Přehled světového dění z uplynulého týdne (7/2023)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Sýrie/USA: Centrální velení amerických ozbrojených sil oznámilo, že došlo k zabití Hamzy Homsího. Jedná se o vysokého představitele teroristické organizace Islámský stát (IS). Operace proběhla ve spolupráci s kurdskými Syrskými demokratickými silami. Panují obavy, že Islámský stát v regionu posiluje. Nejméně 53 osob zemřelo při pátečním útoku poblíž města Al-Sukhnahv guvernorátu Homs. Přeživší označili jako pachatele příslušníky IS. Jedná se již o druhý útok na sběrače lanýžů v řídce osídlené pouštní oblasti v posledním týdnu, který je přičítán právě IS.

Tunisko: Policie v posledních dnech zadržela několik čelních představitelů opozice prezidenta Kaíse Saída. Ten své kritiky označil za původce potravinové nouze a prudkého zdražování, které zemi sužují. Ekonomický kolaps země dlouhodobě vyvolává četné protesty obyvatel. Pokusy o vyjednání finanční podpory Mezinárodního měnového fondu jsou již řadu měsíců neúspěšné. Za příčinu je považován nárůst autoritářství prezidenta. Současná vlna zatýkání vyvolala další mezinárodní kritiku a hrozí posílení politické izolace země.

 

[Euroatlantický prostor]

NATO: Generálny tajomník Jens Stoltenberg uznal možnosť vstupu Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie oddelene. Prelomil tak tabu spojencov prijať severské krajiny v rovnaký čas. Ich členstvo totiž naráža na postoje Maďarska a Turecka, ktoré ho doposiaľ neratifikovali. Turecko ako výraznejší odporca v tomto spore odmieta prijať najmä Švédsko. Fínsko dlhodobo podporuje spoločný vstup do NATO, avšak kvôli susediacej Ruskej federácii by skorší vstup prijalo. Švédsky premiér Ulf Kristersson na situáciu reagoval s tým, že bude rozhodnutie Fínska rešpektovať.

Rakúsko: Spojené štáty americké vyšetrujú rakúsku banku Raiffeisen v súvislosti s jej aktivitami v Rusku. Úrad pre kontrolu zahraničných aktív amerického ministerstva financií začal banku vyšetrovať pre jej operácie vo vzťahu k Ruskej federácii. Americký úrad od Raffeisen Bank International požaduje informácie o transakciách v Rusku, na Ukrajine a v Sýrii. Vyšetrovanie by mohlo skončiť uvalením sankcií na banku, ktorá ako jedna z mála zahraničných bánk v Rusku stále pôsobí.

 

[Jižní Asie]

Indie: Premiér Naréndra Módí v pondělí oznámil záměr více než ztrojnásobit roční obranný export v následujících dvou letech. Stalo se tak v rámci dosud největší letecké show Aero India v Bengalúru, konající se od pondělí do pátku. Cílem byla ukázka domácí technologie a posílení spolupráce se zahraničními partnery. Jednání s několika státy probíhá například o prodeji helikoptér a stíhacích letounů Tejas společnosti HAL. Zatímco ve vývozu na globální trh Indie zaostávala, je jedním z největších dovozců vojenského materiálu.

Pákistán: Při pátečním útoku na policejní areál v Karáčí zemřeli nejméně tři policisté a jeden civilista. Ze stanice byla hlášena řada výbuchů a výstřelů, za nimiž stáli tři teroristé. Po incidentu následovala více než tříhodinová operace policejních a armádních jednotek s cílem dopadnout útočníky. K zodpovědnosti se přihlásil islamistický Tehríke Tálibán Pákistán (TTP), který v posledních měsících zintenzivnil útoky na severozápadě státu. Děje se tak několik týdnů po útoku v mešitě v Péšávaru, který zanechal 101 obětí.

 

[Latinská Amerika]

Haiti/USA: Americké úřady oznámily, že dopadly další čtyři muže, kteří byli zapojeni do vraždy prezidenta Haiti Jovenela Moïse. Tito muži stáli ve vedení floridské bezpečnostní agentury, která se podílela na přípravě vraždy. Případ nicméně navzdory mnoha zatčením ještě není zcela vyřešen. K vraždě prezidenta došlo v červenci roku 2021 v Puerto Príncipe. Počet zatčených za vraždu Moïse už přesáhl 50, z toho 11 bylo dopadeno v USA.

Nikaragua: Zhruba 94 politickým vězňům bylo odebráno občanství poté, co byli deportováni do USA. Ti, kterým bylo odebráno občanství, přijdou i o své nemovitosti v zemi. Zabavování prvních domů a nemovitostí v okolí už začalo. Mezi politickými vězni byli novináři a jejich děti, bývalí diplomati, aktivisté, bojovníci za lidská práva, bývalí politici, kněží i spisovatelé. Všem už Španělsko nabídlo, že mohou obdržet španělské občanství.

 

[Postsovětský prostor]

Moldavsko: Kišiněv obvinil Rusko z plánu svrhnout tamní vládu a převzít v zemi kontrolu. Moldavská prezidentka Maia Sandu tak učinila během pondělní tiskové konference. Toto tvrzení následně potvrdila moldavská zpravodajská služba SIS (Bezpečnostní a informační služba Moldavské republiky). Již minulý týden o ruském plánu informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během svého vystoupení na summitu Evropské rady v Bruselu. Zemi, jejíž státní suverenita je narušena Ruskem podporovaným separatistickým útvarem Podněstří, proto může hrozit podobný osud jako Ukrajině.

Ukrajina/Ruská federace: Moskva zahajuje zimní ofenzívu. Rusko se pokouší prorazit ukrajinské obranné pozice v Donbase. Útočné operace probíhají ve východní části fronty, kde jsou cíleny zejména ve směru na města Kupjanks, Lyman a Bachmut, nejtěžší útoky pak směřují na strategicky položené město Kreminna. Kreml zostřil svou snahu i na jihu země, konkrétně v Chersonské oblasti. Ofenzíva zatím nepřinesla významnějších úspěchů. Očekávat však můžeme její stupňující se zintenzivnění s blížícím se ročním výročím začátku ruské invaze 24. února.

 

[Subsaharská Afrika]

Africká unie: V Addis Abeba proběhl v minulém týdnu 36. summit hlav států Africké unie (AU). Nejsledovanějším jednáním bylo zasedání Rady pro mír a bezpečnost, která se věnovala především eskalující situaci v Demokratické republice Kongo, posilujícím islamistickým povstáním v regionu Sahelu a dlouhodobému udržení příměří v Etiopii. Dalšími klíčovými body bylo například posílení vnitrokontinentální zóny volného obchodu nebo institucionální reforma AU. Jednání se nezúčastnili mimo jiné zástupci Čadu, jehož členství v Unii bylo pozastaveno poté, co vojenská junta převzala moc v zemi po dosud neobjasněném úmrtí prezidenta.

Burkina Faso: Lékaři bez hranic pozastavili svoji činnost na celém území Burkiny Faso. Jedná se o další krok po zastavení činnosti v regionu Boucle du Mouhoun, kde byli zavražděni dva pracovníci této neziskové organizace. K útoku na označené vozidlo Lékařů bez hranic přepravující zdravotnický materiál mezi městy Dédougu a Tougan došlo 8. února. Oba zavraždění, řidič vozidla a manažer logistiky, byli původem právě z Burkiny Faso. Dalším dvěma pracovníkům se podařilo uprchnout. V zemi působí islamistické skupiny navázané jak na Islámský stát, tak na al-Kájdu v islámském Maghrebu a afiliace útočníka tak není jistá.

 

[Západní Pacifik]

Filipíny/USA: Představitelé obou zemí informovali o plánovaném společném vojenském cvičení, jež bude největším od roku 2015. Každoroční výcvik Balikatan má na konci dubna absolvovat okolo 16 000 filipínských a amerických jednotek, tedy téměř dvojnásobek oproti minulému roku. Navýšení představuje výsledek nejen prohlubující se spolupráce mezi Manilou a Washingtonem, ale také reakci na dlouhodobě trvající napětí mezi Čínou a Filipínami. To se v uplynulém týdnu projevilo i posílením filipínské pobřežní stráže ve vodách Jihočínského moře.

Japonsko: Dlouho očekávané odpálení nosné rakety H3 se nezdařilo kvůli technickým problémům s jejími pomocnými motory. Ty se krátce před vzletem kosmického nosiče nezapálily a start proto musel být odložen. Tokio nyní vyšetřuje příčiny této komplikace a zjišťuje, kdy bude možné pokus opakovat. Motivací pro nalezení rychlého řešení je konkurence ve vesmíru i četné výhody, jež raketa přináší. Mezi ně patří například zprovoznění pozorovací družice s infračerveným senzorem určeným k detekci severokorejských balistických střel.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Tým Microsoft Security Intelligence informoval o pozorování špionážních aktivit čínské skupiny označované DEV-0147 v Jižní Americe. Špionážní činnost skupiny se zaměřuje na jihoamerické diplomatické cíle, přestože dosavadními cíli byly především vládní organizace a think-tanky ve Spojených státech a Evropě. Experti mají podezření, že skupina zneužívá phishing a neopravené aplikace jako iniciální vektory útoku. Skupina DEV-0147 je další čínskou špionážní skupinou, která používá podobné nástroje jako skupiny Earth Lusca, Winnti, Tonto Team a Space Pirates.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *