Počas tridsiatich rokov svojej samostatnosti si Slovensko aj Česká republika vytýčili odlišné cesty na poli stíhacích lietadiel. Po rozpade Československa zdedili obe krajiny stíhačky MiG-21 a MiG-29 sovietskej výroby a ČR pridala do svojej flotily aj MiG-23. Zásadný zlom nastal,…

Ako mnoho krajín bývalého socialistického bloku, aj Slovensko postupne modernizuje svoje ozbrojené sily a nahrádza zastaralú vojenskú techniku ruskej výroby. V tomto kontexte patrí medzi veľké otázky slovenskej obrannej a zbrojnej politiky akvizícia štrnásti stíhacích lietadiel F-16 Fighting Falcon Block 70/72, ktorá zároveň…

V slovenských parlamentných voľbách v roku 2016 dosiahla strana ĽSNS nečakaný volebný úspech, keď získala 8,04% a 14 poslaneckých mandátov. Časť spoločnosti reagovala nesúhlasom a krátko po voľbách sa v Bratislave a v Banskej Bystrici, ako bašte strany, konali demonštrácie s názvom „Antifašistická mobilizácia – nikdy neprejdete“, ktorých…

Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem Visegrádská skupina, neoficiálně Visegrádská čtyřka (dále jen V4), na základě společné historie a sdílených hodnot. Zpočátku se jednalo pouze o fórum k řešení otázek spojených s integrací do mezinárodních struktur (zejména do…

Kolektivní násilí je předmětem zájmu bezpečnostních studií od dob svého vzniku. V minulosti se vědecké společenství zabývalo především válkou a vojenskými strategiemi, s rozpadem bipolární konfigurace světa ovšem přemístilo svou pozornost na konflikty spíše vnitrostátního charakteru, které v současnosti bezpečnostním studiím – alespoň rozhodně v českém prostředí – dominují. Tato práce se zabývá jedním z nejzajímavějších fenoménů kolektivního násilí, jemuž se věnovala a věnuje spíše sociologie a kriminologie. Jedná se o takzvané nepokoje či rioty a související davové násilí.