Přehled světového dění z uplynulého týdne (51/2020)

[Afrika]

Středoafrická republika: Vůdci tří hlavních povstaleckých skupin, které mají pod kontrolou rozsáhlé oblasti v zemi, oznámili vytvoření koalice před blížícími se parlamentními a prezidentskými volbami, jež se mají konat příští týden, 27. prosince. Vláda obvinila exprezidenta Francoise Bozize z pokusu o převrat. Vytvoření koalice může zvýšit napětí v zemi, kde se opozice obává masivních volebních podvodů. Nová koalice se jmenuje Koalice patriotů pro změnu. OSN v rámci operace MINUSCA uvedla, že je v maximální pohotovosti, aby zabránila ozbrojeným skupinám narušit volby.

Nigérie: Aminu Bello Masari, guvernér státu Katsina, ležícího na severozápadě země, uvedl, že došlo k osvobození 344 chlapců, kteří byli držení v lese Rugu v sousedním státu Zamfara. Chlapci byli minulý týden uneseni ze školy ve městě Kankara ve státě Katsina. V audionahrávce se k únosu přihlásila islamistická organizace Boko Haram. Únos zasáhl Nigérii a vzrostly obavy a hněv ohledně nestability a násilí na severu země. Tento týden protestovaly desítky lidí ve městě Katsina za vrácení unesených dětí a zlepšení bezpečnostní situace na severu země.

 

[Blízký východ]

Irák: Minimálně 8 raket dopadlo v neděli ve vládní Zelené zóně v hlavním městě Bagdádu. Kaťuše byly zaměřeny americké velvyslanectví. Rakety měly za následek pouze menší poškození ambasády. Většina raket zasáhla nedaleký rezidenční objekt a bezpečnostní checkpoint uvnitř Zelené zóny, zraněn byl jeden irácký voják a jeden civilista, zničeno bylo několik aut. Jedna ze střel byla sestřelena protiraketovým systémem. Americká strana obvinila z útoku milice podporované Íránem, žádná z nich se však k útoku nepřihlásila, v říjnu ohlásily, že na americké cíle přestanou útočit, pakliže vláda představí jasný časový harmonogram stahování Američanů ze země.

Jemen: Saúdy podporovaná vláda umístěná v Adenu v pátek oznámila novou dohodu o sdílení moci se separatisty uvnitř vlastní koalice. Vznikne tak nový mezinárodně uznávaný kabinet, který bude zahrnovat Jižní provizorní radu (STC), jež vyhlásila samovládu v přístavním Adenu před několik měsíci. Rozbroje mezi vládou a STC a následné střety na jihu země dále komplikovaly snahy OSN o trvalé příměří v zemi, která je již od roku 2014 ve stádiu občanské války. Novým premiérem se tak stane stávající Majín Abdulmalik.

 

[Euroatlantický prostor]

USA: Minister obrany Chris Miller zastavil spoluprácu s tranzičným tímom novozvoleného prezidenta Joea Bidena. Tranzičný tím sa doteraz zúčastňoval bezpečnostných brífingov v rámci prípravy na prevziatie ministerstva obrany. Tieto brífingy boli teraz neočakávane pozastavené. Podľa súčasného ministra ide o vianočnú pauzu, Bidenova strana však tvrdí, že nič také nebolo plánované. Je preto možné, že je to ďalšia obštrukcia zo strany Donalda Trumpa, ktorý dodnes odmieta uznať výsledky volieb.

USA/Turecko: Spojené štáty uvalili na Turecko sankcie kvôli kúpe ruských protilietadlových systemov S-400. V rámci Aliancie je to bezprecedentný krok. Podľa USA je systém nekompatibilný s ostatnými systémami Aliancie a poskytuje Rusku možnosť preniknúť do technického know-how NATO. Uvalením sankcií tak USA splnili svoju hrozbu, ktorú deklarovali od chvíle, keď Turecko zverejnilo svoj zámer. Už predtým bolo Turecko vyradené z programu F-35. Turecko sa bráni tým, že keď im USA odmietli dodať komponenty Patriot, museli zaistiť svoju bezpeťnosť inak.

 

[Západní Balkán]

Černá Hora: Nová vláda hodlá nadále udržovat sankce vůči Rusku. Nový ministr zahraničí Đorđe Radulović uvedl, že země bude pokračovat v sankcích, a to i přes požadavky některých vládních stran na jejich zrušení. Sankce na Rusko uvalila Černá hora v roce 2014 jako reakci na ruskou anexi Krymu. Důvodem sankcí je zejména cíl sladit zahraniční politiku s politikou Evropské unie související se statusem kandidátské země. Historicky mají Rusko a Černá hora velmi dobré vztahy a sankce vyvolávají kritiku ze strany pravoslavné církve a některých politických stran a současného předsedy vlády.

 

[Jižní Asie]

Pákistán: Opoziční hnutí (PDM) vyloučilo dialog s vládou premiéra Imrána Chána. Požaduje její rezignaci do konce ledna, jinak hrozí pochodem do Islámábádu. Prezident této aliance 11 stran Fazl ur-Rehmán požadavek vyhlásil na nedělním desetitisícovém shromáždění v Láhauru s tím, že představitelé opozice v parlamentu a zastupitelstvech jsou připraveni rezigonvat. Další lídři PDM volali po zastavení zneužívání armády k politickým účelům. Dávají vládě za vinu rostoucí inflaci, omezení občanských svobod a cenzuru médií. Chán odstoupit odmítá s tím, že jde o reakci na vyšetřování opozičních politiků z korupce a snahu vyprovokovat armádu k jeho odstranění.

Afghánistán: Generál Mark A. Milley, předseda americké společného sboru náčelníků štábů, se v úterý v Dauhá setkal v rámci vyjednávaní s představiteli hnutí Tálibán o snížení násilí. Den nato odletěl do Kábulu na schůzku a afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Jedná se o již druhou schůzku nejvyššího amerického vojenského činitele s představiteli Tálibánu. Výsledek schůzky je dle generála Milleyho negativní a Tálibán na snížení vlny násilí nepřistoupil. Dle něj a dalších expertů může rostoucí vlna násilí ochromit vyjednávání o míru, které má pokračovat v půlce ledna.

 

[Latinská Amerika]

Venezuela: Národní ústavodárné shromáždění (ANC), které bylo založeno v roce 2017 jako provládní institucionální těleso, ukončí svou činnost na konci roku. ANC bylo vytvořeno po ovládnutí Národního shromáždění opozicí. Po parlamentních volbách, ve kterých začátkem prosince zvítězila strana prezidenta Nicolase Madura, již ANC není potřebné. Deklarovaným záměrem ANC bylo reformovat ústavu po několika měsících opozičních protestů, při nichž zahynulo přes sto lidí. Kritici však tvrdí, že to podkopalo demokracii a listinu nezměnilo.

Mexiko: Bývalý guvernér mexického západního státu Jalisco Aristóteles Sandoval byl zastřelen v restauraci oblíbeného letoviska Puerto Vallarta. Po střelbě se ho pokusila jeho ochranka evakuovat z restaurace a odvézt do nemocnice, avšak při odchodu jim cestu zastoupili ozbrojenci, kteří spustili další palbu. Zaměstnanci restaurace poté vyčistili místo činu, odstranili krev a náboje a vymazali videonahrávku z útoku. Neexistují tak žádné důkazy z místa činu. Tato vražda může předznamenávat novou vlnu násilí před regionálními volbami, které jsou naplánované na příští rok.

 

[Východní Asie]

Indonésie: Zatčení muslimského klerika Rizieqa Shibaba vedlo ke spuštění protestů v Jogdžakartě a dalších incidentů v zemi. Vůdce tzv. Islam Defender’s Front je obviněn z maření vymáhání práva, z podněcování trestných činů a z porušení restrikcí spojených s pandemií Covid-19. Tisíce osob požadují jeho propuštění, přičemž ignorují dodržování přijatých proti-epidemiologických opatření. Dále naléhají na výkon spravedlnosti za šest zabitých, kteří zemřeli při přestřelce s policií minulý týden. Islam Defender’s Front navíc přijala do svých řad bývalé členy pan-islamistické paramilitární skupiny Hizb ut-Tahrir Indonesia pro zajištění bojového výcviku vlastních jednotek. Zmíněné činy vzbuzují obavy indonéských autorit.

Severní Korea: Záhadný objekt u hlavního města pravděpodobně slouží na výrobu komponentů centrifug k obohacování uranu a jaderných zbraní, uvedl v minulém týdnu report Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Náznaky“ ukazují, že se jedná o součást severokorejského jaderného programu. Pchjongjang existenci utajených nukleárních zařízení odmítá. Potvrzení podezření by zkomplikovalo úsilí o odhad počtu jaderných zbraní vyprodukovaných Severní Koreou.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Rusko vyvíja helikoptérový dron, ktorý má pomôcť protivzdušným systémom v boji proti dronom. Tento dron, vo vývoji od novembra, má bojovať v malých výškach a hlavne proti pomalším systémom. Katalyzátorom tohto programu je aj arménsko-azerbajdžanský konflikt, v ktorom hrajú drony dôležitú úlohu. Okrem neho ruské sily, doteraz používajúce drony len na prieskum, vyvíjajú aj útočný helikoptérový dron. Ruské program na drony bojuje predovšetkým s motormi, v ktorých za inými krajinami zaostáva. V prípade úspechu by sme tieto drony mohli vidieť nasadené v Arktíde a na Ďalekom východe.

Kyberbezpečnost: Na začátku minulého týdne byl odhalen kybernetický útok vedený neznámými hackery prostřednictvím backdoor metody v softwaru společnosti SolarWinds. Útočníkům se podařilo získat přístup k informacím z amerických ministerstev, ale také řady dalších organizací a vlád po celém světě. Pomocí napadeného softwaru od SolarWinds, který byl mimo jiné vyvíjen v Brně, mohli hackeři získat přístup i do databází českých vládních institucí. NÚKIB a jeho americký ekvivalent CISA doporučily software od SolarWinds vypnout, než se situace vyjasní. Ačkoliv útočník nebyl oficiálně atribuován, předpokládá se, že by za útokem mohla stát skupina APT29 Cozy Bear napojená na ruskou zpravodajskou službu SVR.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *