Přehled světového dění z uplynulého týdne (45/2022)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Egypt: V Šarm aš-Šajchu probíhá od pondělí klimatická konference OSN COP27. Americký prezident Joe Biden se na ní omluvil za to, že Spojené státy dříve vystoupily z Pařížské dohody. Dále se také zasazoval o propuštění egyptského aktivisty za lidská práva Alá Abdal Fattáha, který ve vězení od začátku summitu drží hladovku. Káhirský režim byl během setkání několikrát obviněn lidskoprávními organizacemi, že omezuje aktivity lidskoprávních a environmentálních aktivistů jejich hromadným zatýkáním a sledováním.

Izrael/OSN: Čtvrtý výbor Valného shromáždění OSN v pátek poprvé v historii požádal Mezinárodní soudní dvůr, aby vydal stanovisko k izraelským osadám na Západním břehu. Výbor žádá především o postoj k postupu Izraele od roku 1967 v otázkách demografických změn na okupovaných územích, statutu Jeruzaléma a přijímání diskriminujících zákonů. Proti vydání žádosti o stanovisko bylo ve výboru pouze 17 států, včetně Izraele, Spojených států amerických a České republiky.

 

[Euroatlantický prostor]

Francúzsko: Prezident Emmanuel Macron predstavil novú vojenskú stratégiu krajiny určujúcu obranu krajiny do roku 2030. Keďže Francúzsko je jedinou jadrovou veľmocou v Európskej únii, za kľúčový Macron považuje moderný koncept jadrového odstrašenia. Prezident naďalej zdôrazňuje centrálnu úlohu Francúzska v otázke Európskej strategickej autonómie. Zároveň vyzdvihuje dôležitosť zachovania pevnej väzby na Severoatlantickú alianciu. Francúzsko tiež zostáva prítomné na africkom kontinente, s regionálnymi partnermi však bude rokovať o novej povahe misií.

Slovensko/Poľsko: Medzi krajinami bola spustená komerčná prevádzka nového prepojovacieho plynovodu. Plynovod spája Slovensko s terminálom na skvapalnený plyn Świnoujście na severe Poľska a zaisťuje tak prepravu plynu z Baltského mora až po Čierne more. Výstavba plynovodu je súčasťou diverzifikácie dodávok energetických surovín na Slovensko a umožňuje Slovensku udržať si status európskej plynovej križovatky. Oficiálne ho otvorili premiéri Slovenska a Poľska koncom augusta tohto roka.

 

[Jižní Asie]

Indie: Dillí u příležitosti 30leté spolupráce s organizací ASEAN prohloubilo vzájemné vztahy na úroveň komplexního strategického partnerství. Zároveň má dojít ke zintenzivnění spolupráce na poli kyberbezpečnosti, boje proti terorismu a mezinárodnímu zločinu a také v oblastech vesmírného výzkumu a námořní bezpečnosti. V  listopadu se mají sejít ministři obrany všech členů ASEANu a spolu s indickým protějškem hodlají diskutovat o bezpečnostních otázkách. Začátkem příštího roku se také v  Indickém oceánu uskuteční společné cvičení.

Pákistán: Bývalý premiér Imran Chán ve čtvrtek vyhlásil pokračování pochodu svých podporovatelů z Wazirabadu do Islámábádu. Sám zůstává ve své rezidenci v Láhauru, kde se zotavuje ze střelného zranění nohy. To utrpěl při pokusu o atentát 3. listopadu, přičemž Chán tvrdí, že se jednalo již o druhé spiknutí s cílem jej zlikvidovat. Z činu viní premiéra Šáhbáze Šarífa, ministra vnitra Ránu Sanáulláha a generála Fajsala Nasíra. Všichni tři jakékoli spojení s atentátem odmítají a volají po vyšetření útoku. Premiér za tímto účelem také nechal zřídit vyšetřovací komisi v gesci nejvyššího soudu.

 

[Latinská Amerika]

Haiti: Pokračující násilí v rámci bezpečnostní a humanitární krize zavinilo smrt již osmého novináře během tohoto roku. Fritz Dorilas byl zastřelen poblíž svého bydliště v Tabarre. Méně než týden před ním zemřel během protestu žurnalista Romelson Vilsaint. Příčinou nepokojů je politické vakuum, které zanechal loňský atentát na prezidenta Jovenela Moiseho. Zuřící válka gangů si během první půlky roku v hlavním městě vyžádala více než 930 obětí.

Peru: Domorodé obyvatelstvo propustilo přibližně sto zajatých turistů, pasažérů říční lodi pochazejících z Francie, Německa a Španělska. Žádný ze zajatců nebyl zraněn. Peruánci chtěli tímto způsobem urgovat vládu ke konání v otázce úniků ropy do místní řeky. Vůdce domorodců dříve požadoval po prezidentu Pedro Castillovi, aby v oblasti vyhlásil nouzový stav. Nyní tvrdí, že dokud nedojde ke změně, budou v podobném jednání pokračovat.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federace/Írán: Tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev se sešel v Teheránu s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím a tajemníkem íránské bezpečnostní rady Alim Šamcháním. Série schůzek se týkala především války na Ukrajině, bezpečnostní spolupráce a opatření proti „západnímu vměšování“ do vnitřních záležitostí. Jednání probíhala v kontextu západní izolace, kdy se obě země pokouší posílit vzájemné bilaterální vztahy.

Ruská federace/Ukrajina: Ruské ozbrojené síly se stáhly ze západního břehu Dněpru. Moskva se tak vzdala strategického města Chersonu severně od anektovaného Krymu, což bylo jediné regionální centrum, které se Rusům od 24. února podařilo dobýt. Stažení, navržené vrchním velitelem ruských jednotek na Ukrajině generálem Sergejem Surovikinem, je považováno za krok, který může Ruské federaci zajistit vojenské výhody, ale zároveň je vnímán jako politická porážka.

 

[Subsaharská Afrika]

Demokratická republika Kongo: Keňské jednotky dorazily do konžského města Goma v regionu Severní Kivu, kde jsou nasazeny v rámci regionální peacekeepingové mise. Úkolem přibližně 900 vojáků bude chránit obyvatele před útoky ozbrojené skupiny M23, která v nedávné době získala kontrolu nad dalšími částmi území. Keňský parlament misi schválil ve čtvrtek a na první půlrok jejího působení bude mít k dispozici 37 milionů dolarů. Spolu s Keňou vyšlou do regionu své jednotky i další zástupci Východoafrického společenství – Burundi, Jižní Súdán a Uganda.

Somálsko: Militantní skupina aš-Šabáb provedla útok na vojenskou základnu Qayib, která se nachází v regionu Galgaduud. K útoku došlo v kontextu úspěchů somálské armády v rámci posledních tří měsíců, kdy se jí podařilo získat zpět některá svá území, která byla pod kontrolou aš-Šabáb. Tyto úspěchy vyvrcholily v minulém týdnu ziskem základny Qayib. Při útoku na základnu došlo napřed ke dvěma sebevražedným bombovým útokům, po kterých následoval přímý útok z několika stran. Dle údajů somálské armády zemřelo 20 bojovníků aš-Šabáb a deset příslušníků armády.

 

[Západní Pacifik]

Kambodža/USA: Vztahy mezi Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a Spojenými státy americkými byly formálně pozvednuty na úroveň komplexního strategického partnerství. Tato dohoda znamená mezník ve vztazích mezi oběma stranami, jelikož umožní užší spolupráci na poli různých odvětví, včetně energetického výzkumu či problematiky změny klimatu. Prohlásili tak americký prezident Joe Biden a singapurský premiér Lee Hsien Loong po společné schůzce během probíhajícího summitu ASEANu v Phnompenhu.

Myanmar: Vládnoucí vojenská junta musí bezodkladně nasměrovat zemi zpět k demokracii. Prohlásil tak António Guterres, generální tajemník Organizace spojených národů, ve svém prohlášení během summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Zároveň označil současnou situaci v zemi za hrozbu pro mír v regionu. Nestabilita v Myanmaru si podle expertních úsudků prozatím vyžádala více než 2 400 lidských životů a více než milion obyvatel muselo od vojenského převratu v únoru roku 2021 ze státu uprchnout.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Australská soukromá zdravotní pojišťovna Medibank uvedla, že na dark webu došlo ke zveřejnění části odcizených osobních a zdravotních dat poté, co za ně společnost odmítla zaplatit výkupné. Mezi zveřejněnými daty byl i úmyslně vytvořený seznam tzv. „zlých“ pacientů, kteří se mimo jiné v minulosti léčili s duševními problémy, závislostí na alkoholu či narkotikách, byli HIV pozitivní nebo podstoupili interrupci. Data byla zveřejněna na webové stránce napojené na hackerskou skupinu REvil, pocházející z Ruska, která po několika měsících neaktivity pravděpodobně obnovila svou činnost letos v dubnu. Medibank zároveň upozorňuje své klienty, aby se měli na pozoru před již probíhajícími podvody a pokusy o vydírání, které ukradená data využívají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *