Přehled světového dění z uplynulého týdne (32/2021)

[Blízký východ a severní Afrika]

Izrael/Libanon: Během minulého týdne došlo k třídennímu vzájemnému ostřelování mezi izraelskou armádou a libanonským hnutím Hizballáh. Eskalaci napětí započalo středeční vypálení raket z libanonského území směrem na Izrael, které vyvolalo odvetné dělostřelecké a letecké údery ze strany Izraelských obranných sil. Nebyly hlášeny žádné oběti na životech, obě strany uvedly, že si nepřejí situaci eskalovat do plné války. Rostoucí napětí přichází v době, kdy Írán, patron Hizballáhu, byl americkou armádou a skupinou G7 obviněn z dronového útoku na izraelský tanker v Ománském zálivu z minulého týdne.

Írán: Ultrakonzervativec Ebráhím Raísí byl ve čtvrtek inaugurován do prezidentského úřadu. V pořadí osmý prezident Islámské republiky složil slib při slavnostním ceremoniálu v íránském parlamentu. Obřadné akce se zúčastnilo více než 100 úředníků z 82 zemí. Raísí v následném projevu označil za jednu z jeho priorit podporu jakéhokoliv diplomatického plánu na zrušení západních sankcí. Kritici varují, že s nástupem Raísího do funkce prezidenta nyní konzervativci ovládají všechny složky vlády Islámské republiky a jsou připraveni prosazovat tvrdší linii domácí a zahraniční politiky.

 

[Euroatlantický prostor]

USA/Poľsko: Americký prezident Joe Biden vybral Marka Brzezinskeho do pozície veľvyslanca USA v Poľsku, kľúčovom členskom štáte Severoatlantickej aliancie a americkom spojencovi na hraniciach s Ruskou federáciou. Politik s poľskými koreňmi ovládajúci poľštinu má byť súčasťou Bidenovej snahy posilniť vzťahy s európskymi spojencami za účelom potláčania rozpínavých tendencií zo strany Ruska a Číny. Brzezinsky pôsobil v zahraničnej politike už vo vláde Billa Clintona.

USA/Taiwan: Vláda USA schválila ďalšiu dodávku zbraní Taiwanu. Ide o samohybné húfnice a GPS navádzané systémy pre delostreleckú muníciu. Je to prvá takáto dodávka schválená Bidenovou administratívou. Taiwanská vláda tento krok privítala. Čína, ktorá považuje Taiwan stále za svoju provinciu, túto transakciu tvrdo odsúdila. Kontrakt má očakávanú cenu 750 miliónov dolárov a okrem samotných samohybných húfnic Palladin a navádzanej munície obsahuje aj kompletné zázemie pre ich prevádzku a údržbu.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Tálibán spáchal atentát na ministra obrany. Politik z úterního útoku, který nepřežilo 8 lidí a dalších 20 bylo zraněno, vyváznul bez újmy na zdraví. Byl i s rodinou zavčasu evakuován domu pro hosty, u něhož pět útočníků odpálilo bombu a poté jej napadlo se zbraněmi. Po pětihodinové přestřelce byli zlikvidováni bezpečnostními složkami. Podle mluvčího povstalců jde o odvetu za kampaň vládních vojáků, která si v několika provinciích vyžádala civilní oběti. Podobné operace proti představitelům vlády chce Tálibán opakovat.

India: Za účelom posilňovania vzťahov so spriatelenými krajinami vyšle indické námorníctvo do Juhočínskeho mora niekoľko vojnových lodí. Medzi nimi aj torpédoborce či raketové fregaty. Cieľom je zaistenie poriadku v oblasti posilnením operačných schopností a solidarity s blízkymi krajinami, ako sú Spojené štáty americké, pre ktoré je oblasť Juhočínskeho mora kritická vo vzťahu ku Číne. S nimi posilňuje India vzťah po stretoch s Čínou na severných hraniciach v oblasti Ladák. Ďalšia spolupráca bude zahŕňať i cvičenia pre podporu synergie a koordinácie.

 

[Latinská Amerika]

Haiti: Policie zadržela více než 40 podezřelých z vraždy prezidenta Jovenela Moïseho. Mnoho občanů se však obává, že kvůli rozpadajícímu se haitskému soudnímu systému by atentát mohl zůstat nepotrestán. Soudní proces taktéž doprovázejí výhružky smrtí a obvinění z manipulace s důkazy. Haitské úřady byly nuceny zajistit ozbrojenou stráž pro členy soudu, kteří budou dohlížet na vyšetřování atentátu, jelikož mnozí kvůli vzniklé situace nemohou opustit své domovy.

Mexiko: Vláda ve středu u amerického federálního soudu zažalovala výrobce a distributory zbraní z USA za jejich nezákonné obchodní praktiky, které přispívají k pašování zbraní. Jedná se zejména o společnosti Smith & Wesson, Barrett Firearms, Colt’s Manufacturing Company, Glock Inc, Sturm a Ruger & Co. Mexická vláda tento krok odůvodňuje tím, že tyto dodávky nelegálních zbraní mexickým drogovým kartelům mají za následek tisíce mrtvých. Cílem procesu je, aby se dotyčné společnosti omluvily a nahradily škody způsobené jejich nedbalými praktikami.

 

[Postsovětský prostor]

Rusko/Čína: Rusko se chystá připojit k Číně při vojenském cvičení na společné taktické výcvikové základně Qingtongxia v autonomní oblasti Ningxia Hui v severozápadní Číně od 9. do 13. srpna. Účelem cvičení je upevnit komplexní strategické partnerství pro koordinaci nové éry mezi Čínou a Ruskem. Půjde o integrovanou společnou operaci země-vzduch a jejím hlavním cílem budou síly ohrožující regionální bezpečnost; jmenovitě „tři síly“ – síly terorismu, extremismu a separatismu. Akce je odpovědí na rychlé stažehování amerických vojáků z Afghánistánu, kde se zmiňované “tři síly” mají začít objevovat ve větším měřítku. Rusko s Čínou uvádí, že je jejich povinnost tamní situaci řešit.

Rusko: Pozorovatelé OBSE se nezúčastní ruských voleb do Státní dumy, protože přijímající strana odmítla schválit počet pozorovatelů navržený organizací. Moskva uvedla, že její kroky byly způsobeny složitou epidemiologickou situací, avšak Evropané s touto reakcí nejsou spokojeni. Ústřední volební komise byla překvapena požadavkem na 500 pozorovatelů, jelikož v každé jiné zemi byl tento počet nižší než 50. Ruští zákonodárci jsou přesvědčeni, že nižší počet pozorovatelů neovlivní legitimitu voleb, zatímco experti si myslí, že OBSE mohla být ovlivněna obecným zhoršováním vztahů Ruska s mezinárodními organizacemi.

 

[Subsaharská Afrika]

Burkina Faso: Ozbrojená skupina zabila nejméně 30 lidí při sérii útoků na vesnice blízko města Markoye na severu země. Dle prohlášení Ministerstva obrany zaútočili ozbrojenci i na bezpečnostní složky, které následně získaly oblast pod svou kontrolu. Mezi oběťmi je 11 civilistů, 15 vojáků a 4 příslušníci provládní milice. Bylo zabito rovněž více než 10 útočníků. Doposud není jasné, kdo je za útok zodpovědný. Od roku 2015 čelí Burkina Faso rostoucímu počtu smrtících útoků od ozbrojených skupin napojených na islamistické organizace Al-kájdu a Islámský stát.

Nigérie: Lidsko-právní organizace Amnesty International (AI) uvedla, že zdokumentovala použití excesivní síly, včetně mučení, a zabití nejméně 115 lidí nigerijskými vládními jednotkami během „represivní kampaně“, která probíhala v tomto roce proti agitátorům podporujících separatismus v jihovýchodní části země. V tamních státech se rozšířilo násilí, při němž bylo zabito nejméně 127 policistů a příslušníků bezpečnostních složek a zároveň se terčem útoků staly policejní stanice a volební komise. Dle AI jsou mezi oběťmi vládních jednotek také civilisté.

 

[Západní Pacifik]

Mjamarsko: Generál Min Aun Hlain, doterajší predseda Rady pre správu štátu, sa 1. augusta vyhlásil za nového predsedu vlády. Vláda formálne nahrádza vojenskú juntu, ktorá cez Radu ovládala krajinu od februárového prevratu. De facto sa však kontrola vlády nad krajinou nijako nemení. Min Aun Hlain v novej funkcii vyhlásil, že cieľom armády je pripraviť Mjanmarsko na demokratické voľby, ktoré sa však majú konať až v auguste 2023. Odloženie plánovaných volieb sa stretlo s kritikou zo strany OSN aj USA.

Kambodža/KĽDR/USA: USA v piatok v prístave Sihanoukville zhabali tanker M/T Courageous, využívaný na obchádzanie medzinárodného embarga na dodávky ropy do KĽDR. Tanker patrí singapurskému občanovi, ktorý je zatiaľ na slobode, a bol zadržaný po rozsudku newyorského federálneho sudcu v Kambodži. Podľa satelitných snímok M/T Courageous v roku 2019 poskytla severokórejskej lodi Saebyol ropné látky za viac než 1,5 milióna USD.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Singapurská softwarová společnost Group-IB tento týden zveřejnila studii, podle které čínští hackeři stojí za útoky na ruské vládní orgány z minulého roku. Podle studie, která vychází ze zkoumání podobnosti kódů malwarů,  se pravděpodobně jedná o nějakou formu spolupráce mezi dvěma čínským státem podporovanými skupinami TA428 a TaskMasters. TA428 se zaměřuje na napadání vládních orgánů v jihovýchodní Asii, TaskMasters se specializuje spíše na Rusko a členy Společenství nezávislých států obecně. Tato série útoků ukazuje, že vztah mezi Moskvou a Pekingem je komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *