Přehled světového dění z uplynulého týdne (26/2023)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Izrael/Libye: Setkání ministrů zahraničí obou zemí, které proběhlo minulý týden v Římě, vyvolalo protesty napříč Libyí. Jednání bylo tajné, později však izraelský ministr zahraničí Eli Cohen informaci o něm zveřejnil. V důsledku toho došlo k odvolání libyjské ministryně zahraničí Najal al-Mangoush a bylo zahájeno její vyšetřování. Abdal Hamíd Dbaíbá,  mezinárodně uznaný premiér Libye, byl údajně s jednáním obeznámen. To může narušit jeho i tak složitou politickou pozici. Libyjská veřejnost stojí na straně Palestinské autonomie.

Sýrie: V pondělí propukly násilné střety mezi bojovníky arabských kmenů a příslušníky Syrských demokratických sil (SDF) v guvernorátu Dajr az-Zaur. Údaje o počtech obětí se liší. Hovoří se o úmrtí až tří bojovníků SDF a deseti kmenových příslušníků a několika civilních obětech. Boje mezi bývalými spojenci se rozhořely poté, co SDF zadržela představitele vojenské rady Dajr az-Zaur. Ta má zastoupení zejména v řadách lokálních arabských kmenů. Eskalace je považována za odraz etnických tenzí mezi Kurdy a Araby v oblasti.

 

[Euroatlantický prostor]

Nemecko: Prokuratúra obvinila 98-ročného občana zo spoluúčasti na masovom vraždení v nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen. Muž sa mal ako dozorca medzi rokmi 1943 až 1945 podieľať na vraždách 3300 ľudí. Sériu obvinení proti preživším príslušníkom SS odštartovalo v roku 2011 odsúdenie bývalého nacistického dozorcu Johna Demjanjuka. Vzhľadom na vysoký vek a zdravotný stav obvinených však museli byť viaceré procesy zrušené, prípadne kvôli smrti na výkon trestu nestihli nastúpiť.

Veľká Británia: Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť varuje pred podvodmi a krádežami údajov skrze chatboty. Agentúra zdôrazňuje, aby spoločnosti pri využívaní nástrojov umelej inteligencie dbali na bezpečnosť. Výskumníkom sa totiž viackrát podarilo narušiť chatboty zadávaním príkazov na obchádzanie ich vlastných pravidiel. V sérii blogov agentúra upozorňuje na problémy veľkých jazykových modelov, ktoré využívajú aj chatboty. Medzi najzávažnejšie patrí tzv. „injection attacks“, kedy sú zadania formulované tak, aby prinútili jazykový model správať sa odlišne.

 

[Jižní Asie]

Jižní Asie: Podle studie Institutu energetických politik Chicagské univerzity (EPIC) zkracuje znečištění vzduchu o pět let naději na dožití obyvatel Bangladéše, Indie, Nepálu a Pákistánu. Z regionu pochází také více než polovina lidí, kteří kvůli tomu, co dýchají, ročně zemřou. Od začátku 21. století se zde kvalita vzduchu kvůli rychlé industrializaci zhoršila o polovinu. Indie je zodpovědná za 59 procent světového znečištění vzduchu v poslední dekádě a Bangladéš má nejznečištěnější vzduch na světě. Zdejším obyvatelům tato situace zkracuje život o 6,8 let a je druhou nejčastější příčinou smrti.

Pákistán: Bývalý premiér Imrán Chán, obviněný z vyzrazení utajených informací, zůstane ve vazbě až do 13. září. Politik byl začátkem srpna odsouzen ke třem letům vězení za neoprávněné nakládání s dary, avšak nejvyšší soud v úterý rozsudek pozastavil. Přestože měl být propuštěn na kauci, zůstal za mřížemi kvůli zveřejnění důvěrného telegramu zaslaného pákistánským velvyslancem ve Washingtonu. Jeho obsah měl dokazovat, že Chánovo odstavení od moci bylo zorganizováno za pomoci USA.

 

[Postsovětský prostor]

Arménie/Ázerbájdžán: Arajik Harutjunjan, který vykonává funkci prezidenta neuznané republiky Náhorní Karabach, v pátek 1. září rezignoval. Harutjunjan rovněž propustil premiéra, po čemž následovala rezignace premiérova poradce. Radikální krok má podle Harutjunjana sloužit k obnovení důvěry karabašské veřejnosti v autority a má být zároveň prvním krokem k ustanovení nové, flexibilnější exekutivy. Ta je podle Harutjunjana nutná k vyřešení humanitární krize v Karabachu, způsobené ázerbájdžánskou blokádou Lačinského koridoru. Svou roli sehrál i tlak kritika vlády, rusko-arménského miliardáře Rubena Vardanjana.

Ukrajina: Koordinátor strategické komunikace Bílého domu John Kirby ohlásil strategické zisky ukrajinských ozbrojených sil na jihovýchodě země. V oblasti podle něj prolomily první linii obrany tzv. „Surovikinovy linie“. Kirby tak jde proti protichůdným vyjádřením anonymních amerických činitelů s tím, že takováto vyjádření snaze Ukrajinců opravdu nepomáhají. V posledních měsících bylo v médiích ze strany západních, často anonymních činitelů, slyšet spíše kritiku ukrajinské protiofenzivy, která podle nich postupuje příliš pomalu a začátkem srpna ještě neprolomila první linii ruské obrany.

 

[Subsaharská Afrika]

Gabon: Ozbrojené sily v krajine vykonali vojenský prevrat, počas ktorého zadržali prezidenta Aliho Bonga. K vzbure došlo po jeho víťazstve v pravdepodobne sfalšovaných prezidentských voľbách. Po umiestnení prezidenta Bonga do domáceho väzenia vojenskí dôstojníci vymenovali nového lídra krajiny. Stal sa ním generál Brice Oligui Nguema, bývalý veliteľ prezidentskej stráže. Prevzatie moci armádou odsúdili viaceré krajiny a medzinárodné organizácie, vrátane OSN, Africkej únie či Francúzska. Od roku 2020 je to už ôsmy štátny prevrat v západnej a strednej Afrike.

Mali: Rusko vetovalo návrh Bezpečnostnej rady OSN na rozšírenie sankcií voči Mali, ktoré je momentálne pod kontrolou vojenskej junty. Západné mocnosti obviňujú Moskvu z odvetných opatrení proti expertom OSN. Tí usvedčili bojovníkov ruskej paramilitárnej skupiny Wagner z vážneho porušovania ľudských práv v Mali. Po prevratoch v rokoch 2020 a 2021 sa krajina prudko priklonila k Rusku, čo sa odrazilo aj na hlasovaní v OSN, kde Mali odmietlo odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu.

 

[Západní Pacifik]

Severní Korea/Jižní Korea/USA: Pchongjang ve středu večer odpálil dvě balistické střely krátkého doletu. Podle severokorejských státních médií se jednalo o taktické cvičení simulující jaderné útoky na strategické cíle v Jižní Koreji. K odpalu střel došlo jen několik hodin po zahájení vojenského cvičení Washingtonu a Soulu zahrnujícího také nasazení strategických bombardérů B1-B, před jejichž rozmístěním v regionu Pchongjang varoval. Soul následně uvedl, že střely dopadly do Japonského moře a nezpůsobily žádné škody.

Singapur: První prezidentské volby s více než jedním kandidátem po dvanácti letech ovládl bývalý člen vládnoucí Lidové akční strany (PAP) Tharman Shanmugaratnam. Zvítězil se ziskem 70,4 % hlasů a na prezidenském postu tak nahradí Halimah Yacobovou. V kontextu politických skandálů mezi představiteli vlády z poslední doby bylo na volby nahlíženo jako na test podpory PAP mezi občany. Drtivé vítězství Shanmugaratnama coby kandidáta blízkého establishmentu tak poukazuje na stále silnou důvěru Singapurců v jejich politické elity.  

 

[Kyberbezpečnost]

Polská opoziční strana Občanská platforma zveřejnila minulý týden dvě předvolební videa, ve kterých využila syntetizované hlasy politiků konkurenční vládnoucí strany Právo a spravedlnost. V prvním videu byl pomocí umělé inteligence napodoben hlas premiéra Morawieckiho, ve druhém političky Semeniuk-Patkowske. V obou případech věrohodně znějící hlasy čtou uniklé kompromitující emailové zprávy, jejichž autenticita však nebyla dosud potvrzena. Občanská platforma teprve v reakci na tvrdou kritiku doplnila příspěvky o informaci, že jsou hlasy uměle generované.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *