Přehled světového dění z uplynulého týdne (44/2021)

[Blízký východ a severní Afrika]

Sýrie: Útok na americké pozice na jihu země provedly iránské drony. Představitelé USA vyjádřili přesvědčení, že za útokem na základnu al-Tanf stojí iránská armáda, přestože drony nestartovaly z jejího území. Američané i Izraelci považují nálet za součást rozsáhlé iránské kampaně v Sýrii, která se zaměřuje právě na jih země. Útok se obešel bez obětí. Jedná se však o další vážné narušení americko-iránských vztahů; ty jsou v poslední době poškozeny neúspěšným jednáním o jaderné dohodě.

Saudská Arábie: Vláda podnikla restrikce proti ekonomické organizaci hnutí Hizballáh. SA klasifikovala hnutí Al-Qard Al-Hassan jako teroristické z důvodu financování bojových akcí Hizballáhu. Fakticky jej uvrhla do izolace, zakázala jakékoli obchodní styky a jednání s tímto sdružením, rovněž zmrazila všechny jeho účty v místních bankách.  Restrikce jsou reakcí na květnový apel Spojených států, který vyzýval světové společenství k akcím proti Hizballáhu. Již dříve Američané uvrhli sankce na sedm Libanonců za jejich spolupráci s Al-Qard Al-Hassan.

 

[Euroatlantický prostor]

Haag/Kosovo: Zvláštní tribunál pro Kosovo rozhodl o zamítnutí podmínečného propuštění bývalého kosovského prezidenta Hashima Thaciho, který je obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Důvodem jsou obavy z útěku a zastrašování svědků a jejich rodinných příslušníků. Thaci je obžalovaný z nezákonného zadržování, mučení, vražd, násilných zmizení a pronásledování v době Války v Kosovu.

Itálie: V Římě se konal summit G20. Hlavním tématem z hlediska bezpečnosti byla snaha omezit globální oteplování na kritických 1,5 stupně Celsia. Státy se shodly na ukončení financování uhelných elektráren v zahraničí a posílení národních plánů na omezení emisí. Neuvádějí však podrobnosti těchto plánů. Summit doprovázely demonstrace klimatických aktivistů. Několik z nich zablokovalo přístupovou cestu k summitu, policii se však podařilo je rozehnat.  Po zkušenostech z předchozích summitů, kdy docházelo k násilnostem, byla posílena bezpečnost, na kterou dohlíželo přes 6000 policistů a 2000 vojáků.

 

[Jižní Asie]

Indie: Armáda ve středu úspěšně otestovala balistickou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Raketa Agni-5 země-země s doletem 5000 km byla odpálena z ostrova Abdul Kalam na východě od indického pobřeží a dopadla do vod Bengálského zálivu. K pokusnému odpalu došlo navzdory pohraničnímu napětí s Čínou, která v posledních letech vylepšila svůj raketový arzenál. Vládní prohlášení o odpalu kladlo důraz na ambici dosažení kredibilního minimálního odstrašení, které je v souladu s politikou, že Indie nepoužije jaderné zbraně jako první.

Afghánistán/Čína: V Kataru se čínský ministr zahraničí Wang I sešel s úřadujícím ministrem vnitra Tálibánu Amírem Chánem Muttakím a premiérem Abdulem Ghaním Barádarem. Prohlásil, že Peking respektuje afghánskou cestu za rozvojem a modelem vlády, která mu bude vyhovovat. Potvrdil, že Čína bere vládu Tálibánu jako objektivní realitu, očekává v etnické sjednocení země a přijetí inkluzivních politik respektujících zájmy a práva žen a dětí. Peking také doufá, že nová vláda přijme „rozhodná a praktická opatření k potlačení mezinárodních teroristických sil Islámského hnutí východního Turkestánu.

 

[Latinská Amerika]

Mexiko: Ve čtvrtek byl v Mexiku zavražděn další novinář. Fredy López Arevalo byl zastřelen před vchodem do svého domu, když se vracel společně s manželkou a dětmi z rodinné návštěvy. Novinář byl na místě mrtev. Útočník ihned po zásahu ujel na motocyklu. Arevalo byl šéfredaktorem mexického magazínu Jovel, a v minulosti psal pro středoamerické deníky, kam přispíval do politických rubrik, moderoval také v rádiu XERA-Radio Uno. Letos se tak jedná již o devátou vraždu novináře a téměř tři sta sedmdesátý akt agrese vůči novinářům v této středoamerické zemi. Minulý rok bylo Mexiko kvůli osmi vraždám novinářů označeno organizací Reportéři bez hranic jednou z nejnebezpečnějších zemí pro novináře.

Nikaragua: Podle prezidentky Meziamerické komise pro lidská práva Antonie Urrejoly nelze Nikaraguu označovat za demokratický stát. Ve čtvrtek organizace publikovala dokument, kterým se snaží upozornit na situaci v zemi ještě před prezidentskými volbami, které se budou konat 7. listopadu. Organizace poukazuje na to, že nynější prezident Daniel Ortega, který si svou funkci chce i po volbách udržet, vytvořil v zemi režim, který porušuje lidská práva, směřuje k držení moci malým počtem osob, potlačuje opozici a nedokáže garantovat svobodné a spravedlivé volby. Nyní jsou prakticky všichni zástupci opozice v domácím vězení.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federace: Prezident Vladimir Putin nařídil od listopadu zvýšení dodávek zemního plynu do Evropy, státní podnik Gazprom má ale nejprve naplnit domácí zásobárny. Evropští představitelé požadují zvýšení dodávek kvůli napjaté situaci s cenami energií – ta je způsobena vyšší poptávkou po pandemii a nízkými zásobami. Putin dosud tvrdil, že zvýšit dodávky by bylo obtížné. Rusko je obviňováno, že využívá poptávky, aby urychlilo schválení rusko-německého plynovodu Nord Stream 2. V sobotu se navíc zastavil tok v plynovodu Jamal, který teče z východu na západ.

Uzbekistán: Prezidentské volby konané 24. října 2021 vyhrál dosavadní prezident Šavkat Mirzijojev. Pro své druhé vítězství získal 80,12 % hlasu a zůstane ve funkci dalších pět let. Mirzijojev čelil dalším čtyřem kandidátům. Organizace pro lidská práva uvedla, že Mirzijojevoho velký oponent, akademik Khidirnazar Allakulov, nemohl kandidovat kvůli úsilí uzbeckých úředníků. Prezidentovo vítězství pravděpodobně povede k tomu, že se Uzbekistán dále otevře zahraničnímu obchodu a investicím – při zachování vysoce centralizovaného politického systému.

 

[Subsaharská Afrika]

Súdán: Africká unie (AU) uvedla, že pozastavila veškeré své aktivity se Súdánem. Jedná se o důsledek vojenského převratu v zemi, který svrhnul civilní přechodnou vládu. Pozastavení účasti Súdánu bude trvat tak dlouho, dokud v zemi nedojde k obnovení autority, jež uspořádá volby. Rozhodnutí AU následuje krok Světové banky a USA, které pozastavily pomoc Súdánu. Mezitím v hlavním městě Chartúmu a ve městě Umdurmán protestovaly desetitisíce lidí. Na to odpověděly bezpečnostní složky střelbou, při níž bylo nejméně sedm lidí zabito a další desítky zraněny.

Etiopie: Podle mluvčího rebelů a místních Tigrayské jednotky dobyly strategické město Dessie v regionu Amhara, jenž sousedí s regionem Tigray. Mluvčí etiopské vlády to však popřel a uvedl, že město zůstává pod kontrolou vlády. Místní přesto uváděli, že vládní vojáci se začali stahovat z oblasti. Mluvčí rebelů rovněž uvedl, že zajali mnoho etiopských vojáků. Situaci však nelze nezávisle ověřit. Telefonní linky v oblasti přestaly fungovat a většina severní Etiopie je pod komunikačním blackoutem. Vládní jednotky se snaží vytlačit rebely z regionu Amhara.

 

[Západní Pacifik]

Myanmar/USA: Joe Biden vyjadril podporu krajinám juhovýchodnej Ázie v témach obrany územia, demokracie a ľudských práv. Adresoval tak neprítomnosť oficiálnych zastupiteľov Mjanmarska počas summitu ASEAN. Keďže predstavitelia členských štátov vnímajú februárový prevrat ako hrozbu pre stabilitu regiónu, táto téma patrila medzi hlavné body programu stretnutia. Prezident Spojených štátov amerických vyzval vojenský režim k ukončeniu násilia, obnoveniu demokracie a oslobodeniu politických väzňov.

Filipíny: Manilská vláda oznámila odloženie kľúčových volieb týkajúcich sa ukončenia niekoľkoročného krviprelievania v autonómnom moslimskom regióne Bungsamoro. Odročenie bolo vysvetlené pandemickou situáciou a zastavením mierového procesu v štáte. Bývalí povstalci poverení dočasným vedením krajiny oznámili, že priebeh a príprava volieb vyžadujú viac času, pričom hlasovanie prebehne až v roku 2025. Zároveň varovali, že zlyhanie procesu môže potencionálne priniesť moslimskú mládež k radikálnejším islamistom.

[Kyberbezpečnost]

Veľká Británia: Kybernetický útok na Sunderland University vyradil telefón, webstránku a zvyšok IT infraštruktúry. ,,To, kedy budú škody útoku odstránené je neznáme”, zaznelo z videoodkazu, dostupného na dočasnej stránke univerzity. Na riešenie situácie boli privolaní experti tretích strán a napriek nejasnej situácii, vedenie fakulty verí v skorú nápravu. Sunderland je len ďalšou z univerzít, ktoré boli vo Veľkej Británií napadnuté v posledných mesiacoch, terčom útokov sa stali aj univerzity Newcastle a Northumbria. National Cyber Security Centre varuje pred zvýšeným počtom útokov na vzdelávacie inštitúcie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *