nariadil vytvorenie novej pracovnej skupiny na posilnenie bezpečnosti vo väzenskom systéme.

Honduras: Prezidentka Xiomara Castrová poverila ministerstvo zahraničných vecí k nadväzovaniu oficiálnych diplomatických vzťahov s Čínou. Týmto aktom hrozí, že Taiwan stratí jedného zo svojich formálnych spojencov. Čína totiž zakazuje svojim partnerom udržiavať vzťahy s ostrovom, ktorý považuje za súčasť svojho územia. Toto rozhodnutie bolo podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Reinu spôsobené najmä vysokým zadlžením sa voči Taiwanu. Taipei reagoval vyhlásením, v ktorom varoval Honduras, aby sa nenechal zlákať na pomoc Číny, ktorú pripodobnil k „jedu“.

 

[Postsovětský prostor]

Rusko/USA: Americké bezpilotné lietadlo spadlo do Čierneho mora v dôsledku stretu s dvoma ruskými stíhačkami. Podľa americkej armády dve ruské stíhačky typu Su-27 leteli pred americkým dronom typu MQ-9 Reaper a začali naňho zámerne vypúšťať veľký objem paliva, ktoré ho poškodilo natoľko, že zletel do mora. O incidente informovala americká armáda v utorok. Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov označil prelety amerických dronov nad územím Čierneho mora za provokáciu.

Uzbekistan: Uzbecký parlament určil dátum referenda o zmene ústavy na 30. apríl. Zmeny umožnia súčasnému prezidentovi Šavkatovi Mirzijojevovi nulifikovať svoje predošlé roky v úrade, vďaka čomu bude môcť vládnuť až do roku 2040. Hlasovať sa bude aj o predĺžení prezidentského mandátu z piatich na sedem rokov. Kvôli navrhovaným ústavným zmenám došlo minulý rok k násilným protestom na území autonómnej uzbeckej republiky Karakalpakstan, ktorej malo byť odobrané právo vyhlásiť referendum o nezávislosti.

 

[Subsaharská Afrika]

Niger: Anthony Blinken sa stal prvým ministrom zahraničných vecí USA, ktorý navštívil Niger. V rámci návštevy sa stretol s prezidentom krajiny Bazoumom a ministrom zahraničných vecí Massaoudoum. Spoločne diskutovali ohľadom rozvojovej, obrannej a diplomatickej spolupráce. Niamey je aktuálne významným partnerom Spojených štátov a európskych spojencov v boji proti džihádizmu. Partnerstvo je významné aj kvôli nedávnym štátnym prevratom v Mali a Burkine Faso a rastúcemu vplyvu ruskej paramilitárnej skupiny Wagner.

Senegal: V hlavnom meste Dakar počas uplynulého týždňa protestovalo viac ako 5-tisíc podporovateľov opozičného lídra Ousmana Sonka. Ten je obvinený z ohovárania ministra turizmu, čo však spoločne so svojimi stúpencami odmieta. Demonštrácie sú priamym následkom rastúceho napätia pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Sonkov rival, prezident Senegalu Macky Sall, aktuálne zvažuje uchádzanie sa o tretie funkčné obdobie, čo však opozícia považuje za protiústavné.

 

[Západní Pacifik]

Japonsko/Južná Kórea: Minulý štvrtok juhokórejský prezident Jun Sok-jol vycestoval do Tokia na historické stretnutie s japonským premiérom Fumiom Kišidom. Prvý vrcholový summit medzi Soulom a Tokiom od roku 2011 sa udial pre urgentnú bezpečnostnú situáciu v regióne po rokoch nezhôd súvisiacich s vojnovými krivdami spáchanými počas japonskej okupácii v prvej polovici dvadsiateho storočia. Jun Sok-jol oznámil, že jeho krajina plnohodnotne implementuje pakt o zdieľaní spravodajských informácií a jeho náprotivok prisľúbil zrušenie reštrikcií na vývoz surovín do polovodičov kľúčových na výrobu čipov.

Severná Kórea: Pchjongjang uskutočnil test interkontinentálnej balistickej rakety Hwasong-17, prvý tento rok a len druhý od ukončenia testovania ICBM v roku 2017. Odpálenie strely sa udialo len pár hodín pred summitom medzi Soulom a Tokiom. Severokórejský režim chcel, podľa svojich vlastných slov, „zasiať strach u nepriateľov“ v reakcii na 11-dňové vojenské cvičenie Freedom Shield 23 juhokórejského a amerického námorníctva – najväčšie od roku 2017. Pchjongjang zároveň informoval, že sa v piatok po skúške ICBM zhruba 800-tisíc obyvateľov dobrovoľne rozhodlo narukovať do armády na boj proti Spojeným štátom.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Výzkumný tým Project Zero firmy Google vydal zprávu o nalezení osmnácti zranitelností nultého dne (tedy dosud všeobecně neznámých) v čipových sadách Exynos od firmy Samsung používaných mimo jiné v telefonních zařízeních. Hrozba spočívá v možnostech útočníka spustit na zařízení vzdálený kód bez jakékoliv interakce s uživatelem. K útoku navíc postačuje pouze znalost uživatelova telefonního čísla. Seznam dotčených čipových sad uvádí Samsung na svých stránkách. Do vydání bezpečnostní aktualizace je uživatelům doporučováno vypnout wi-fi volání a VoLTE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *