Přehled světového dění z uplynulého týdne (46/2021)

[Blízký východ a severní Afrika]

Libye: Syn bývalého diktátora Saif Kaddáfí oznámil v sobotu svoji kandidaturu v prosincových prezidentských volbách. Ty budou první přímou prezidentskou volbu v historii země, kterou od roku 2011 zmítají krvavé nepokoje. O prezidentský post se utká s východolibyjským velitelem Chalífou Haftarem, premiérem Abdelem Dubajbou a předsedou parlamentu Aguilem Ísá. Světoví lídři vznesli obavy o nedotknutelnosti voleb a hrozí sankcemi, pokud dojde k jejich obstrukci – ať už ze strany opozice nebo rebelů ovládajících jih země.

Tunisko: Stovky policistů v neděli zablokovaly oblasti hlavního města Tunisu, kde se shromáždili demonstranti protestující proti vládě prezidenta Kaíse Saída. Ten zastavil činnost parlamentu, odvolal premiéra, ujal se řízení exekutivy a od konce září vládne pomocí dekretů. Lidé tak požadují, aby Saíd parlament obnovil a nastolil zpět demokratickou vládu v zemi. Saíd své kroky ospravedlňuje probíhající koronavirovou pandemií. Sílící opozice a rostoucí část tuniské společnosti se ovšem obávají monopolizace moci v Saídových rukou a návratu k autoritářskému režimu.

 

[Euroatlantický prostor]

Poľsko: Poľsko kúpi od Spojených štátov amerických 300 použitých vozidiel kategórie MRAP Cougar 4×4. Oznámil to poľský minister obrany Mariusz Błaszczak na sociálnej sieti Twitter spolu s informáciou o ich obdržaní v roku 2022. Podľa jeho slov obsahuje zmluva okrem dodania samotných vozidiel aj „balík logistiky a školení“. Skratka MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) odkazuje na vozidlá odolné voči mínam a palebným prepadom, ktoré sú poľskej armáde známe z misií v Afganistane.

Severné more: Belgické stíhačky F-16 zachytili v piatok podľa holandského ministerstva obrany ruské nadzvukové bombardéry Tu-160 „Blackjack“. Dva ruské bombardéry sa objavili nad Severným morom a prenikli tak do vzdušného priestoru NATO. Sprievod Blackjackov po Belgičanoch prebrali britské vzdušné sily. Ministerstvo vysvetlilo, že to nie je prvýkrát, čo sa ruské vojenské letectvo dostalo do priestoru bez predošlej identifikácie. V takomto prípade dostanú belgické či holandské lietadlá príkaz na vzlietnutie.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: V pátek došlo k výbuchu v mešitě v oblasti Spín Ghar provincie Nangarhár. Nástražná mina zabila 3 lidi a zranila nejméně 15. Ačkoli se k explozi nikdo nepřihlásil, mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid řekl, že byli zatčeni tři lidé. Jde o další z řady útoků na mešity za poslední měsíce, avšak tento se vymyká tím, že cílem byli příslušníci sunnitské většiny. Další incident se odehrál v sobotu v šíitské čtvrti Dašt-e Barčí. Exploze minivanu si vyžádala život novináře Hamída Sajgháního a další dva lidi ve voze zranila. Ani k tomuto útoku se nikdo nepřihlásil.

Indie: Ozbrojená skupina v sobotu přepadla konvoj velitele jednotky indické armády ve východním státě Manípur na hranici s Barmou. Plukovník Viplav Tripathi byl zabit spolu se svou ženou, osmiletým synem a čtyřmi dalšími vojáky z týmu rychlé reakce při přestřelce, která následovala po výbuchu nástražné miny. K přepadu kolony 4 aut se ve společném komuniké přihlásily skupiny People’s Liberation Army a Manipur Naga People’s Front. Podle všeho šlo o pečlivě naplánovaný útok, kdy měli ozbrojenci přehled o pohybu konvoje. Jde o nejhorší čin tohoto typu v regionu za posledních 6 let.

 

[Latinská Amerika]

Ekvádor: Otvorený konflikt nepriateľských gangov v ekvádorskom väzení Litoral Penitentiary v meste Guayaquil si vyžiadal približne 68 obetí. Hromadné výtržnosti väzňov začali podľa informácií ekvádorskej polície v piatok večer. K násiliu došlo medzi najvplyvnejšími kartelmi, mexickým Sinaloa a domácim Jalisco New Generation. Streľba trvala  niekoľko hodín a spôsobila brutálne následky desiatok mŕtvych tiel ležiacich na zemi, ktoré je možné vidieť z neskorších zverejnených záberov. Najväčší väzenský  konflikt v histórií tejto krajiny sa pritom pred necelými dvoma mesiacmi odohral na tom istom mieste.

Peru: Novozvolený prezident Pedro Castillo sa vo svojom prejave, pri príležitosti uplynutia sto dní od jeho zvolenia, zaviazal, že sa pokúsi predať prezidentské lietadlo Boening. Peniaze z prípadného predaja plánuje použiť na zlepšenie zdravotníctva a školstva, pričom vychádza zo sloganu svojej volebnej kampane: „Už nie viac chudobných ľudí v bohatej krajine.“  Predať luxusné lietadlo z viac ako 80 sedadlami a súkromnou vaňou pre uzavretú spoločnosť, však nebude jednoduché. Pokúšal sa o to už aj jeho predchodca, Alan García, avšak neúspešne a to dokonca dvakrát.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federace: Ministerstvo obrany odhalilo nový raketový systém, který bude mít za úkol chránit domovský vzdušný prostor. Konkrétně se jedná o samohybný Protiletadlový raketový komplet (PLRK) S-550. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu představil tento systém na obranné konferenci devátého listopadu. Systém S-550 ve výzbroji doplní předchozí verzi systému S-500. Vývoj raketového systému S-550 má podle dostupných informací navazovat na sovětský projekt z 80. let, který byl ovšem přerušen kvůli americko-sovětským dohodám o kontrole zbrojení.

Bělorusko: Kvůli novým sankcím by mohla být přesušena dodávka ruského plynu do Evropy. Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko se ve čtvrtek vyjádřil, že pokud Evropská unie zavede jakékoliv nové sankce proti jeho vlasti, povede to podle něj k odvetě. Ve hře je přerušení dodávek ruského zemního plynu a dalšího zboží přes Bělorusko. Evropská unie se chystá uvalit sankce za vyostřování migrační krize na hranicích s Polskem a pobaltskými státy. Nové sankce by podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové měly mířit na osoby i podniky.

 

[Subsaharská Afrika]

Etiopie: V hlavním městě Addis Abeba začalo docházet k nové vlně zatýkání Tigrajců na základě etnicity. Bezpečnostním složkám, které provádějí domovní prohlídky, pomáhají také vigilantistické skupiny, jež kontrolují občanské průkazy na ulicích. K zadržení může dojít bez soudního řízení a jen na základě „důvodného podezření ze spolupráce s teroristickou skupinou“. Zadržení může trvat až šest měsíců, tedy do konce nouzového stavu, který byl vyhlášen po obsazení strategických měst tigrajskými jednotkami v regionu Amhara.

Súdán: Generál Abdel Fattah al-Burhan jmenoval novou suverénní radu a sám se postavil do čela tohoto nejvyššího orgánu v zemi. Stalo se tak po více než dvou týdnech od vojenského puče, při kterém byla svržena civilní přechodná vláda i suverénní rada, přičemž premiér, někteří ministři a civilní členové rady byli zadrženi. Jmenování proběhlo dva dny před plánovanými protesty proti vojenskému puči. Některé západní země vyjadřují vážné obavy nad jmenováním nové rady a tvrdí, že celý převrat může poškodit přechod Súdánu k demokracii.

 

[Západní Pacifik]

Japonsko/USA: Washington si je plně vědom svých závazků, které vůči Tokiu má. Je připraven vojensky intervenovat, pakliže by to bylo nutné. Toto prohlásil Yoshimasa Hayashi, nový japonský ministr zahraničních věcí, v sobotu (13. listopadu) po telefonickém rozhovoru s americkým protějškem Antonym Blinkenem. Zvyšující se mocenské ambice Pekingu prohlubují již tak křehké čínsko-japonské vztahy spojené především s teritoriálním sporem o ostrovy Senkaku ve Východočínském moři.

Myanmar: Zhoršující se humanitární situace v zemi na životě ohrožuje více než tři miliony lidí. Takto komentoval eskalující průběh konfliktu a uvadající ekonomiku v pondělí (8. listopadu) Martin Griffiths, předseda sekce pro humanitární pomoc OSN. Probíhajícím konfliktem se v tomto týdnu zabývala za „zavřenými dveřmi“ i Rada bezpečnosti OSN, svolaná Velkou Británií. V následném prohlášení urgovala vojenskou juntu respektovat vůli lidu a navrátit zemi zpět na demokratickou trajektorii.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnosť: Daniel Landa zorchestroval “manuálny” DDoS útok na hygienické stanice po celej ČR. Výzvou “ZAHLŤME NEPRODLENĚ HYGIENY” vyzval svojich sympatizantov na portáli zlatyspendlik na zahltenie mailových schránok KHS. To dosiahol zneužitím infozákona. Návod ako napísať e-mail zanechal na svojej stránke. Tento útok znemožňuje už beztak náročnú komunikáciu s KHS, ktorej dorazili stovky emailov. Reakcií na tento čin bolo hneď viac. Poprvé, neznámy hacker skutočným DDoS útokom znefunkčnil portál zlatyspendlik na niekoľko hodín. Podruhé, miniterstvo zdravotníctva podalo na Landu žalobu za sabotáž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *