Zelená je tráva

16. února 2009 podepsal policejní prezident Martinů a předseda ČMFS Mokrý Dohodu o spolupráci mezi ČMFS a PČR v souladu s rezolucí Evropské rady. Podepsaná dohoda reaguje na přijetí nového zákona o Policii ČR. Z dohody vyplynulo, že kluby mají povinnost vydat a zveřejnit návštěvní řád, který bude jasně definovat pravidla pro vstup návštěvníků do sportovního zařízení, tj. fotbalových stadionů, určí pravidla chování návštěvníků a rovněž osob vykonávající pořadatelskou službu. Smlouva se tak dotýká vlastníků sportovních zařízení, fotbalových klubů, pořadatelské služby, PČR a dalších subjektů.

Autor: PhDr. Josef Smolík, Ph.D, odborný asistent na oddělení Bezpečostích a strategických studií katedry Politologie

Z dohody vyplynulo, že kluby mají povinnost vydat a zveřejnit návštěvní řád, který bude jasně definovat pravidla pro vstup návštěvníků do sportovního zařízení, tj. fotbalových stadionů, určí pravidla chování návštěvníků a rovněž osob vykonávající pořadatelskou službu. Smlouva se tak dotýká vlastníků sportovních zařízení, fotbalových klubů, pořadatelské služby, PČR a dalších subjektů.

Ze smlouvy tedy jednoznačně vyplynulo, že teprve v případech, kdy bude závažným způsobem ohrožena bezpečnost osob či majetek a vlastník svými silami nedokáže obnovit pokojný stav, je povinen přerušit nebo ukončit utkání a požádat o spolupráci Polici ČR.

Smlouva byla otestována ihned v 17. ligovém kole fotbalové ligy, které bylo zároveň prvním jarním kolem. Na brněnském stadionu na ulici Srbská se střetly týmy Brna a Ostravy, dávní rivalové nejenom ze sportovního hlediska, ale i z hlediska fandovství i chuligánství.

Přestože média informovala o neúčasti PČR, jaksi se pozapomnělo na výše uvedené další subjekty, tedy brněnskou Městskou policii, která na stadionu přítomna byla, ale pouze v sektoru domácích.

Po vniknutí ostravských (a polských) příznivců na hrací plochu a úprku pořadatelské služby situaci řešila PČR. Výkop zápasu se opozdil o přibližně 30 minut. Téma pro další dny bylo jasně stanoveno. Do diskuse ohledně bezpečnosti na fotbalových stadionech (kolikáté za posledních několik let?) se vložil ministr vnitra, předseda ČSSD, prezident FIFA Joseph (Sepp) Blater, představitelé obou fotbalových klubů, předseda ČMFS, novináři a tisíce fotbalových fanynek a fanoušků. Novinové titulky se opět zaplnily „chuligány“, „násilím“,  „riziky“ a v neposlední řadě financemi, které má či nemá vynakládat daňový poplatník (nemá – podle nově podepsané dohody, má – podle dřívějších pravidel). A stejně tak se komentáře týkaly známých novinářských klišé a zkratek z nichž lze vybrat:

Anglie problém vyřešila. A není to spíše tak, že se násilí přemístilo do nižších soutěží či do střetů pouličních gangů?

Pokud nebudou přítomni na stadionech „zvířata“, tak se zvednou návštěvy a začnou chodit na fotbal rodiny s dětmi. A není to o tom, že „produkt“ (termín pro fotbal užívaný fotbalovými manažery i „manažery“) zvaný fotbal je ve srovnání s jinými volnočasovými aktivitami nudný a nepřitažlivý? A doopravdy se na fotbale neobjevují rodiny s dětmi? Možná děti raději sledují fotbal anglické Premier league nebo hrají fotbalovou FIFU na „plejstejšnu“.

Je třeba nový zákon. Tento evergreen postrádá jakoukoli logiku. Legislativa týkající se právě tzv. „fotbalového diváctví“ vstoupila v platnost zcela nedávno.

Téma fotbalu je zkrátka fascinující. Fotbalu téměř každý rozumí a rozumí i jeho problémům. Diskuse se rozproudila napříč českou společností. Na prvním místě opět byly finance. Články o problému, který vyplynul z fotbalového utkání Brno – Baník, zaplnily česká média – čtenář se seznámil s tresty pro zadržené příznivce FCB, představami již zmíněných zástupců z řad české politické scény i klubových manažerů, pořadatelů atd.

Ve vzrušené diskusi tak zcela tento fenomén zastínil postupující ekonomickou krizi, ale i nepřehledné financování (srov. daňového poplatníka a finance zmíněné výše)  MS v lyžování v Liberci (dle konstatování NKÚ), předsednictví ČR či požadavek bývalého policejního důstojníka o zbavení mlčenlivosti v případu „Krakatice“.

Fotbal zkrátka zvítězil. Sportu zdar, fotbalu zvlášť. (Pokud někomu nevyhovuje „produkt“ zvaný fotbal, tak ať si jej raději zahraje. Snad organizátoři opět uspořádají turnaj O pohár FSS…).

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *