5 knižních tipů na dlouhé zimní večery

Vánoce se blíží mílovými kroky a je jedno, jestli je trávíte s rodinou či s přáteli, mělo by jít hlavně o odpočinek, ať už aktivně venku, před televizí u pohádek nebo s knihou v ruce. V redakci jsme dali hlavy dohromady a sepsali tipy na 5 knih, které podle nás stojí za to. Tedy v případě, že Vás již zmiňované pohádky omrzely. Přichystali jsme si pro Vás mix všeho možného, většina z nich je ale  literatura faktu. Co vy víte, na co budou vyučující u zkoušek ptát.

Joby Warrick – Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru

Adam Sitko: Ak sa raz za čas zastavím v kníhkupectve, väčšinou si neplánujem nič kúpiť, idem tam hlavne kvôli atmosfére, ktorou na mňa toto miesto pôsobí. Ak sa však spojí kvalitný titul s doslova “ľudovou“ cenou (99 kč), málo kedy odolám. A presne takto som sa prednedávnom dostal k titulu od Jobyho Warricka: Vzostup Islamského štátu- pod čiernou vlajkou teroru.

Nejedná sa pritom o nič neznáme. Kniha bola v čase svojho vydania (2015- anglická verzia) veľmi populárna, hlavne kvôli téme, ktorou sa zaoberá. A síce je už kalifát v troskách (nie organizácia), kniha ponúka neuveriteľný príbeh vzostupu zla z jordánskej väznice, až po vznik najsilnejšej teroristickej organizácie sveta. Čerešničkou na torte nám môže byť to, že autor za toto dielo v roku 2016 obdržal Pulitzerovu cenu. Áno, nejedná sa zrovna o typické, pohodové vianočné čítanie, ale štýl na pomedzí žurnalistiky a beletrie navodí pocit, že aspoň cez tie sviatky nečítate nič akademicky strohé. A že ja sa sakra teším aspoň na čiastočný oddych od akademických textov. Želám krásne Vianoce a všetko dobré v novom roku.

Jaakov Katz a Amir Bochbot: Zázračné zbraně – Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí

Martin Blecha: Elbit, Rafael, Hermes, Heron, Iron Dome. Izraelský obranný a bezpečnostní průmysl významem a pověstí předčí daleko větší země Většina jeho současných produktů je hi-tech a má tak velkou přidanou hodnotu.

Kniha nepokrytě proizraelsky, ale přesto kvalitně, popisuje místní strategickou a organizační kulturu, která za obrovským úspěchem primárně stojí. Celý národ zná vojenské prostředí i spolubojovníky z povinné vojenské služby, což zajišťuje obrovskou flexibilitu celého vojensko-průmyslového komplexu. To je navíc podpořeno propustností vojenské hiearchie, kdy důležitá není ani tak hodnost jako schopnosti a kreativita.

V knize se na celkových 280 stranách dočtete mimo jiné jakým způsobem získal Izrael schopnosti v oblasti bezpilotních letounů a jaká byla samotná motivace k jejich získání. Dalšími tématy, rozebíranými v jednotlivých kapitolách, jsou například systém Iron Dome, kybernetické kapacity či vývozní politika Státu Izrael. Celá kniha je velmi čtivá a nelze ji než doporučit.

Nick Webb – Roj

Jiří Maixner: Jsem velkým fanouškem science fiction literatury, snažím se o alespoň částečnou diverzifikaci od koho co přečtu. V poslední době jsem si sice oblíbil spíše české autory, ale když se mi dostal do rukou Roj od Nicka Webba, nepustil jsem knihu z ruky, dokud jsem ji celou nepřečetl.

Není to o přílišné originalitě příběhu – stará loď, jíž všichni na palubě říkají srdečně Stará dáma, čeká na vyřazení, po němž se má stát muzeem, prvním důstojníkem je alkoholik, dlouho neozývající se nepřítel, který se vrátil, aby dokonal svoji práci, ale do cesty se mu postaví hrdinná posádka – ale o čtivosti a setsakramentsky povedené příběhové lince. Webbovi se povedlo nakombinovat všechny povedené příběhy posledních 50 let sci-fi do jednoho univerza, přidal do toho naběračku vlastního koření a rozvinul příběh do šesti knih. V češtině zatím vyšel pouze první díl, ale kdyby se Vám na stole válel Kindle a nevěděli, co s ním, rozhodně dejte Staré flotile, jak se celá série nazývá, šanci. Všechny knihy jsou k dostání na Amazonu jak v podobě e-booku, tak i v audio verzi.

Ondřej Kundra & Tomáš Lindner: Můj syn terorista – Jak se rodí evropští džihádisté

Terézia Rekšáková: Vyše 40 tisíc mladých ľudí z Európy a Severnej Ameriky plne prepadlo radikálnemu výkladu Islamu a začalo nasledovať učenie saláfistického fundamentalizmu, ktorý mnohých priviedol až do vojnou zmietanej Sýrie, na bojisko v službách Islamského štátu. Viac ako päťtisíc mužov z tejto organizácie sa rozhodlo vrátiť naspäť do Európy. Čo týchto ľudí, ktorí často pochádzajú z kresťanských, ateistických alebo neortodoxných moslimských rodín v európskom prostredí motivovalo konvertovať k Islamu, radikalizovať sa, nechať sa cielene a dobrovoľne rekrutovať do najbrutálnejšej teroristickej skupiny súčasnosti? Dalo sa tomu predísť včasnou detekciou podozrivého správania? Ako ich spätne integrovať do komunity? A vôbec – integrovať ich alebo ich bezpodmienečne postaviť pred súdny verdikt?

Toto sú otázky, ktorým sa v knihe venuje dvojica českých autorov, za významnej spolupráci s odborníkmi a bezpečnostnými službami Francúzska, Nemecka, Kanady, Dánska, Nórska, Holandska, Belgicka, … aj Českej republiky. Na úvod je podrobne vysvetlená vojna v Sýrii a jej okolnosti, čo umožňuje vytvoriť potrebný vedomostný základ aj neodbornému publiku. V jednotlivých kapitolách je cez interview s rodinami a znalcami mapovaný celý vyššie popísaný proces zrodu európskych bojovníkov a taktiež problémy justície štátov, ktoré sa vplyvom relatívne novej povahy tejto hrozby často ocitajú v slepých uličkách. Niektoré štáty majú inštitúcie zamerané na normalizáciu radikálov pred ich odchodom do Sýrie, iné sa zas venujú ich deradikalizácii po návrate. Ich spolupráca je však často nekompatibilná. A aký je príbeh prvého českého džihádistu, Jana Silovského? Dozviete sa v tejto pútavej knihe.

Heinz Guderian – Vzpomínky generála

Jan Slánský: „Vzpomínky generála“ jsou autobiografií, kterou sepsal německý generálplukovník Heinz Guderian po druhé světové válce. Guderian si jako voják prošel oběma světovými válkami. V období mezi těmito konflikty se výrazně podílel na rozvoji německých motorizovaných, obrněných a posléze i přímo tankových sil. Jako takový je jednou z osob, které stojí za vznikem způsobu vedení války označovaným jako Blitzkrieg. Jedná se tak o jednoho z klíčových vojenských stratégů a taktiků 20. století. Zároveň také o jednoho z nejlepších velitelů tankového vojska všech dob.

Vyprávění Guderian začíná popisem svého dětství a mládí, velmi rychle se však dostává právě ke vzniku německého tankového vojska ve 30. letech a podílu, jenž na něm měl. Knihu zatím teprve rozčítám a sám se na ni o Vánocích chystám. Nemohu tedy nastínit, jakým způsobem Guderian v zachycení svého života pokračoval.

Za pozornost však stojí již předmluva. Neobsahuje sice žádné informace zajímavé z hlediska vojenské strategie, avšak poskytuje zajímavý vhled do Guderianova myšlení. Vyzdvihuje v ní hrdinnost jak německých vojáků, tak ostatních německých mužů a žen za druhé světové války. S některými autorovými tvrzeními se nedá nesouhlasit. Minimálně zajímavá je však absence jakékoliv reflexe skutečnosti, že většina těchto hrdinných činů byla vykonána v zájmu diktátora, jehož ideologie měla na svědomí jen v koncentračních a pracovních táborech, podle některých odhadů, až 15 mil. mrtvých.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *