Přehled světového dění z uplynulého týdne (41/2023)

[Audioverze]

 

[Blízký východ a severní Afrika]

Jemen: Po sérii útoků na lodě proplouvající Rudým mořem posílil Izrael a jeho spojenci přítomnost v oblasti. Hútijští rebelové zároveň tento týden vyslovili varování před jakýmkoliv nepřátelským krokem. Námořní útoky, které přicházejí téměř denně, jsou formou nátlaku jemenských povstalců na Izrael v kontextu probíhající války s organizací Hamás. Dvě námořní přepravní společnosti již oznámily dočasné přerušení plavby v problematické úžině Bab-al-Mandab. Ta je klíčovým dopravním uzlem.

Izrael/Palestinská autonomie/USA: Vojenští představitelé izraelské armády oznámili, že byli omylem zastřeleni tři rukojmí. K chybě došlo na základě mylné identifikace osob v průběhu bojů v oblasti Shuja’iyya. Jednalo se o tři mladé muže. Jedním ze záměrů vojenské operace je navrácení všech rukojmí. V současnosti probíhají diskuse o budoucím vývoji konfliktu mezi představiteli Izraele a Spojených států amerických. Dle zveřejněných informací se očekává jeho několikaměsíční prodloužení.

 

[Euroatlantický prostor]

Nemecko: Nemecké vyšetrovanie viedlo k zatknutiu štyroch mužov podozrivých z plánovania útokov na židovské inštitúcie v Európe. Traja zatknutí v Berlíne a jeden v Rotterdame sú obvinení z prípravy útoku a skladovania zbraní. Jednotlivci sú považovaní za dlhodobých členov teroristickej organizácie Hamas. Predpokladá sa, že boli v kontakte s agentmi Hamasu v Libanone a dostali rozkazy priniesť zbrane z utajeného skladu do Berlína. V nezávislom vyšetrovaní boli zatknuté ďalšie tri osoby podozrivé z rovnakého úmyslu aj v Dánsku.

USA: Bývalý vysoko postavený agent FBI, Charles McGonigal, bol odsúdený na viac ako 4 roky väzenia za sprisahanie za účelom prania špinavých peňazí. McGonigal zastával pozíciu špeciálneho agenta oddelenia kontrarozviedky FBI v New Yorku. Patrí tak medzi najvyššie postavených predstaviteľov FBI, ktorí boli kedy odsúdení za zločin. Rozsudok súvisí s jeho pomocou sankcionovanému ruskému oligarchovi Olegovi Deripaškovi proti jeho obchodnému rivalovi. V inom konaní sa McGonigal priznal tiež k zatajovaniu platieb predstaviteľovi albánskej rozviedky.

 

[Jižní Asie]

Indie: Nejvyšší soud v pondělí potvrdil rozhodnutí vlády o zrušení autonomního statusu regionu Džammú a Kašmíru. Kontroverzní rozhodnutí bylo přijato v roce 2019 vládnoucí stranou BJP. Podle premiéra Módího se jedná o znamení pokroku a jednoty. Kašmírští obyvatelé krok kritizují a obávají se ztráty identity vlivem většinového hinduistického státu a výsad souvisejících s pracovními místy a půdou. Pákistán, který má pod kontrolou západní část Kašmíru, rozhodnutí označil jako nelegální.

Pákistán: Nejméně 23 vojáků bylo zabito a dalších 34 zraněno při úterním útoku na vojenskou základnu v Chajbar Paštúnchwá. K zodpovědnosti se přihlásila skupina Tehríke Džihád Pákistán (TJP), jejímž cílem je boj proti centrální moci a ozbrojeným složkám. Děje se tak dva měsíce před plánovanými parlamentními volbami. Ministerstvo zahraničí předvolalo kábulského vyslance s požadavkem, aby Tálibán útok vyšetřil a přijal opatření proti pachatelům. S tím Kábul souhlasí, jestliže mu Islámábád poskytne potřebnou podporu.

 

[Postsovětský prostor]

Ukrajina/Moldavsko: Európski lídri potvrdili začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom na zasadnutí Európskej rady. Obe krajiny podľa nich splnili podmienky, ktoré im Európska komisia vytýčila spolu s udelením kandidátskeho statusu. Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý viackrát avizoval, že vstup Ukrajiny do únie nepodporí, sa nakoniec zdržal hlasovania. Gruzínsko začne s prístupovými rokovaniami po splnení zostávajúcich deviatich požiadaviek, ktoré súvisia primárne s takzvanou deoligarchizáciou krajiny.

Ruská Federácia: Ruský prezident Vladimir Putin po minulotýždňovom ohlásení opätovnej kandidatúry na prezidentský úrad vystúpil na štvorhodinovej tlačovej konferencii. Putin sa každoročného vysielania programu, kde sa ho ľudia z celého Ruska pýtajú otázky, zúčastnil prvýkrát od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. Prezident uviedol, že mier na Ukrajine nastane až po naplnení ruských vojenských cieľov, avšak ubezpečil divákov, že ďalšia vlna mobilizácie nebude potrebná.

 

[Subsaharská Afrika]

DRK: Konžský opoziční kandidát Moise Katumbi kvůli násilným střetům pozastavuje prezidentskou kampaň. K nim mělo dojít při jeho návštěvě pobřežního města Moanda. Podle Katumbiho začaly policejní složky střílet do lidí ostrými náboji za účelem vyvolání nepokojů. Podle provinční vlády konflikt rozpoutala Katumbiho ochranka, když chtěla zklidnit rozbouřený dav varovnými výstřely. Předvolební období v zemi provází sporná registrace voličů a problémy s distribucí volebních materiálů. Prezidentské volby čekají zemi, postiženou bezpečnostní a ekonomickou krizí, 20. prosince.

Mali: OSN po 10 letech stahuje své peacekeepingové jednotky ze země. Těch v Mali působilo více než 15 tisíc. Smrt více než 300 spolupracovníků OSN z ní činila nejnebezpečnější peacekeepingovou misi na světě. V důsledku občanské války byly zabity tisíce lidí a statisíce vnitřně vysídleny. OSN zde mělo za úkol potlačit islamistické extremisty. Z neúspěšné mise se nyní stahuje na žádost tamní junty. V souvislosti s tím je vhodné připomenout sílící vliv Ruska a paramilitární Wagnerovy skupiny v Mali. Užší spolupráci s nimi navázala země namísto Francie po převratech v letech 2020 a 2021.

 

[Západní Pacifik]

Čínská lidová republika: Peking již potřetí odstartoval svou opětovněpoužitelnou vesmírnou loď. Zařízení je robotické, bez posádky a připojené k raketě Long March 2F, jež obvykle slouží k transportu čínských astronautů do vesmíru. Celá událost je pro nedostatek zveřejněných detailů zahalena tajemstvím. Státní média pouze uvedla, že loď zůstane na orbitu „po nějakou dobu“, během které poskytne technickou pomoc pro mírové fungování vesmíru. Zároveň bude uskutečněno několik kosmických experimentů.

Malajsie: Premiér a ministr financí Anwar bin Ibrahim oznámil personální změny v kabinetu a vznik nových postů. K nejvýznamnější obměně dojde v oblastech zdravotnictví, financí a zahraniční politiky. Představitelé vlády tak reagují na průzkum veřejného mínění z minulého měsíce, ve kterém většina obyvatel uvedla ekonomickou situaci jako největší problém země. Řešením má být jmenování druhého ministra financí, kterým se stane Datuk Seri Amir Hamzah Azizan, a vznik ministerstva energetiky a veřejných služeb.

 

[Kyberbezpečnost]

Americké agentury FBI, CISA a NSA zveřejnily zprávu o tom, že ruští aktéři napojení na ruskou Službu vnější rozvědky využívají chybu v produktu TeamCity od společnosti JetBrains k útokům v masivním měřítku. Přestože je zranitelnost známá již od září a firma vydala bezpečnostní záplatu, rozsah zneužívání přiměl agentury ke snaze k problému přitáhnout pozornost veřejnosti. Mimo to však byly zveřejněny i nové způsoby, jakými ruští útočníci zranitelnost zneužívají, aby mohly firmy své servery lépe zabezpečit. První útoky se přitom začaly objevovat již v září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *